[DYSKI] Nowe dyski z błędami

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

[DYSKI] Nowe dyski z błędami

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 11 wrz 2017, 12:44

Hej.

W zeszłym tygodniu kupiony do firmy został laptop DELL Inspiron 17 z serii 5000. Na pokładzie i7-7400U 2TB HDD 16GB RAM, tak w skórcie. Do tego dokupiono dysk SSD Crucial MX300 275GB by system przenieść z HDD na SSD (Należy się takiej maszynce).
Jakież było moje zdziwienie, gdy podczas klonowania dysku wyskoczyły błędy odczytu na HDD. Przerwałem operację i od razu HD Tune, który na chwilę gdy to piszę pokazał już 2 bloki błędne i ostrzeżenie w SMART.

Ponieważ dalej w kieszeni USB był podpięty SSD to postanowiłem uruchomić drugą instancję HD Tune by sprawdzić też ten SSD. I tu jeszcze większe zdziwienie! :shock: Ten dysk też wykazuje błędy i ostrzeżenie w SMART.

Sprzęt kupiony w Action. Co o tym myślicie i co z tym fantem zrobić? Screeny w załącznikach.

EDIT

Po wyzerowniu (Full Erase, Random data z poziomu HD Tune) bad bloki zniknęły z SSD, ale SMART pozostał taki jaki był.
Zatem pozostaje kwestia czy reklamować notebooka, czy SSD również...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [DYSKI] Nowe dyski z błędami

Postautor: Grzegorz... » poniedziałek 11 wrz 2017, 17:53

Ja bym reklamował jedno i drugie.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [DYSKI] Nowe dyski z błędami

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 11 wrz 2017, 17:59

Już kontaktowaliśmy się z Action. Dysk SSD pójdzie do nich na RMA, lecz Dell musi iść do serwisu Dell-a. Podobno sprawa jest do załatwienia w dwa dni. Trzeba tylko zgłosić on-line po service tagu.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [DYSKI] Nowe dyski z błędami

Postautor: j23 » wtorek 12 wrz 2017, 02:32

Co do dysku SSD to nawet gdyby proponowali nowy tej samej firmy tzn. Crucial, albo np. Seagate to na pewno bym nie brał. Jeżeli chodzi o firmy to zaufanie jako takie mam do: WD (jeśli chodzi o droższe), Samsung i SanDisk (jeśli chodzi o te tańsze-albo się trafi albo nie).
Dziwne trochę, że w nowym Dell'u był dysk z błędami. Niech wymienią tego lapka póki można, tak jak Grzegorz pisze. Firmy Action czy innej z góry bym nie winił, zwłaszcza że z tego co zrozumiałem problemów z serwisem sprzętu na gwarancji nie robią. Może po prostu miałeś pecha co do chińsko-tajwańsko-wietnamsko-tureckiego sprzętu? ;) A co z tym prawem dp zwrotu towaru bez podawania przyczyny? Chyba jakoś do 10 dni można?

Pozdrawiam! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [DYSKI] Nowe dyski z błędami

Postautor: ZbeeGin » wtorek 12 wrz 2017, 06:49

Muszę koledze przypomnieć, że to nie był zakup konsumencki, ponieważ sprzęt kupiła firma do własnego użytku, a taki nie podlega prawu zwrotu przy zakupach na odległość.
Co do Cruciala to sam używam w swoim notebooku i nie widzę w tym problemu by zwrotnie otrzymać ten sam model dysku. Kwestia zaufania... Każdy producent ma tylu zwolenników co przeciwników. WD - dopiero co weszli na rynek SSD więc nie koniecznie "niezawodność" dysków HDD przełoży się na ich SSD. Samsung - miał sporą wpadkę z modelami EVO 840, którą doświadczam na własnej skórze.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [DYSKI] Nowe dyski z błędami

Postautor: ZbeeGin » wtorek 12 wrz 2017, 19:24

Samsung jako pierwszy w dyskach serii EVO 840 zastosował układy TLC. Niestety nie przewidzieli, że zrobienie 8 poziomów logicznych na jednej komórce wymaga jednak nieco innego podejścia niż w przypadku MLC (4 poziomy). Powodowało to, że starsze dane, których nikt z dysku nie odczytywał - były zapisane, ale nie były używane - powoli się degradowały i musiał zadziałać mechanizm odczytu wraz z korektą CRC. Widać to było na wykresach wydajności jako ostre spadki w pewnych obszarach dysku. Pomagało przekopiowanie tych danych na inny nośnik i ponowne ich zapisanie na dysku SSD, ale po paru miesiącach sytuacja by się powtórzyła.
Dlatego Samsung wypuścił najpierw aplikację, która odczytywała dane, korygowała jeśli trzeba i ponownie zapisywała na dysk, tak by "ocalić skórę" no i dane użytkowników. Równolegle do tego opracowano poprawkę firmware, która w wolnych chwilach robi to samo, ale dyskretnie, nie na masową skalę i już na poziomie dysku. Niestety powoduje to szybsze zużywanie się dysku - spada tzw. gwarantowana ilość zapisanych danych. EVO 840 i tak miały niskie progi: moja 120-tka miała gwarantowane ok 15TB, z czego już połowę wykorzystałem w ciągu ~4 lat.

O dyski EVO 830 nie masz się zbytnio co martwić, bo jego konstrukcja opiera się na kościach MLC i jak na razie nie słychać było, by dane się degradowały. Nie wiem jak sprawują się modele EVO 850, ale pewnie się o tym nie mówi, że mechanizm auto-odświeżania po cichu jednak działa. Oczywiście 850-tki mają już kości TLC 3D-NAND, więc można dodać więcej komórek "spare" zerowym kosztem (nawet drugie tyle, jak sądzę) i tym samym wydłużyć żywotność.

Producenci jednak obecnie idą już na ilość, więc postęp i cena będą eliminować starsze jednostki coraz szybciej. Raczej nie znajdzie się odważny by dyski SSD przeznaczać na backup, bo niepodłączony dysk - wbrew pozorom - degraduje się znacznie szybciej (Podobno po 3 miesiącach w niesprzyjających warunkach nie ma już co zbierać z dysku TLC). Oczywiście w mniejszym stopniu dotyczy to dysków MLC, a w najmniejszym dysków SLC, ale takich to ze świecą szukać.

Podejrzewam, że przyszłe dyski SSD będą korzystać z technologii QLC 3D-NAND i nikt się nie będzie martwił o ich żywotność, bo będą tanie jak barszcz przy coraz większej pojemności. No i zadziała mechanizm znany z HDD: Jak po kupnie dysku zapełnisz go w połowie, to po 2 latach będziesz kupował następny, 2x większy.

ps. Patrz, przeoczyłem słowo "krótko"... :D

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [DYSKI] Nowe dyski z błędami

Postautor: ZbeeGin » środa 13 wrz 2017, 13:13

rezasurmar pisze:Czyli regres.... ;)

I tak, i nie. SSD ma być szybki, bo jest przeznaczony głównie by przyśpieszyć działanie systemu. Dlatego producenci się nie martwią aż tak o retencję danych. Prędzej zostanie wymieniony na nowy. I tu jest progres, bo ludzie kupują coraz taniej, biorąc pod uwagę cenę za megabajt.

Testy wykazują, że przy pracy w 40 stopniach po 8 godzin dziennie, odłożenie dysku na półkę w temperaturze pokojowej pozwala przeżyć danym nieco ponad 2 lata. Przy założeniu, że chodzi o dysk używany, przy końcu swojej gwarantowanej żywotności. Co innego jakbyś odłożył dysk i przez całe dnie by go słoneczko podgrzewało tak gdzieś do 50 stopni. Wtedy 2 tygodnie i z danymi się można pożegnać. Zatem tu mamy wspomniany regres.


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości