[Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

[Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: SuperGość » czwartek 24 sie 2017, 15:19

Właściwie miałem nie pytać ale niech tam spróbuję ;)
Mam dziwny problem, dysk tzw hybrydowy kupiony kilka lat temu Seagate 2,5" 750GB, swego czasu zastąpiłem nim oryginalny dysk w ThinkPad R500 ale wówczas po prostu sklonowałem system windows 7 ze starego dysku na nowy i wszystko pracowało. Po koncu mojego lapka dysk ten sformatowałem (pod Windowsem 10) chcąc go wykorzystać jako zewnętrzny dysk, jednak naszła mnie chęć reanimowania tego ThinkPada co też zrobiłem ale kurcze ie mogę zainstalować na nim systemu (robię to przy pomocy bootowalnego pendrive uzyskanego narzędziem microsoftowym - wszystkim znane) w momencie gdzy dochdzę do wyboru partycji (jest jedna) to mówi mi że nie ma partycji i nie może jej utworzyć, jak robie to na wyczyszczonym z jakichkolwiek woluminów (diskpartem) dysku to jest to samo instlator po prostu tak jakby w kolejnym kroku nie chciał uznać ze ma dysk. To samo zrobione na instalce Debiana dało rezultat pozytywny czyli debian sie zainstalował. Ponowna próba instalacji Windowsa 10 - jak wyżej. Ktoś ma jakąś sugestię?
dla wyjaśnienia : nie mam uefi, partycje nie były GPT, jak była to zrobiona na nowo diskpartem z formatowaniem NFTS, dysk jest sprawny

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: j23 » czwartek 24 sie 2017, 16:11

Miałem swego czasu dokładnie ten sam problem: instalacja W10 nie wypaliła, bo była nieco zmieniona konfiguracja sprzętowa (hardware). Nie wykluczone, że instalator W10 sprawdza z jakiegoś loga jakie komponenty PC były zainstalowane w momencie zrzucania obrazu na pendrive. Niestety przyczyny czemu tak jest nie znam. Może coś jest na tym forum pomocy Microsoft napisane, nie wiem, jeszcze nie sprawdzałem.
Pozdrawiam! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: ZbeeGin » czwartek 24 sie 2017, 16:24

Czyli doprecyzujmy. Dysk jest widoczny w BIOS. Instalator też widzi dysk jako Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce i można go wybrać do instalacji, jednak instalator nic nie może na nim zrobić?

MSZ mogą być dwa powody. Jeden można chyba wykluczyć: Bitlocker. Drugi powód to nietypowy kontroler, do którego potrzebny jest specyficzny sterownik ładowany podczas instalacji.

Ewentualnie porada z wsparcia Lenovo:
Podczas przeprowadzenia czystej instalacji systemu Windows 10 należy mieć na uwadze poniższe środki ostrożności:
• Upewnij się, że zaktualizowano system BIOS. W przeciwnym razie system operacyjny Windows 10 może nie działać prawidłowo. Przejdź do serwisu WWW wsparcia Lenovo pod adresem http://www.lenovo.com/support, aby pobrać i zainstalować najnowszy system BIOS dla systemu.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: SuperGość » czwartek 24 sie 2017, 16:35

Jest jak napisałeś, dysk jest widoczny i da się na nim np zainstalować Debiana, co zrobiłem bez problemu na tym samym laptopie.
Bios jest aktualny.
Tak jak napisałem na tym samym dysku był już wcześniej instalowany Windows 10 jako czysta instalacja - tyle że wcześniej był na nim system widnows 7, potem windows 8, a na koniec upgrade do windows 10, zeby wreszcie zrobić czystą instalkę Windows 10. Dopiero teraz po sformatowaniu na zewnątrz tego dysku nic nie idzie z nim zrobić w sensie nie można zainstalować windowsa 10.

Skłaniam się ku temu że może być coś z sterownikiem, jeszcze jutro użyję seagatowego SeaTools i zobacze co będzie.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: ZbeeGin » czwartek 24 sie 2017, 16:41


SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: SuperGość » czwartek 24 sie 2017, 16:51

dzięki zobaczymy jutro, każe mu skorzystać z tych sterowników - zobaczymy czy to coś da

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: SuperGość » piątek 25 sie 2017, 06:50

No niestety to nic nie daje, nie rozpoznaje sterowników do instalacji.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: ZbeeGin » piątek 25 sie 2017, 07:38

Można spróbować wyczyścić całkowicie MBR i tablicę partycji spod Linux-a.

Kod: Zaznacz cały

dd if=/dev/zero of=/dev/<nazwa_urządzenia> bs=512 count=1


Wtedy dysk powinien być widziany jako całkiem nowy.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: inż.wielki » piątek 25 sie 2017, 09:22

Wykonaj proszę to polecenie

Kod: Zaznacz cały

 sudo fdisk -l

następnie

Kod: Zaznacz cały

 sudo fdisk -l /dev/sda


i wklej nam wyniki.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: SuperGość » piątek 25 sie 2017, 09:34

zrobiłem - masz zrzut
zrzut.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Windows 10] problem z instalacją na dysku hybrydowym

Postautor: SuperGość » piątek 25 sie 2017, 16:59

No żadne zabiegi z powyższych nic nie dały. Ale próba instalacji Win7 Pro 32bit (takie miałem na tego lapka) powiodła się. No to ciekawe jest.


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości