Orange Pi PC Plus i LCD 7" HDMI

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Orange Pi PC Plus i LCD 7" HDMI

Postautor: SuperGość » niedziela 13 sie 2017, 20:47

Mam minikomputer jedno płytkowy Orange Pi PC Plus z zainstalowanym systemem linuksowym ARMBIAN, podłaczony monitor IIYAMA 23" po HDMI ładnie działa ale nie mogę zmusić do współpracy tego mikrusa z 7" LCD takim jak ten http://www.waveshare.com/wiki/7inch_HDMI_LCD_%28C%29
Ten LCD ładnie współpracuje z RPi3, a z pomarańczą tylko biały ekran. Poszukiwania w necie na razie nic mi nie pomogły, może ktoś się już tym bawił?

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Orange Pi PC Plus i LCD 7" HDMI

Postautor: inż.wielki » niedziela 13 sie 2017, 21:54

Pierwsza sprawa czy on wgl wykrywa czy jest hotplug. Tzn czy jest podłączony monitor. Druga sprawa to tzw pliki Edid. W jakiś sposób można podejrzeć co jest załadowane, edid to taki plik konfiguracyjny monitora, zazwyczaj jest on pobierany przez kabel połączeniowy podczas transmisji SPI. W takim małym monitorku może on sam z siebie nie wyrzucać tzw Edid'a, lub po prostu sama pomarańczka nie ma sterowników do tego. Polecam pójść w te strony. A i pierwsza sprawa, pokaż proszę zrzut po wykonaniu komendy

Kod: Zaznacz cały

ls -la /dev/fb*

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Orange Pi PC Plus i LCD 7" HDMI

Postautor: SuperGość » środa 16 sie 2017, 07:36

inż.wielki pisze:Pierwsza sprawa czy on wgl wykrywa czy jest hotplug. Tzn czy jest podłączony monitor.
Jak mam to sprawdzić? Jak podłączę LCD do płytki (kabel HDMI plus usb dla zasilania i teoretycznie do obsługi TS) to najpierw mam ekran ciemny a później gdy powinno sie już pojawićcoś okienkowego to mam po prostu cały biały.
inż.wielki pisze:Druga sprawa to tzw pliki Edid. W jakiś sposób można podejrzeć co jest załadowane, edid to taki plik konfiguracyjny monitora, zazwyczaj jest on pobierany przez kabel połączeniowy podczas transmisji SPI.
a to teraz gdzie mam szukać (pamiętaj ja nie jestem "linuksowiec" :D) no i niby jak mam go w trakcie pracy z tym monitorem LCD podglądać jak nic nie widzę, a jak się przełaczę na monitor komputerowy to chyba te informacje juz znikną?
inż.wielki pisze:A i pierwsza sprawa, pokaż proszę zrzut po wykonaniu komendy

Kod: Zaznacz cały

ls -la /dev/fb*
no i jak wyżej jak mam to pokazać jak nic nie widzę na ekranie?

A może nie zrozumiałem Ciebie właściwie? weź tak jak "krowie na rowie" to wyjaśnij :lol:

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Orange Pi PC Plus i LCD 7" HDMI

Postautor: inż.wielki » środa 16 sie 2017, 08:25

Proponuje po pierwsze połączyć się z systemem via ssh lub UART. Jeżeli podłączyłeś już pomarańczkę do neta, to w ustawieniach routera sprawdź jakie urządzenia są podłączone i tam znajdziesz host oraz IP swojego urządzenia, następnie musisz poszukać na stronie skąd masz obraz jakie jest hasło i login. Wtedy będziesz mógł wykonywać polecenia. Generalnie chodzi o to żeby zobaczyć czy wgl jest jakiś buffor, który ekran może odczytać. Inna sprawa jest taka, że pewnie to jest zasilane z USB, spróbuj podłączyć HDMI do pomarańczy a USB do zasilacza telefonowego, żeby wykluczyć zbyt duży pobór prądu przez ekran.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Orange Pi PC Plus i LCD 7" HDMI

Postautor: SuperGość » środa 16 sie 2017, 08:31

OK, spróbuje to zrobić, zobaczymy, ale powiem tak wszelkie operacje linuksowe "z palca" są mi dość już odległe (z linuksem sie nie lubimy).
inż.wielki pisze:Inna sprawa jest taka, że pewnie to jest zasilane z USB, spróbuj podłączyć HDMI do pomarańczy a USB do zasilacza telefonowego, żeby wykluczyć zbyt duży pobór prądu przez ekran.
Akurat to dla mnie jako starego analogowca było podstawowe pytanie i juz dawno wykluczyłem wpływ zasilania poprzez próby z hubem i zasilaczem zewnętrznym.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Orange Pi PC Plus i LCD 7" HDMI

Postautor: inż.wielki » środa 16 sie 2017, 08:33

zawsze możesz wystawić na świat ten port i wtedy razem możemy spróbować jakiegoś rozwiązania


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości