[Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Tu jest miejsca na dyskusje nad innymi programami wspomagającymi prace elektronika przy projektowaniu pcb itp. ale również można tu wstawiać tematy związane z innymi programami typu CAD

Moderator: ZbeeGin

Regulamin forum
Temat należy poprzedzić nazwa programu ujętą w kwadratowe nawiasy np. [KiCAD]
Awatar użytkownika
spark
Newb
Newb
Posty: 39
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 12:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

[Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: spark » środa 15 lut 2017, 23:37

Cześć wszystkim,

Z uwagi na to, że wracam do aktywnego dziubania około elektronicznego zacząłem rozglądać się za aplikacjami dla pingwinka, które wspomagałyby pracę elektronika tj. projektowanie PCB schematów i takich tam. Przy tej okazji trafiłem na program Fritzing. Szczerze przyznam się, że na mnie wywarł całkiem dobre pierwsze wrażenie, ale drugie to już niekoniecznie. Wygląda całkiem słodko. Flat design jest fancy dla oka. Widok podzielony na 4 zakładki: breadboard, schematic, PCB, code i wydaje się to całkiem sprytne i intuicyjne. Ktoś kiedyś pracował z tym programem, słyszał o nim, ma wyrobione o nim opinie?

Program jest Open Source więc to też działa na jego korzyść, źródła: https://github.com/fritzing/fritzing-app

IMHO, do szybkiego prototypowania, czy też na prędce przedstawienie komuś zamysłu, program na tym etapie może się sprawdzić ale chyba przy większych projektach może być uciążliwy.

Dla dystrybucji archlinux program dostępny jest z AUR: https://aur.archlinux.org/packages/fritzing/.

Pozdr.
/Darek

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: SuperGość » czwartek 16 lut 2017, 05:47

Program ten znany jest szczególnie w społeczności arduino chyba od 2007, w sumie nie wiem czy na jego potrzeby nie zrodził się ten pomysł (start arduiono to 2005). Jest całkiem przyjemny i tak jak każdy program tego typu ma dużo zwolenników jak i przeciwników pewnie. Ja tam lubię poznać różne programy, mam zainstalowany i czasami coś sobie tam naskrobię, do zadań zawodowych jednak nie używam bo umiem, mam i przyzwyczajony jestem do zupełnie innych narzędzi. Niemniej do dziergania dla swojej przyjemności jest zupełnie sympatyczny, a szczególnie jak chcesz efektownie zaprezentować swój pomysł. Warto poznać kilka różnych programów i coś sobie wybrać.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: phill2k » czwartek 16 lut 2017, 08:39

Proponuję zainteresować się także KiCad'em - też jest open i też pod Linuxa i bije Fritza'a na głowę ;)
:arrow: http://kicad-pcb.org/

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: SuperGość » czwartek 16 lut 2017, 08:41

Tak - jest też kilka online programów zupełnie dobrych - działają wiec niezależnie od platformy - opisywaliśmy to w tym dziale, no ale autor tematu pewnie o tym wie, a pyta nas konkretnie o fritzing ;)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: tasza » czwartek 16 lut 2017, 09:01

To ciekawy program i chyba jedyny, w którym można zrobić poglądowe rysunki montażowe, do edukacji bezcenny jest.
Ja z tego korzystam, gdy przygotowuje eventy techniczne dla dzieciaków w szkole, raz naiwnie porobiłam zdjęcia ardu i płytki stykowej, jakiś mega prosty schemat narysowałam na tablicy, ale padli mi na tym koncertowo. A z rysunkami we Fritzing to już inna praca była, policzyli sobie dziurki na płytce co do jednej, elementy powtykali i kabelki podobierali takie jak na rzutniku im świeciło, o tak niewiele wystarczyło, aby wszystko się ładnie udało.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
spark
Newb
Newb
Posty: 39
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 12:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: spark » czwartek 16 lut 2017, 14:13

wojtek pisze:Program ten znany jest szczególnie w społeczności arduino chyba od 2007, w sumie nie wiem czy na jego potrzeby nie zrodził się ten pomysł (start arduiono to 2005).

No właśnie zauważyłem, że modułów do Arduino i samych przykładów jest od groma i jeszcze trochę. Chyba nawet nie zauważyłem żadnego przykładu gdzie ta płytka nie byłaby wykorzystywana ...

wojtek pisze:Warto poznać kilka różnych programów i coś sobie wybrać.

Pełna zgoda co do tego. Często/gęsto mam tak, że używam programu pod daną czynność którą mam wykonać. Przy poważniejszych projektach do projektowania PCB użyję innego programu, a do powiedzmy prototypowania czy zrobienia czegoś naprędce taki Fritzing wydaję się doskonały do współpracy.

wojtek pisze:jest też kilka online programów zupełnie dobrych

Wojtku podzielisz się linkami? Jeżeli to nie problem.
BTW. Może utworzyć taki temat na forum z listą narzędzi-programów skąd każdy mógłby zaczerpnąć coś dla siebie?

phill2k pisze:Proponuję zainteresować się także KiCad'em

Dzięki "phill2k". Tak, wiem o istnieniu tego programu. Mam nawet gdzieś tam zapisane z tyłu głowy żeby wreszcie do niego usiąść i się go nauczyć. Miałem wcześniej (czytaj kilka lat temu) parę podejść do niego, niestety nie polubiliśmy się ze wzajemnością. Muszę mu dać jeszcze jedną szansę. Wcześniej pracowałem na takich dziadkach jak Autotrax czy TraxMaker i to mi zdecydowanie wystarczało, czas poszerzyć nieco horyzonty.

tasza pisze:do edukacji bezcenny jest

I właśnie do tego samego wniosku doszedłem po kilku minutach zabawy. Można komuś niezaznajomionego ze schematami ideowymi pokazać wyklikanego breadborda i sam będzie mógł sobie wepchać wszystko w odpowiednie dziurki i mu zadziała. Sam też taki ludek może sobie wyklikać i pokazać na forum układ z pytaniem - co robię źle i czemu to nie działa. Na pewno od strony prezentacyjnej program zyskuje dużego plusa. Intuicyjnie też się robi eksporty do rastrowych plików, musieli tylko oczywiście wepchać tego watermarka z logiem, eh.

Samo to, że program bazuje na wektorowych obrazkach daje duże pole do popisu. Mam właśnie mały pomysł na weekend co można by fajnego doimplementować o czym już dawno temu myślałem a ten program poniekąd umożliwi mi to zrealizować w miarę szybko. Jak osiągnę fajne efekty to się podzielę ... Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Niestety po kolejnych kilku minutach zabawy już walczyłem z programem żeby móc bazę tranzystora połączyć na schemacie prosto z rezystorem, ale to można dopasować bawiąc się siatką, mimo wszystko jakieś to wszystko niedopasowane do siebie jest i trzeba to wszystko pogłaskać po główce żeby było git.

tasza pisze:dla dzieciaków w szkole

Farciarze ...

Pozdr.
/Darek

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: SuperGość » czwartek 16 lut 2017, 15:41

spark pisze:Wojtku podzielisz się linkami? Jeżeli to nie problem.
No masz w tym właśnie dziale tematy z dwoma takimi programami EasyEDA i Circuitmaker

Awatar użytkownika
spark
Newb
Newb
Posty: 39
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 12:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: spark » czwartek 16 lut 2017, 19:02

wojtek pisze:No masz w tym właśnie dziale tematy z dwoma takimi programami EasyEDA i Circuitmaker

No tak, ale wtopa. Wypadałoby zacząć od przejrzenia forum ... dzięki! :)

Awatar użytkownika
spark
Newb
Newb
Posty: 39
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 12:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: spark » wtorek 28 lut 2017, 22:10

Hej,

No więc ... Już od momentu kiedy to "Elektronika dla Wszystkich" wypuściła do sieci swoje patterny do tworzenia schematów ideowych, nosiłem się z myślą uproszczenia procesu tworzenia takich schematów zamiast bawieniem się CorelDraw'em lub Inkscapem. Fritzing posiada już wszystko to co potrzebowałem od strony UI'owej, użytkownik może sobie wsio wyklikać, jedyne co mi pozostało to przenieść EdW'owskie SVG do postaci bibliotecznej w Fritzing. W ten sposób powstał projekt "Fritzing EdW Parts", który po zakończeniu planuję wysłać na github - niechaj korzystają Ci co potrzebują. Widzę kilka niedociągnięć od strony samego programu przy edycji schematu ale gdyż, ponieważ, iż jest to OpenSource, nic nie będzie stało na przeszkodzie aby błędy naprawić i zrobić kontrybucję.

Wszystkie elementy bazują na siatce 1.125px a wszystkie nóżki/połączenia wypadają co 4.5px co po ustawieniu grida na 0.045in daje idealne dopasowanie do wszystkich komponentów (moja implementacja przyjmuje 1px=10mils, wystarczająco).

To tyle zajawki, szczegóły poniżej.

Przykładowy schemat zrobiony w ok. 2 minuty:
Obrazek

Po eksportowaniu schematu do PNG:
Obrazek

Widać tutaj ten problem z zaznaczeniem na zielono tzw. connectorów :/ no nic próbujemy do SVG:
Obrazek

Prawie sukces. Linie łączące mają kolor #404040 zamiast czystego czarnego no i napisy po rotacji elementów są bokiem. Wystarczy kilka poprawek, zmiana koloru na czarny (w edytorze tekstu replace #404040 na #000000) i po eksportowaniu do PNG z Inkscape'a mamy:
Obrazek

No i piknie.
Na ten moment mam zaimplementowane następujące elementy:
Obrazek

Ich lista ciągle rośnie. Planuję dodać elementy lampowe oraz podstawowe cyfrowe jak NE555 czy 4017 etc.
Szczerze, więcej czasu chyba pisałem ten post niż cały ten schemat wraz z poprawkami i eksportami ... coś ok 5 minut ... więc chyba przyspiesza pracę nad schematami.
W moim odczuciu, praca nie jest męcząca, dużo ułatwia a schematy wyglądają znacznie lepiej niż przy zastosowaniu corowych elementów.

Po zakończeniu prac pewnie paczka z elementami i HOWTO poleci do redakcji EdW.

Pozdr.
/Darek

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: SuperGość » środa 01 mar 2017, 00:11

Ale to tylko biblioteke dla schematu ideowego robisz? Część z tych elementów jest już w bibliotece fritzing. A już myślałem, że taki komplecik majstrujesz bibliotek szczególnie dla lamp :)

------edit po jakimś czasie ------
a tak swoją drogą jest "konwerter" z eagle do fritzing - ale ja tego nie ogaraniam - tak jak i nie ogaraniam orła tu link https://github.com/fritzing/eagle2fritzing

Awatar użytkownika
spark
Newb
Newb
Posty: 39
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 12:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: spark » środa 01 mar 2017, 08:53

Na razie tylko schematy. Nie mam ochoty w tym momencie poświęcać czasu, żeby to łączyć z breadboardem i PCB, może kiedyś.
Tak są gotowe komponenty ale osobiście mi nie pasują wizualnie, są brzydkie i jakieś takie nijakie, takie szarawe. Poza tym one do siebie nie pasują, jakby każdy z tych elementów był projektowany z wykorzystaniem innej siatki przez co tworzenie rozbudowanych schematów to jakaś katorga a nie przyjemność.
A schematy EAGLA są w moim osobistym odczuciu jeszcze bardziej chaotyczne i zawsze miałem skurcz żołądka jak na nie patrzyłem ...
A te z EdW są klarowne, wizualnie przyjemne, pasują do siebie, mają wspólny podmiot i od zawsze darzyłem je sympatią ;)

Awatar użytkownika
spark
Newb
Newb
Posty: 39
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 12:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: [Fritzing] Nowy (albo i nie) opensourcowy program do PCB/schematów?

Postautor: spark » środa 24 lut 2021, 09:52

Projekt doczekał się swojego finału i będzie wkrótce opublikowany na łamach czasopisma EdW.
Poniżej link do filmu demonstracyjnego, prezentujący działanie programu z nowymi elementami:

https://www.youtube.com/watch?v=5AfSvkpc9f8

Pozdr.
/Darek


Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości