[Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

O wszystkim i o niczym ...
Regulamin forum
Nie dyskutujemy na tematy polityczne, religijne i inne tego typu mogące prowadzić do kłótni na forum, od tego są inne "wyspecjalizowane fora".
Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

[Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: RafPe » niedziela 25 paź 2015, 10:08

Hej!

Chcialem poznac Wasze opinie na temat stosowania (wciaz ) procesorow 8bitowych a przejscia np na procki 32bitowe. Jak Waszym zdaniem znalezc zloty srodek :) czy np zwykly maly sterowniczek do ds'a robic na ARM ? :) Co Wy sadzicie o tym :D Gdzie wg Was sa najwieksze bolaczki 32/8 i co np powstrzymuje Was od przejscia na "ciemna strone mocy" :)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: Antystatyczny » niedziela 25 paź 2015, 10:12

Trudno tutaj mówić o kryterium cenowym, gdyż obecne układy 32 bitowe często są tańsze od 8 bitowych. Nie ma tu również znaczenia rozmiar samego układu, bo można kupić układy 32 bitowe mniejsze niż np. ATmega8 w obudowie TQFP. W moim odczuciu decyduje wydajność układu, zapotrzebowanie na wydajność w projekcie oraz łatwość tworzenia oprogramowania pod konkretny układ. Oczywiście osobiste preferencje programisty też nie są bez znaczenia ;)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: RafPe » niedziela 25 paź 2015, 10:14

Ja wlasnie jako na pierwszy ogien dla testu :) bede robic schemat pod wytrawiarke z STM32F103. Podoba mi sie fakt , obslugi tyu peryferii oraz remapingu :) i np w tym konkretnym wypadku dostaje RTC za free :) Chociaz rzeczywiscie dla samego np DS1820b to moze bylby przerost formy nad trescia.
Duzy wplyw wg mnie ma tez ilosc materialow dostepnych na rynku (tzn materialow dydaktycznych na forach etc ) bo dla AVr/Arduino masz pelno a dla ARM to juz trzeba poglowkowac

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: Antystatyczny » niedziela 25 paź 2015, 10:17

Bardzo dobrze wspierane są układy STM, do których jest cała rzeka przykładów. Remapowanie pinów dostępne jest również w układach 8 bitowych, np. PIC18FxxJxx, zaś jeśli chodzi o RTC, to teoretycznie w każdym układzie z asynchronicznym timerem da się zaimplementować RTC pracujący nawet w trybie low power
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: RafPe » niedziela 25 paź 2015, 10:22

A to widzisz :) np takich rzeczy to nie wiedzialem. Do tej pory siedzialem wylacznie na AVR'kach i tam skupialem cala swoja uwage. Biorac pod uwage , ze hobbistycznie sie zajmuje elektronika nie przestaje ona mnie zadziwiac na kazdym kroku :)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: Antystatyczny » niedziela 25 paź 2015, 10:29

Nowoczesne układy 8 bitowe również mają wiele do zaoferowania. Niski pobór energii, wydajne (jak na 8 bitowy układ) rdzenie, sporo RAMU i FLASHA, peryferia takie jak CAN, LIN, USB, ETHERNET, kontrolery przerwań z priorytetami, extended PWM z możłiwością sterowania pełnym mostkiem H, do tego możliwość ustawienia "dead band", remapowanie pinów, wbudowana pętla PLL, by zwiększyć możliwości taktowania układu, obsługa pól dotykowych przy pomocy CTMU (chargé time measurement unit) i wiele innych...
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: SuperGość » niedziela 25 paź 2015, 10:33

Ja myślę, że po prostu łatwiej jest się nauczyć na 8 bitowcach AVR ze względu na ogromną ilość materiałów pomocniczych dla tych mikrokontrolerów, co jest nie bez znaczenia dla całkowicie początkujących, ale uważam też, że trzeba to zrobić "do końca" czyli dobrze zrozumieć samą architekturę tych mikrokontrolerów, poznać język C i potrafić go wykorzystywać, po prostu nauczyć się programować te mikrokontrolery w C, a później przejście na army czy inne pice, to już będzie tylko kwestia chęci i będzie o wiele łatwiejsze pod warunkiem, że tego pierwszego kroku nie zrobi się po łebkach. Ale żebym był dobrze zrozumiany nie jest potrzebny ten pierwszy krok, jak ktoś chce niech zaczyna od razu od ARM.
A co do stosowania takich czy innych rozwiązań układowych no cóż, jeden aby zaświecić żarówkę podniesie tyłek z krzesła i przełączy wyłącznik , kto inny prześle sygnał drogą radiową nie ruszając się z miejsca :) - co kto lubi, na co go stać itd. pomijając bardziej poważne zganienia związane z danym rozwiązaniem, jak niezawodność, stabilna praca, aspekt ekonomiczny itp.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: Antystatyczny » niedziela 25 paź 2015, 10:36

Zgadza się, poza tym w przypadku 8 bitowych układów mamy również stm8, Holtek, czy nawet "Motorolki". AVR jest w Polsce bardzo popularny, ale jeśli spojrzeć na resztę świata, to ten torcik nie jest już tak zdominowany przez AVR
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: PROTON » niedziela 25 paź 2015, 10:38

Moim zdaniem na początku przygody z ARM, najwięcej czasu zajmuje skonfigurowanie układu i przygotowanie go do pracy. W AVR jest to dużo łatwiejsze do ogarnięcia, część rzeczy konfiguruje się po przez FUSE bity, pozostałą cześć w programie. Wystarczy zdecydować się czy port jest wejściem czy wyjściem i już możesz do niego pisać lub z niego czytać. W ARM musisz samodzielnie skonfigurować zegar w programie, włączyć odpowiednie moduły, masz też większe możliwość konfiguracji portów, co się wiąże z tym że trzeba wypełnić więcej rejestrów. A więcej rejestrów to więcej miejsc do popełnienia błędu lub pomyłki.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: SuperGość » niedziela 25 paź 2015, 10:43

Antystatyczny pisze:Zgadza się, poza tym w przypadku 8 bitowych układów mamy również stm8, Holtek, czy nawet "Motorolki". AVR jest w Polsce bardzo popularny, ale jeśli spojrzeć na resztę świata, to ten torcik nie jest już tak zdominowany przez AVR

Pewnie, 8 bitowców jest pełno ale po prostu rozmawiam na forum w Polsce, gdzie jednak większość preferuje język polski, a nikt nie zaprzeczy, że materiałów dla AVR jest zatrzęsienie :)
:arrow: RafPe nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi na swoje pytanie w pierwszym poście, co do złotego środka :)

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: RafPe » niedziela 25 paź 2015, 10:46

Antystatyczny pisze:Nowoczesne układy 8 bitowe również mają wiele do zaoferowania. Niski pobór energii, wydajne (jak na 8 bitowy układ) rdzenie, sporo RAMU i FLASHA, peryferia takie jak CAN, LIN, USB, ETHERNET, kontrolery przerwań z priorytetami, extended PWM z możłiwością sterowania pełnym mostkiem H, do tego możliwość ustawienia "dead band", remapowanie pinów, wbudowana pętla PLL, by zwiększyć możliwości taktowania układu, obsługa pól dotykowych przy pomocy CTMU (chargé time measurement unit) i wiele innych...


A tego to naprawde nie wiedzialem. Jedna z bardziej nowoczesnych rzeczy dla mnie byla np Atmega z wbudowana obsluga stosu USB :O


Ja osobiscie musze powiedziec , ze wiekszosc rzeczy , ktorych nauczylem sie na AVRkach staram sie przetlumaczyc na ARMy jednak zwracam uwage czy nie da sie czegos zrobic lepiej lub bardziej optymalnie majac do dyspozycji troche wiecej pod maska. Jednak przyznam sie bez bicia ze programowanie embedded ma jednak ten smak niespodzianek i to w przypadku AVR bardziej niz ARM gdzie nie ma tak po prostu debuggera :)

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: RafPe » niedziela 25 paź 2015, 10:48

wojtek pisze:
Antystatyczny pisze: :arrow: RafPe nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi na swoje pytanie w pierwszym poście, co do złotego środka :)


Tzn nie szukam odpowiedzi :) bylem ciekawy bardziej opini i Waszego podjescia do sprawy niz jednoznacznego nakierunkowania. Jak to w zyciu ile programistow tyle wersji kodu osiagajacego cel :D

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: Antystatyczny » niedziela 25 paź 2015, 11:12

rezasurmar pisze:Ja nie jestem zwolennikiem jak Anty robienia na timera RTC, bo i po co? dla sportu, dla pokazania że się da?. Mnie na to szkoda czasu.


Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, wolę dedykowany układ.

Pragnę zwrócić uwagę, że lwia część sprzętu AGD w dalszym ciągu zarządzana jest układami 8 bitowymi. Nawet Twój ekspres do kawy, Reza :)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: Antystatyczny » niedziela 25 paź 2015, 12:08

A zatem wróciliśmy do punktu wyjścia, czyli każdy używa tego, co mu najbardziej pasuje ;)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: RafPe » niedziela 25 paź 2015, 12:19

Mozliwe ze powrocilismy do zrodla :) Ale po drodze poznalismy opinie innych w tym temacie :)

ps19
Newb
Newb
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 05 paź 2015, 22:27
Lokalizacja: Opole
Kontaktowanie:

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: ps19 » niedziela 25 paź 2015, 22:09


Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: RafPe » poniedziałek 26 paź 2015, 09:23



Nie brakuje Ci chociazby niektorych funkcji ktore teraz sa w StdLib a nie ma ich w HAL ? (moze sie myle i cos przeoczylem ) Bo z tego co ja widze to zeby odczytac wartosc calego portu czekalaby mnie przejazdzka po rejestrach i pisanie wlasnych funkcji :O

ps19
Newb
Newb
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 05 paź 2015, 22:27
Lokalizacja: Opole
Kontaktowanie:

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: ps19 » poniedziałek 26 paź 2015, 19:05

Nie brakuje bo jak na razie ryje w rejestrach, chociaż będę musiał zagłębić się w HAL i StdLib bo irytuje mnie brak przenośności kodu pomiędzy rodzinami stm`ów.

Nie będę wypowiadał się co jest lepsze - rejestry czy biblioteki bo doświadczenie mam bardzo małe i jak na razie procki to tylko hobby (Mam 19 lat).

Jak jest ktoś chętny to mogę podrzucić kilka przykładów co i jak skonfigurować pod rodzinę F1 i F4.

Jak macie jakieś przykłady w HAL i CMSIS to chętnie przyjmę (Z StdLib mam książkę paprockiego także przykładów nie potrzebuję)

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: [Dyskusja] Wasze podejscie do AVR vs ARM (lub 8bit vs 32bit)

Postautor: matty24 » niedziela 15 lis 2015, 18:04

Ja jak jeszcze studiowałem to zaczynałem z STM32 bo taki miałem program. Z 8-bitowców mieliśmy jakąś starą motorolę do której sami robiliśmy programator na kilku scalakach i drobnicy. Wiele z tego nie wyniosłem, jedynie jako takie pojęcie o działaniu uC. Bo programowaliśmy z ASM ale nie pamiętam już prawie żadnej komendy na ten układ.
Natomiast na STM32 od razu przeszliśmy do czynów i pierwsze dwa zajęcia to było konfigurowanie IDE i przygotowanie układu. Potem po kolei różne testowe projekty które od razu działały a my jedynie modyfikowaliśmy i dokładaliśmy dalsze funkcje. Dawało to dużo frajdy bo od razu wyświetlało, migało itp. Generalnie cały okres studiów to były 32-bitowce i AVR-y dopiero poznałem jak sam się nimi zainteresowałem.
Jak teraz już mogę porównać oba to stwierdzam, że jak się chce poznać zasady działa uC to lepiej zaczynać od 8-bit i powoli ćwiczyć różne funkcje i dobrodziejstwa. Natomiast jak ktoś nie interesuje się zbytnio elektroniką to lepiej kupić płytkę z STM i jazda. W internecie jest sporo tutoriali i gotowców więc można fajnie zacząć.


Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości