Fotowoltaika - zasilanie 230V dla domku letniskowego

O wszystkim i o niczym ...
Regulamin forum
Nie dyskutujemy na tematy polityczne, religijne i inne tego typu mogące prowadzić do kłótni na forum, od tego są inne "wyspecjalizowane fora".
Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Fotowoltaika - zasilanie 230V dla domku letniskowego

Postautor: wojtek » środa 27 lip 2016, 10:19

Planuje postawić mały domek letniskowy (35m2), który byłby zamieszkiwany weekendowo w sezonie letnim głównie. Planuje wyposażyć to w jakieś energooszczędne oświetlenie z możliwością podłączenia lodówki (może turystyczna wystarczy), komp, radio, TV, może radiostacje 100W i chce to jakoś zasilać z 230V. Nie mam dostępnego tam prądu więc szukam innego rozwiązania może fotowoltaika - ale tu jestem ciemny jak tabaka w rogu. Jakieś sugestie? Oczywiście sam będę guglał za takimi tematami ale może ktoś już przerabiał sam taki temat?
73 Wojtek

Awatar użytkownika
squeez
User
User

Re: Fotowoltaika - zasilanie 230V dla domku letniskowego

Postautor: squeez » czwartek 28 lip 2016, 00:54

Raczej bym się zastanawiał czy iść na 230V bo to sporo problemów. Moim zdaniem najlepiej zrobić instalację 12 lub 24V łatwiejsza i większa sprawność będzie.
Problemem może być lodówka ale są turystyczne wersje na niższe napięcia (nie 230V) poza tym panele będą działać jak będzie słońce a lodówka musi chodzić cały czas czyli i tak musisz mieć akumulatory i dlatego łatwiej zrobić przetwornicę na 12 czy 24V i pakować prąd w aku i do użytku bieżącego niż bawić się akumulatory + inwertery na 230V.

Komp (laptop) da rade odpalić z 24V (z 12V przez przetwornicę też). radio na 12 czy 24V też nie problem, telewizja podobnie, oświetlenie jeszcze lepiej zrobić na niższym napięciu niż 230V, nie wiem jak radiostacje no i ta lodówka.

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » czwartek 28 lip 2016, 05:45

Ale konkretne takie rozwiązania gotowe gdzieś są, jakieś przykłady? od razu mówię to co wcześniej - to że tak powiem weekendowy czy kilku dniowy pobyt i eksploatacja, a nie ciągła, lodówka tylko wtedy działać ma jak jest potrzebna.
73 Wojtek

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » czwartek 28 lip 2016, 07:29

Tak po przeglądnięciu rożnych rozwiązań które można w sieci znaleźć to są koszmarne ceny jakieś. Muszę pójść chyba inną drogą - ok 200m dalej są budynki mieszkalne może taniej będzie doprowadzić prąd?
73 Wojtek

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User

Postautor: inż.wielki » czwartek 28 lip 2016, 10:44

Sprawdzałeś gotowe systemy? Odezwij się do janeczka, on robił instalację dla swojej pasieki. Powinien Ci co nieco podpowiedzieć. Myślę że taniej od gotowców wyszło by zmontowanie czegoś takiego samemu

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » czwartek 28 lip 2016, 11:50

Hmm a może taki trop ? http://www.sklep.asat.pl/pl/p/Zestaw-fo ... latora/485 lub to http://www.sklep.asat.pl/pl/p/Zestaw-fo ... latora/483 i do kompletu przetwornica na 230 z "czysta sinusoidą"
i jeszcze http://www.pv.ekologia24.biz/zestawy-fotowoltaiczne-pv

A tu jest stronka która omawia zagadnienie http://portalfotowoltaika.pl/jak-zrobic ... lko-pradu/ - muszę sobie poczytać co nieco i dalej będę drążył.
73 Wojtek

Awatar użytkownika
squeez
User
User

Postautor: squeez » poniedziałek 01 sie 2016, 11:53

Pisząc o lodówce turystycznej nie chodzi mi o plastikową skrzynkę z marketu z wtyczką do zapalniczki ale o małych lodówkach jakie są używane w camperach.

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » poniedziałek 01 sie 2016, 15:05

Co wy z tą lodówką :D ? To akurat temat poboczny, będzie prąd to wtedy i jakąś lodówkę się zorganizuje ;)
73 Wojtek

Awatar użytkownika
janeczku

Postautor: janeczku » środa 03 sie 2016, 22:17

Miałem wcześniej Wojtku napisać o moich bojach ale jakoś nie było czasu ;)

Pierwsze i najważniejsze jest określenie energii którą musi zgromadzić akumulator i do czego ma to służyć. Jak pisał wielki, ja skupiłem się na solarach do zasilania gratów na pasiece- od oświetlenia, poprzez zabezpieczenia mienia skończywszy na pracy miodarki.
Dlatego zacznij od dokładnego policzenia ile w ciągu jednego Twojego pobytu na działce zużyjesz energii, i automatycznie będziesz wiedział jaki akumulator potrzebujesz (rzecz jasna z odpowiednią tolerancją)

Druga sprawa to czas jaki przewidujesz na naładowanie akumulatora, bo od tego zależy moc zainstalowanych solarów- u mnie może to być nawet dwa tygodnie, dlatego łącznie mam zainstalowane 100W z czego max udało mi się wyciągnąć do akumulatora 81W

Teraz napięcie jakie potrzebujesz: ja zrezygnowałem całkowicie z 230V- wszystkie sprzęty które są zainstalowane na stałe pracują na 12 bądź mają wbudowaną przetwornicę- Ty jeśli potrzebujesz posiadać zmienne musisz z automatu zwiększyć pojemność akumulatora (sprawność przetwornicy). Co do pomysłów z upsem- niby fajny pomysł bo wiele posiada "czysty" sinus na wyjściu no ale już niewiele z nich posiada tzw. zimny start- więc wracamy do przetwornicy z sinusem lub modyfikowanym- ale to sieje i nie wszystko tym zasilisz.

Rodzaj paneli i regulator to już osobna kwestia, tak samo jak odpowiedni montaż pod odpowiednim kątem. Najtańsze regulatory dostępne na rynku to zwykły PWM który "wydoi" w teorii 80% tego co solar nam da- ale to tylko w przypadku napięcia punktu mocy bliskiego napięciu akumulatora. MPPT dochodzi do dziewięćdziesięciu paru procent no ale cena wyższa z automatu.

Przy lodówce z agregatem to solary nie wyrobią, a jak wyżej reza pisał- z peltierem to jedna wielka pomyłka, już lepiej napakować zamrożone wkłady do zwykłej turystyczne, tudzież wysyłać regularnie młodego bo asortyment o odpowiedniej temperaturze :D

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » czwartek 04 sie 2016, 07:49

Dzięki za wstępne wiadomości.
Generalnie potrzebuję zasilić z tego oświetlenie - kilka żarówek energooszczędnych, radio, laptop, ładowarka do telefonu, TRX o mocy 100W który będzie pracował np jakieś 2 do 3 godzin i to najwyżej połową mocy i to nie cały czas (zasilanie to 13,8V - czyli można by wprost z akumulatora pociągnąć), jakaś mimo wszystko lodówka, która jest w stanie przez dwa - trzy dni utrzymać w chłodzie wrażliwe produkty. Generalnie chodziłoby o to aby szybko się naładowało. Dlatego szukając natrafiłem na to http://www.sklep.asat.pl/pl/p/Zestaw-fo ... latora/485
73 Wojtek

Awatar użytkownika
janeczku

Postautor: janeczku » czwartek 04 sie 2016, 15:10

Odradzam, opis wyssany z palca.

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » czwartek 04 sie 2016, 18:08

janeczku pisze:Odradzam, opis wyssany z palca.
Jak to można zweryfikować? Bo w sumie nie znając się na tym, to tak mogę podejść do wszystkiego co na rynku jest.
73 Wojtek

Awatar użytkownika
janeczku

Postautor: janeczku » sobota 06 sie 2016, 15:49

wojtek pisze:
janeczku pisze:Odradzam, opis wyssany z palca.
Jak to można zweryfikować? Bo w sumie nie znając się na tym, to tak mogę podejść do wszystkiego co na rynku jest.
odrobina matematyki i garść wiedzy ;)

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » sobota 06 sie 2016, 17:18

Heh - chodziło mi raczej o weryfikację wiarygodności sklepu, sprzedawcy - myślałem że masz jakieś akurat z tym przypadkiem doświadczenie, w sumie policzyć to nie problem, problem wiarygodności w tym układzie danych wejściowych. Ale ok, jakoś sobie to ogarnę tym bardziej, że nic mnie nie goni, dzięki.
73 Wojtek

Awatar użytkownika
janeczku

Postautor: janeczku » niedziela 07 sie 2016, 09:28

Chcesz poznać wiarygodność sklepu? poproś o dokładne dane podzespołów które oferują w zestawie. Dostaniesz jakieś ogólniki.
Też chciałem kupić gotowca, ale w momencie jak miałem do wyboru bardzo drogie panele z jeszcze droższą przesyłką lub zestawy na poziomie takich jak Ty pokazałeś- no sorry, sprzedawca który chce mi sprzedać panel, nie zna jego dokładnego oznaczenia, metki urządzenia brak ale przesyła mi pdefa w którym są parametry całej rodziny paneli od 50 do 250W :D

Przy regulatorach zwracaj uwagę żeby były z MPPT a nie PWM, ale o tym już pisałem.

A co do lodówki, zastanów się nad lodówką absorbcyjną, czyli taką na gaz propan butan, gaz grzeje a w lodówce chłodzi :lol:

Bartek

Postautor: Bartek » wtorek 23 sie 2016, 08:50

Myślę, że trzeba zacząć od oszacowania potencjału Twojego domku. Pochylenie dachu, materiał z jakiego jest wykonany (dach), orientacja wschód-zachód, jakie zacienienie występuje na dachu w ciągu dnia i jak długo się utrzymuje. Może jakieś zdjęcia? Jak ustalimy ile w ogóle paneli fotowoltaicznych można tam zmieścić, spróbujemy oszacować jaka może być osiągalna moc instalacji.

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » wtorek 23 sie 2016, 19:32

Bartek pisze:Myślę, że trzeba zacząć od oszacowania potencjału Twojego domku. Pochylenie dachu, materiał z jakiego jest wykonany (dach), orientacja wschód-zachód, jakie zacienienie występuje na dachu w ciągu dnia i jak długo się utrzymuje....
Jak w pierwszym poście napisałem to jest dopiero planowanie, rozważam wszystkie możliwości domku jeszcze nie ma nawet nie jest wybrany jaki ma być (to w sumie też kwestia kosztów)
73 Wojtek

Bartek

Postautor: Bartek » środa 24 sie 2016, 10:49

Acha, w takim razie chętnie pomogę dobrać panele, regulator ładowania z MPPT, akumulatory i ewentualną przetwornicę na 230V.
Trzeba przede wszystkim dokładniej skalkulować ile się planuje zużywać energii w trakcie 2-3 dniowego pobytu. Na tej podstawie
określimy ilość paneli oraz pojemność akumulatorów przy uwzględnieniu wszystkich sprawności.

Bartek

Postautor: Bartek » środa 24 sie 2016, 10:59

A tu przykład całkiem niezłego i sprawdzonego regulatora

http://www.ledats.pl/pl/mppt/2356-kontr ... -mppt.html

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » środa 07 sie 2019, 06:36

Odnawiam temat, bo Tauron mocno popłynął każąc mi ciągnąc ponad pół kilometra kabla instalacji, zamiast dać możliwość podpięcia się pod nabliższą skrzynkę. nie znam się może mają jakieś argumenty których nie ujawniają.
Więc pomysł z instalacja fotowoltaiczną o jakiej pisałem w pierwszym poście wraca, a że czasu trochę minęło to może są już jakieś "gotowe" i dobre rozwiązania. Oprócz tego pewnie dołożyłbym jakiś agregat. Eksploatacja głównie wiosna lato i to nie każdego dnia, bardziej weekendowa
Jakie odbiorniki:
  • oświetlenie 3 pomieszczeń
  • nie wiem, może jakis podgrzewacz wody tak żeby dało się umyć jakieś gary no i siebie ;)
  • lodówka mała
  • czajnik
  • no radiostacja (100W)
  • laptop
  • i pewnie jakieś jeszcze drobiazgi
Jak ktoś ma jakieś aktualne pomysły to chetnie się zapoznam jak i z propozycjami dotyczacymi takich sprzetów jak podgrzewacz wody czy lodówka pod takie zastosowanie.

.......................................edit.......................................
W sumie to tak myślę, że wystarczające by było:
  • oświetlenie 50W(?) - tu mam zagwozdkę bo za cholere się nie znam na tych nowoczesnych żarówkach ale mam potencjalnie 3 pomieszczenia, które chciałbym oświetlić tak jakbym miał tradycyjnie żarówki po 75W,
  • lodówka 100W(?) i tu kolejny problem bo z mocą strzelam gdyz też nie wiem jak przełożyć klase A++ lodówki na jej moc (w danych jest roczne zużycie 131kWh, no chyba ze miałbym sobie to podzielić prze ilość godzin w roku z jakimś współczynnikiem, bo przecież lodówka nie pracuje non stop),
  • różne urządzenia elektroniczne około 45W,
  • radiostacja 100W (praca jak opisałem wyżej)
  • laptop 100W (moc zasilacza).
Razem daje na to ok 400W.
Podgrzewanie wody chyba bym darował no o ile nie da się jakoś to ekonomicznie rozwiązać na solarach, gotowanie wody i innych to po prostu bym chyba zrobił na butle gazową (są bezpieczne coby nie wybuchło?) albbo jako dodatkową sprawę przewiduje instalację agregatu który można by włączać w razie potrzeby gotowania czy podgrzania wody.
No to po takiej modyfikacji czego bym potrzebował? Aha dach płaski więc dodatkowy koszt to konstrukcja podnosząca panele na kąt 30°.
Ostatnio zmieniony środa 07 sie 2019, 07:47 przez wojtek, łącznie zmieniany 2 razy.
73 Wojtek

Awatar użytkownika
GrumpyRez
Newb
Newb

Postautor: GrumpyRez » środa 07 sie 2019, 07:29

Z podgrzewaczem przepływowym wody może być problem, podobnie z czajnikiem (chyba że jakiś turystyczny jakiego używają czasem tirowcy)

Podgrzewacz wody rozwiązał bym po prostu montując panel na dach, do tego jakiś wymiennik ciepła i masz w zasadzie gotowe bezprądowe rozwiązanie. Bo mieszanie można by wykonać grawitacyjnie. Ewentualnie małą pompką zasilaną z 12V.

Do do przyłączania do skrzynki, pewnie chodzi o to że na skrzynce jest już maks dopuszczalnego obciążenia.

To tak z mojego lamerskiego punktu widzenia i podobnych pomysłów na działce.

PS. na wakacjach w domku letniskowym w którym co prawda był prąd... ale prysznica nie było, wystawialiśmy po prostu 100metrów węża ogrodowego na słońce. Po całym dniu woda była gorąca. Panel na dachu powinien rozwiązać przynajmniej jeden z wymienionych problemów. Tj. nie szedł bym drogą słońce->fotowoltaika->akumulatory->grzałka do wody, chyba że jako wsparcie przy pochmurnych dniach.

Kuchenka na gaz do dobry pomysł. Do tej pory u moich teściów gaz się po prostu ładuje do butli, bo nie ma doprowadzonej... niby że tory przeszkadzają. Po prostu trzeba pamiętać o przeglądach i wietrzeniu. Oraz dobrej wentylacji przy kuchence czy tam wyciągu.

Innym pomysłem może być też wykonanie kominka, wtedy możesz śmiało zagrzać wodę do prysznica itp.

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » środa 07 sie 2019, 07:52

Odpisałeś jak już olałem podgrzewanie z fotowoltaiki, skorygowałem swoje przemyślenia wyżej. W sumie rozpatruje dodatkowo agregat.

GrumpyRez pisze:Podgrzewacz wody rozwiązał bym po prostu montując panel na dach, do tego jakiś wymiennik ciepła i masz w zasadzie gotowe bezprądowe rozwiązanie. Bo mieszanie można by wykonać grawitacyjnie. Ewentualnie małą pompką zasilaną z 12V.
nie wiem o czym mówisz ale to odpuszczam - bo nie chce się uczyć na stare lata budowlanki ani tym podobnych, proste rozwiązania i szybkie :D

GrumpyRez pisze:Do do przyłączania do skrzynki, pewnie chodzi o to że na skrzynce jest już maks dopuszczalnego obciążenia.
raczej nie bo narzucają średnice kabli takie że mógłbym pół miasta zasilić. Czekam jeszcze na wyjaśnienia od nich.
73 Wojtek

Awatar użytkownika
GrumpyRez
Newb
Newb

Postautor: GrumpyRez » środa 07 sie 2019, 08:11

Chodzi o panele grzewcze do wody. Bardzo proste bo za grawitacyjnym obiegiem lub wymuszonym praktycznie nie ma z tym żadnych problemów.
Jedynie co, to warto sobie rozdzielić obiegi.
Ewentualnie można podpytać i sam panel grzejny jak i instalacje można zrobić dosyć niskim kosztem.

A tu np. gotowe urządzenie, by pokazać o co biega https://www.emag.pl/podgrzewacz-proeco- ... ZQQAvD_BwE

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek

Postautor: wojtek » środa 07 sie 2019, 09:11

:arrow: GrumpyRez dzięki za te informacje, warte przygladniecia się.

ale dla mnie głównym tematem jest prąd więc wracam do pytania:
wojtek pisze:W sumie to tak myślę, że wystarczające by było:

• oświetlenie 50W(?) - tu mam zagwozdkę bo za cholere się nie znam na tych nowoczesnych żarówkach ale mam potencjalnie 3 pomieszczenia, które chciałbym oświetlić tak jakbym miał tradycyjnie żarówki po 75W,
  • lodówka 100W(?) i tu kolejny problem bo z mocą strzelam gdyz też nie wiem jak przełożyć klase A++ lodówki na jej moc (w danych jest roczne zużycie 131kWh, no chyba ze miałbym sobie to podzielić prze ilość godzin w roku z jakimś współczynnikiem, bo przecież lodówka nie pracuje non stop),
  • różne urządzenia elektroniczne około 45W,
  • radiostacja 100W (praca jak opisałem wyżej)
  • laptop 100W (moc zasilacza).

Razem daje na to ok 400W.
(...) jako dodatkową sprawę przewiduje instalację agregatu który można by włączać w razie potrzeby gotowania czy podgrzania wody.
No to po takiej modyfikacji czego bym potrzebował? Aha dach płaski więc dodatkowy koszt to konstrukcja podnosząca panele na kąt 30°.

czyli składniki instalacji niezbędne do realizacji tego co powyżej
73 Wojtek

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User

Postautor: inż.wielki » środa 07 sie 2019, 09:16

Polecam panele grzewcze, tak na prawdę koszt jest znikomy w porównaniu do zysków. Znajomy ojca posiada jeden panel na dachu swojego domu i jak z nim rozmawiałem to mówił że nawet w zimie taki panel potrafi rozgrzać wodę w bojlerze do 90*C

Wróć do „Hyde Park”