Starożytne układy logiczne

O wszystkim i o niczym ...
Regulamin forum
Nie dyskutujemy na tematy polityczne, religijne i inne tego typu mogące prowadzić do kłótni na forum, od tego są inne "wyspecjalizowane fora".
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Starożytne układy logiczne

Postautor: gaweł » niedziela 11 gru 2022, 01:23

Istnieje przekonanie, że Texas Instruments jest twórcą układów TTL. Jak się pogrzebie w historii, to okazuje się, że nie wszystko co nam się wbija do głowy jest prawdą. Owszem TI wniósł ogromny wkład w popularyzację i rozwój układów logicznych, jednak istniały inne firmy, które wykonały ogromną pracę by powstały takie układy. Przed dzisiejszymi układami TTL istniały rozwiązania opierające się o DTL (logika diodowo-tranzystorowa) a wcześniej RTL (logika rezystorowo-tranzystorowa). Za prekursora układów logicznych można uznać firmę Sylvania Electric Products Inc. Nie udało mi się odnaleźć jakichkolwiek dokumentów, ale jest ciekawa historia: <tutaj>
W tamtych czasach nad „nowoczesną myślą techniczną” (układy RTL, DTL i TTL) pracowało kilka amerykańskich firm. Tu warto wspomnieć o Signetics, która była innowacyjną firmą i wniosła dużo do rozwoju elektroniki (to Signetics wprowadził na rynek układ NE555, który cieszy się ogromnym wzięciem do dnia dzisiejszego) oraz tam powstały idee logiki programowalnej (PLD).
Trochę odnalezionych w zakamarkach sieci dokumentów w tamtych czasów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: Zegar » niedziela 11 gru 2022, 17:39

Już myślałem, że będzie o jakimś sterowniku bez układów scalonych... Przypomniały mi się maszyny wcale nie przedpotopowe, bo z połowy lat siedemdziesiątych, w których sterownik składał się z około czterdziestu płyt o formacie zbliżonym do A4. Każda miała dwa złącza krawędziowe. W kasecie złącza połączone były przez owijanie drutu na goldpinach (nie pamiętam, jak się taki montaż nazywa). W tamtych latach powstawały już procesory, jednak w maszynach nie było nawet TTL-i. No, zdarzały się karty dorobione w późniejszych latach, na których był jeden lub dwa CMOS-y (napięcie zasilania chyba 15V) zamiast diod, tranzystorów i rezystorów. Najdziwniejsze dla mnie było to, że te wtryskarki były niemieckie. Trochę w nich spędziłem czasu, ale wtedy nie myślałem o fotografowaniu otaczającej rzeczywistości. :?
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: gaweł » niedziela 11 gru 2022, 23:11

To połączenia owijane. Złącze miało dosyć długie piny, na które był nawijany kynar. Do tego był specjalny "śrubokręt", gdzie w dziurkę wkładało się odizolowany kabelek i tym śrubokrętem był on owijany wokół pina. Tak była zbudowana przykładowo ODRA 1305.
odra.jpg

odra01.jpg

odra02.jpg

odra03.jpg

Tylko moja Oderka, której sporo używałem, miała więcej TTL. No i tych płytek była tak całkiem sporo.
To były niezwykłe czasy :?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: Zegar » poniedziałek 12 gru 2022, 13:11

gaweł pisze:To były niezwykłe czasy :?

Aż sobie poczytałem wiki i obejrzałem YT... Jak to obsługiwać bez GUI? ;)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: j23 » poniedziałek 12 gru 2022, 22:40

Tak na szybko to przypomniała mi się strona traktująca o tych właśnie zacnych -mających swoje lata i słuszne zasługi- polskich komputerach:
https://polskiekomputery.pl/
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: gaweł » wtorek 13 gru 2022, 00:27

Zegar pisze:Aż sobie poczytałem wiki i obejrzałem YT... Jak to obsługiwać bez GUI? ;)


No tego się nie da. Klasyczna oderka pracowała w trybie: wczytać karty perforowane (nawet mi się gdzieś kilka zachowało), porachować i druknąć wyniki. Dopiero później polibuda dorobiła się terminali ekranowych i można było sobie coś porobić on-line.

j23 pisze:Tak na szybko to przypomniała mi się strona traktująca o tych właśnie zacnych -mających swoje lata i słuszne zasługi- polskich komputerach

No trochę poujeżdżałęm oderkę i to były fajne czasy.
Dzisiaj, z perspektywy czasu to był niezbyt prędki komputery, ale miał jedną zaletę: był. Dodatkowo oderka 1305 miała dobry system operacyjny. Nadal uważam, że on jest wzorem do naśladowania (ale niestety nie natrafiłem na nawet coś podobnego). A angole to wykombinowali jeszcze w latach 60-tych.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: j23 » wtorek 13 gru 2022, 15:35

gaweł pisze:(...)A angole to wykombinowali jeszcze w latach 60-tych.(...)

Kod: Zaznacz cały

12:20>
12:21>
12:22> pr
OK
#XALM S 2048
#XCLP S 3062
12:22> go #xclp 20 14 36
OK
12:22> pr
OK
#XALM S 2048
#XCLP R 3062
12:23>
12:24>


P.S. na podstawie https://pl.m.wikipedia.org/wiki/EXEC
Ostatnio zmieniony wtorek 13 gru 2022, 22:03 przez j23, łącznie zmieniany 2 razy.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: gaweł » wtorek 13 gru 2022, 19:27

Piszesz o Execu, to prosty system do uruchamiania zadań.
Ja uprawiałem GEORGE 3. To taka różnia jak między DOS a najnowszą windozą (nie w sensie GUI ;) ). GEORGE 3 to wielo.... wszystko (multiuser, multitask, multiaccess, itd.) i wszystko robił sam. Pełny automat, przykładowo kopie zapasowe plików - praktycznie nie istniało zgubienie pliku, nawet dało się odzyskać skasowane pliki. Exec obrabiał jeden program, GEORGE 3 obrabiał ileś jednocześnie. Exec a GEORGE 3 to całkiem inne światy.
GEORGE 3: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/GEORGE

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: j23 » wtorek 13 gru 2022, 22:15

Ano, no to nie trafiłem Kolego Gaweł. No, ale z drugiej strony przynajmniej byłem względnie blisko ;)
Przeglądałem sobie te dane z Wikipedii i zauważyłem, że całkiem spora grupa porządnych polskich inżynierów pracowała zarówno przy Odrze, jak i w oparciu o systemy operacyjne, o których było wspomniane.. -aczkolwiek w wiki coś tam piszą, że GEORGE to była nakładka na system operacyjny EXEC, czyli chyba coś w rodzaju Norton Commandera w stosunku do DOS'a. Ciekawe są też losy tychże inżynierów, pionierów polskiej informatyki i elektroniki.. Ciekawe i czasem niestety smutne, ale ważny jest fakt, że swoją pracą podłożyli podwaliny pod wiele metodologii badań i eksperymentów, w niektórych wypadkach do dziś wykorzystywanych, a czasem niedawno wdrażanych, jak np.niektóre z teorii sztucznej inteligencji.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Starożytne układy logiczne

Postautor: gaweł » czwartek 15 gru 2022, 00:17

j23 pisze:że GEORGE to była nakładka na system operacyjny EXEC, czyli chyba coś w rodzaju Norton Commandera w stosunku do DOS'a.


Rzeczywiście, to był wysiłek sporej grupy ludzi.
Tak się składa, że zajmowałem się nawet kompilacją GEORGE 3. Był on w postaci źródłowej, zajmował jeden krążek taśmy magnetycznej (takiej zakładanej na przewijak taśmowy)
odra.jpg

napisanym w odpowiedniku assemblera z ogromną liczbą makropoleceń. Niestety nie udało mi się poznać zawartości tych makropoleceń, bo na wydruku kompilacji makra nie były rozwijane. Ale lektura nawet wersji źródłowej bez rozumienia wszystkich szczegółów dawała dużą wiedzę (bo nie wszystko było opisane w dokumentacjach). Wspominając dokumentację, to też warto zauważyć, że była wartościowym elementem. Opisywała format i znaczenie wszystkich plików systemowych bez ściemniania.
Cała kompilacja GEORGE 3 polegała na utworzeniu pliku konfiguracyjnymi z własnymi życzeniami i zachciankami w stosunku do generowanego systemu. Odpalało się kompilator pod GEORGE 3 ze wskazaniem rezydencji (odpowiednik partycji) na wygenerowany system. Na dyskach były dwie rezydencje przewidziane na system (startując z rezydencji A generowało się na rezydencję B) a później symetrycznie by mieć dwie identyczne wersje systemu.
I nie była to jakaś nakładka, to był pełnowartościowy, samodzielny i niezależny twór.

j23 pisze:Ciekawe są też losy tychże inżynierów, pionierów polskiej informatyki i elektroniki.. Ciekawe i czasem niestety smutne, ale ważny jest fakt, że swoją pracą podłożyli podwaliny pod wiele metodologii badań i eksperymentów, w niektórych wypadkach do dziś wykorzystywanych, a czasem niedawno wdrażanych, jak np.niektóre z teorii sztucznej inteligencji.


Tak, fascynujące a jednocześnie czasami smutne, bo finał wszyscy znamy: elwro już nie ma :( .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości