[Żałoba] Co dalej?

O wszystkim i o niczym ...
Regulamin forum
Nie dyskutujemy na tematy polityczne, religijne i inne tego typu mogące prowadzić do kłótni na forum, od tego są inne "wyspecjalizowane fora".
Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: PROTON » niedziela 24 paź 2021, 18:10

Można by wykasować z bazy hasła, ustawić nowe do bazy i zrobić kontener Dockera z forum i wrzucić do repo, każdy kto będzie chciał zajrzeć to sobie uruchomi u siebie :)
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: acid3 » poniedziałek 25 paź 2021, 05:11

j23 pisze:(...)
Najpierw fakty:
- zaistniały takie i owakie okoliczności forum microgeek.eu przestaje istnieć na zasadach, że raczej zmieni się dostawca usług hostingowych (inny serwer)


Raczej nie o to chodzi.

j23 pisze:(...)
- kopie serwera dotychczas ponoć są zachowane i zabezpieczone dla potiomności jak to mówią i... zakladam, że będą dostępne (??) GDZIEŚ (??) dla obecnych?


Są, bo nigdy nic nie wiadomo, no i szkoda by było wszystko tak od razu ciepnąć w czeluści

j23 pisze:(...)
- domeny Kolega Acid nie odda za cholerę


Się na razie nie pozbędzie bo już zapłacił za rok z góry, więc rok będzie wisieć.

j23 pisze:(...)
- serwer, społeczność można gdzieś przenieść ( disqorf czy cuś tam, a ewentualnie??)


Przeniesiono czat na Discorda.


j23 pisze:(...)
Brać się i przygotowywać nową templatkę w Wordpress dla forum? hmmm -to tak ode mnie... Nie mam osobiście kasy ani na wykupienie domeny, ani na serwer. A do tego wszystkiego dochodzi coś o czym Acid dobrze wie, a mianowicie CZAS na zajmowanie się forum.


Sens przenoszenia forum z phpBB na WordPressa jest ... dziwny.
Niewiele to zmienia - za serwer dalej trzeba płacić a tylko wszystko się komplikuje z dodawaniem postów itp. Forum to forum, a blog to blog.
( słyszałem że WP ma sporo pluginów i takie tam, ale czy jest sens bawić się "we wszystko" na nowo skoro jest działające forum, a przyczyny zamknięcia są niezależne od technologii ?


j23 pisze:(...)
Zmiany, zmiany, zmiany... Są zawsze, ale czasami wychodzą na dobre.


Zmiany sa bardzo dobre i bardzo potrzebne.


j23 pisze:(...)
- forum jest do Styczna, a teraz jest koniec Października, więc czas na pewne zmiany i przygotowanie się do nich jest

:like:

j23 pisze:(...)
- zakładam, że dawni założyciele w jakimś stopniu okażą się pomocni o ile forum microgeek (pod inną nazwą ale z tymi samymi osobami) będzie miało przejść metamorfozę i przetrwać


Wstępnie plan nie był taki. Nie chodzi o metamorfozy. Pomocni - zawsze.

j23 pisze:(...)
- należy zrobić bilans możliwości, środków (finansowo, czasowo, możliwościowych ) i ... DZIAŁAĆ i się nie oglądać na widzimisie pani czy pana z MEN


I tu jest pies pogrzebany. Możliwości finansowe.
Największy problem jest w tym, że nie widać sensu utrzymywania forum dla kilku uzytkowników na czacie i kilku nowych tematów na kilka miesiecy i dla "kilku" odwiedzających poza stałymi bywalcami czata.


j23 pisze:(...)
Ja teraz tyle pisze, jak i inni moi Koledzy wyżej... ale prawda jest taka, że jeśli się nie weźmiemy w garść i nie będzie konkretów to nic nie będzie.
Powtarzam raz jeszcze (Acid ma te statystyki) - zebrać tych spośród forum co się udzielali. Na tą ilość osób rozglądać się za serwerem, domenami, ilością kont, maili - dla tych starych co pisali a CHCĄ żeby forum jednak było. Wtedy jakiś wybór - wiadomo, konkretna kwota do podziału (zrzutka),
Z KOLEI DLA KAŻDEGO JEDNEGO nowego - konto płatne, po prostu - chcesz wejść, ok, symboliczna opłata, żebyśmy i my mogli ciebie nowego sprawdzić i żebyś ty sprawdził nas. Wtedy są wpłaty do kasy na funkcjonowanie forum i jest forum, bez przeładowanych reklam, i bzdurnych popapów.


Koszt serwera na którym aktualnie stoi forum nie jest kosmiczny. To 180zł na rok. Taniej się chyba nie da ( biorąc pod uwagę potrzeby miejsca,przepustowości, baz SQL, ilości plików, itp.), szukałem i to sporo.

Żadna symboliczna opłata na rejestrację nie wchodzi w rachubę, to moja "klauzula sumienia" :)

Zrzutka może i owszem.... czytaj dalej ....


wojtek pisze:wprowadzanie opłat to konieczność założenia działalności, urząd skarbowy itd - nie wchodzi w grę moim zdaniem


No i właśnie nie. Do pewnej kwoty na osobę na rok nie ma konieczności rozliczania się ani zgłaszania "dochodu" do US.
Wstępnie robiłem rozeznanie i wygląda to dobrze.
Fakt trzeba dokładniej o tym poczytać i mieć paragraf na którym można się oprzeć.



Grzegorz... pisze:Ja już swoje zaproponowałem.
Mam wykupione miejsce na serwerze, a skoro Acid3 nie chce oddać domeny to można ją na tenże przekierować.
Udostępnię za free.
Pytanie kto będzie administrował forum jeśli Acid3 nie ma na to już ochoty?
Moja usługa VPS jest na serwerach home.pl, więc raczej dość OK.

EDIT: nie dodałem, że na serwerze mam na tą chwilę dostępne 84GB - Acid3 starczy?


Aktualnie archiwum forum to ok.20GB tar'a gzipowanego.
Pewnie da się coś z tego uszczuplić, bo chyba jest tam też kilka kopii bazy danych itp.



j23 pisze:Teraz moja wizja... ;)


Daj trochę ;) :D

j23 pisze:(...)
też to co już wspomniałem tzn. PRÓBA przestawienia platformy forum z phpBB na WordPress z wtyczkami (pluginami, np.do obsługi czatu, forum, etc.) w celu ewentualnego usprawnienia/unowocześnienia forum (szaty graficznej, etc.) - piszę PRÓBA, bo nie próbowałem tak ze wszystkim jeśli chodzi o Wordpress, ale będąc od początku na tym forum zdaję sobie sprawę w jakich tematach ta zmiana mogłaby pomóc.


Poproszę o rozwinięcie bo nie rozumiem.

j23 pisze:(...)
Dalej jak widzę...
Sprawa "wzięcia na bary" odpowiedzialności za zajmowanie się forum... Długo myślałem jak to ująć, więc tak:
Po pierwsze NIE WIERZĘ, że jedna osoba jako główny superadmin ;) da sobie ze wszystkim radę, tj.współdzieląc zajmowanie się forum między swoje życie prywatne i zawodowe... CHYBA, ŻE zakładamy zakon i być może mamy wśród nas osobę, która stwierdzi, że JEDYNYM jej powołaniem i celem życiowym jest troska o forum i niesienie "kaganka oświaty" elektroniczno-komputerowej poprzez to internetowe medium... ;)
Po drugie: Uważam, że powinno być CO NAJMNIEJ tylu administratorów ile działów forum (i to razy dwa, zaraz wyjaśnię w czym rzecz)
Z TYM ŻE
działy typu "Hide park" powinny być po prostu zlikwidowane na rzecz wpisów na czacie (którego archiwum obejmuje skończony zakres czasu wstecz, dajmy na to pół roku).
Innymi słowy, nie ma woli że są ludzie, którzy chcą pisać w temacie np.krótkofalarstwo? -NIE MA TEGO DZIAŁU. (Kolego Wojtek spoko... przynajmniej taki jeden jest tutaj co chciałby tym działem się zajmować ;) ).
Dlaczego ilość administratorów na dział razy dwa? Ile liczy doba? 24h, a spać trzeba, boty wszystkiego nie zrobią, plus sytuacje życiowe etc.etc. - czyli minimum dwóch adminów na dział, jeden np.bierze parzyste dni tygodnia, inny nieparzyste, obojętne - szczegóły techniczne do uzgodnienia. Do tego w ramach pomocy dla adminów (mających wiadome prawa do tego i owego) powinni być moderatorzy, dobierani przez adminów relatywnie do działu jakim się zajmują.
Po trzecie: NIE JEDEN główny admin, tylko rada adminów podejmujących istotne decyzje przez głosowanie - bez partii politycznych i BEZ zbędnych "wycieczek" etniczno-historyczno-polityczno-masochistycznych ;) - w myśl zasady, że łączy nas pasja i profesjonalizm w tematach elektroniczno-komputerowych i tyle. Szkoły podstawowe i inne mamy już za sobą ;)/quote]


Ad. Po pierwsze - da rady, tu się nic nie dzieje, nie ma kogo banować ( a to może akurat i dobrze :) ), nie ma za bardzo kogo poprawiać czy pouczać ( to też chyba dobrze bo to świadczy o userach i ich netykiecie )

Ad. Po drugie - na tym etapie ( a nawet na tych wcześniejszych ) nie widzę takiej potrzeby, bo nie mieliby za bardzo co robić. Chyba że Jarku, masz na myśli że ci admini by "masowo" produkowali nowe temty, to co innego, ale gdzie takich znaleźć ?

Ad. Po trzecie - tak już było i w sumie częściowo jest, Reza się wypisał z adminowania, Antyś zajął się życiem a nie głupotami, zostaliśmy my jeszcze z Wojtkiem, ale też gdzies zaczyna brakowac czasu, ale mimo wszystko przy tym ruchu dajemy radę. W kwestii głosowań ....
Bardzo bym nie chciał żeby na "forum trzymało władzę" 3-5-10 osób, to do niczego dobrego nie prowadzi. To użytkownicy powinni wskazywać co im się nie podoba, czego im brakuje, co by chcieli, w czym moga pomóc ( Tak sorki MaciekM, ja wciąż pamietam o twojej ofercie ;). Uważam, że 3-4 osoby decyjne to absolutne maksimum żeby dało się wypracować kompromis. A i przy 4 było czasem o czym dyskutować.



Od samego początku uważałem ( i też trochę przyjąłem taką zasadę ) że forum i jego pozycję w internecie tworzy "content".
Na nic się zdadzą reklamy czy SEO ( to akurat jest ale bez naciskania na to z przesadą ) jeśli nie będzie tu czego poczytać.
Byłbym bardzo niesprawiedliwy gdybym powiedział, że nie ma czego tu czytać, bo jest wiele świetnych tematów, ale jak widać mało "nośnych".
Zapewniam, że gdyby forum wykazywało się ruchem na jakimś przyzwoitym poziome ( nie powiem co to dokładnie znaczy, bardziej chodzi o subiektywne odczucie ) to nie miałbym oporów przed ciągnięciem tego dalej. Nawet tylko swoim kosztem ( ew. wrzuciłbym jakąś reklamę na głównej ;) ).

Obecnie koszt utrzymania to ok. 310zł/rok
- domena ok 70zł/rok
- SSL ok 60zł/rok
- serwer ok. 180zł/rok

Ponad 300zł za coś co jest "martwe" bardziej i bardziej z dnia na dzień to kupa kasy.
Nawet ostatnio czat przestał działać "w miarę przyzwoicie" bo pojawia się kilka-kilkanaście wpisów na dzień.

Bardzo bym chciał i bardzo bym się cieszył, żeby np. Wojtek i j23 poprowadzili dział KF, Reza np. Foto-Amato, Anty dział RTV-AGD oraz wielu innych którzy posiadają potężną wiedzę w różnych dziedzinach ... ale podejrzeam, że największym wrogiem jest brak czasu, a przy tym i motywacji.
Wiem to sam po sobie, cchiałem napisać temat o zdalnym termometrze na ESP8266/ESP32 do kotła CO i CWU, ale czas nie dał mi dokończyć ani projektu, ani tym bardziej napisania czegokolwiek.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: SuperGość » poniedziałek 25 paź 2021, 05:32

Nic wiecej nie da sie dodac. Forum powstalo troche w "opozycji". Od poczatku nie bylo tlumow piszacych ani aktywnych userow. Formula sie wyczerpala po prostu.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: j23 » poniedziałek 25 paź 2021, 20:16

acid3 pisze:
j23 pisze:(...)- kopie serwera dotychczas ponoć są zachowane i zabezpieczone dla potiomności jak to mówią i... zakladam, że będą dostępne (??) GDZIEŚ (??) dla obecnych?
Są, bo nigdy nic nie wiadomo, no i szkoda by było wszystko tak od razu ciepnąć w czeluści

:like:

j23 pisze:(...)- serwer, społeczność można gdzieś przenieść ( disqorf czy cuś tam, a ewentualnie??)
acid3 pisze:Przeniesiono czat na Discorda.
Moje subiektywne odczucia do discorda, facebook'a, twittera, instagrama, etc. (WSZYSTKICH tych nowych portali społecznościowych globalnych wiosek o wszystkim i niczym) są negatywne. Można o mnie myśleć co się chce, ale moja czysto -powtarzam- subiektywna i prywatna ocena, a więc decyzja jest taka, że mnie tam nie będzie. To już Slack (jako tymczasowa platforma przenośna w początkach forum microgeek) był znacznie lepszy. O tym, że jest teraz płatny to nawet nie wiedziałem, bo używałem tegoż forum + czatu.


j23 pisze:(...)
Brać się i przygotowywać nową templatkę w Wordpress dla forum? hmmm -to tak ode mnie... Nie mam osobiście kasy ani na wykupienie domeny, ani na serwer. A do tego wszystkiego dochodzi coś o czym Acid dobrze wie, a mianowicie CZAS na zajmowanie się forum.
acid3 pisze:Sens przenoszenia forum z phpBB na WordPressa jest ... dziwny.
Niewiele to zmienia - za serwer dalej trzeba płacić a tylko wszystko się komplikuje z dodawaniem postów itp. Forum to forum, a blog to blog.
( słyszałem że WP ma sporo pluginów i takie tam, ale czy jest sens bawić się "we wszystko" na nowo skoro jest działające forum, a przyczyny
zamknięcia są niezależne od technologii ?
+
j23 pisze:(...)
też to co już wspomniałem tzn. PRÓBA przestawienia platformy forum z phpBB na WordPress z wtyczkami (pluginami, np.do obsługi czatu, forum, etc.) w celu ewentualnego usprawnienia/unowocześnienia forum (szaty graficznej, etc.) - piszę PRÓBA, bo nie próbowałem tak ze wszystkim jeśli chodzi o Wordpress, ale będąc od początku na tym forum zdaję sobie sprawę w jakich tematach ta zmiana mogłaby pomóc.
Wordpress -jak już wspomniał to kolega Proton- daje nowe, wydajniejsze i lepsze możliwości pod względem administrowania forum (że tylko o tym wspomnę). Pluginy.. Tak, tak.. O to chodzi, i w tym tkwi siła i wyższość Wordpressa nad innymi platformami. Pluginów jest dużo, są aktualizowane, są darmowe i oczywiście płatne i nawet gdyby brać pod uwagę płatne, to koszt niektórych (w porównaniu do kosztów obecny jest znikomy), ale ja uważam, że pluginów jest tyle, że spokojnie można by coś wybrać z tych darmowych, ew.dopracować czego im brakuje samemu w php, czy javascript (czy w czym tam innym).
Do tego są motywy/tematy graficzne dzięki którym jest taka różnorodność wyglądu (i funkcjonalności) stron/portali internetowych.
Wordpress to jest w zasadzie taki rdzeń do którego doczepia się (w miarę własnego uznania) te pluginy, które są potrzebne, wybiera taki temat graficzny dla strony jaki byłby najlepszy, no i dopiero dalej jest sprawa z wpisywaniem treści. A przy okazji kiedy takową treść się umieszcza to można zrobić tak, że jest ona AUTOMATYCZNIE umieszczana na stronie Facebooka, przez co są komentarze na tejże stronie Facebooka, a więc generowanie ruchu internetowego, a więc wzrost zainteresowania, a więc nowi użytkownicy, nowe wpisy, etc. - i tylko za umieszczenie linka, czy całego wpisu na stronie facebooka może odpowiadać zaledwie jeden plugin. Inny plugin (albo i ten sam plugin, zależy od stopnia skomplikowania) może umieszczać filmy jakieś instruktarzowe na platformie Youtube - co WSZYSTKO JEST POWIĄZANE z serwerem dotychczasowym forum.. Nie chcę pisać tematu rzeki, bo trochę uważam to za bezcelowe. To nie jest tajemnica, można zawsze mnie zapytać bezpośrednio albo na priv - nie ma problemu, napiszę biblię, żeby ktoś zrozumiał, o ile komuś będzie się chciało to czytać... ;)
Co ja miałem na myśli pisząc "PRÓBA przestawienia platformy forum z phpBB na WordPress"? Hmm... no to jest właśnie to między innymi co wyżej ująłem, a napisałem "próba", no bo skąd mam wiedzieć czy to się uda i jak zadziała. Przecież mogę się mylić i w ogóle może być odwrotnie, czyli że forum w jakiś sposób mogłoby stać się niefunkcjonalne (???). Przykład pierwszy z brzegu: rozłożyłem na czynniki pierwsze ogólny schemat robienia motywów graficznych w Wordpressie. Jest to tak skomplikowane, że bania mała... O tym nie da rady tutaj napisać, lepiej zrobić filmiki i napisać, a i to mogłoby nie wystarczyć, bo w temacie webdeveloperki wszystko bardzo dynamicznie i szybko się zmienia. Na przykład w tzw. międzyczasie kiedy rozpracowywałem co i jak "piszczy w trawie" jeśli chodzi o motywy graficzne wordpressa (w tym pluginy z wsparciem graficznym) to taka technologia webGL, która na etapie gdy rozpoczynałem prace nad grafiką w Wordpress BYŁA w powijakach, nie wszystkie przeglądarki ją implementowały, było cieżko cokolwiek pokazać jak webGL działa. A teraz? Kilkanaście frameworków, które pisane są jako biblioteki javascript TYLKO z myślą o wsparciu technologii webGL, jak choćby znany wszystkim i lubiany Three.js ....i tak dalej i tak dalej... a nawet nie mogę napisać, że to jest czubek góry lodowej...
Druga sprawa, napisałem "próba" bo jakem zwykły człowiek może mi się udać, albo i nie - w zależności od okoliczności, bo nie samym komputerem, nie samym forum, nie samą elektroniką człowiek żyje. Reza napewno wie o czym mówię.. przynajmniej mniej więcej..
Jest czas do zamknięcia, pomyślałem sobie, to se siąde na czterech literach i zobaczę, może coś pomajstruje przy nowej szatce microgeek, gdyby to miało być oparte o Wordpress. Może coś z tego wyjdzie, może nie - taka próba. Oto moje całe i szczere wyjaśnienie powyższej sytuacji Acid.


acid3 pisze:I tu jest pies pogrzebany. Możliwości finansowe.
Największy problem jest w tym, że nie widać sensu utrzymywania forum dla kilku uzytkowników na czacie i kilku nowych tematów na kilka miesiecy i dla "kilku" odwiedzających poza stałymi bywalcami czata.
a dalej piszesz...
acid3 pisze:Żadna symboliczna opłata na rejestrację nie wchodzi w rachubę, to moja "klauzula sumienia" :)
i jeszcze dalej...
wojtek pisze:wprowadzanie opłat to konieczność założenia działalności, urząd skarbowy itd - nie wchodzi w grę moim zdaniem
acid3 pisze:No i właśnie nie. Do pewnej kwoty na osobę na rok nie ma konieczności rozliczania się ani zgłaszania "dochodu" do US.
Wstępnie robiłem rozeznanie i wygląda to dobrze.
Fakt trzeba dokładniej o tym poczytać i mieć paragraf na którym można się oprzeć.
Moje zdanie na ten temat -nie obraź się Acid- jest takie. Ty jesteś po prostu troszkę zmęczony zajmowaniem się forum tak de facto samemu. Ja to w 100% rozumiem i nic do tego nie mam, na Twoim miejscu pewnie czułbym to samo i być może nawet zrobiłbym tak samo.
Jedna jest jednak sprawa. Myślę, że nieco nad wyraz oceniasz absencję na forum. Owszem nikt nic nie pisze, nic się nie dzieje - OSTATNIO. Ale nie pisz tak! Widziałeś przecież ile WARTOŚCIOWYCH materiałów wstawili swego czasu tutejsi Koledzy i Koleżanki - nie będę wymieniał celowo, bo jeszcze kogoś pominę i będzie wtopa. To czemu wtedy nie zrobić tak, żeby regularnie to wstawiać ponownie - ot takie przypomnienie posta, co na Facebooku często ma miejsce. Co? Na forum microgeek tak się nie da?? Oczywiście NA SAMYM FORUM nie, ale jeśli chodzi o pozyskanie nowych używtkowników, wygenerowania nowego ruchu internetowego związanego z forum to DA SIĘ, ino że trzeba tenże ruch przekierować przez inne platformy społecznościowe używając do tego celu WŁAŚNIE PLUGINÓW/WTYCZEK np. z Wordpressa. Tak to teraz działa. Trzebaby po prostu unowocześnić forum przez nowsze technologie jak już wspomniał Proton, zastosować plugin do forum, który oferuje takie możliwości i wtedy należy dopiero robić statystyki odwiedzić forum. I NIKT nie mówi, że TO TY masz to Acid robić, ale warto by może napisać np.dobra.. to zanim wywalimy to w cholerę to spróbujemy z tym czy z owym.
Pisząc to wszystko zakładam, że nasze forum ma czy będzie mieć raczej charakter NIEKOMERCYJNY, no bo jeśli inaczej to należałoby przestawić również pewien sposób myślenia i planowania, co także jest możliwe do zrobienia (aczkolwiek ja w tego typu układy nie chcę wchodzić).
Wspólna składka na forum to dla mnie coś honorowego i nie uważam tego za ujmę.


Moja konkluzja na koniec jest taka.. Jest takie powiedzenie: "Przyroda nie znosi próżni" i myślę, że gdyby miało to być zastosowane do czasu kiedy forum jako takie w obecnej formie i wyglądzie "przestanie istnieć" tam z dniem takim a takim Stycznia to ta "pustka" jakoś się wypełni. Po prostu. Jedni zapewne oleją sprawę kompletnie i być może wyrzucą komputer wraz całym warsztatem do kosza, inni znajdą inne fora/platformy dyskusyjne, jeszcze inni być może zrobią/założą własne fora, inni wrócą na dawne fora.... Co zrobię ja? Nie wiem.. zapewne we własnym zakresie postaram pozabezpieczać sobie wartościowsze wpisy z tegoż forum, a i tak wiem że wszystkiego nie dam rady, bo przecież są filmiki, odnośniki... od groma tego.. Tam 24Gb niby, ale chyba treści jako takiej forum...

Pozdrawiam, j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: phill2k » poniedziałek 25 paź 2021, 20:27

acid3 pisze:Aktualnie archiwum forum to ok.20GB tar'a gzipowanego.
Pewnie da się coś z tego uszczuplić, bo chyba jest tam też kilka kopii bazy danych itp.

Skoro decyzja zapadła i z polemiki powyżej wynika, że raczej "feniks z popiołów nie powstanie" udostępnisz dla zainteresowanych kopię?

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: j23 » wtorek 26 paź 2021, 00:41

Także tego... dzieje się.. póki co na lokalnym serwerze, bo do tego od nikogo pozwolenia nie potrzebuję, a nie jestem osobą, która rzuca "słowa na wiatr"...
Może coś z tego wyjdzie, może nie. Ale JAKBY CO to nie będę mógł o sobie powiedzieć, że stałem i biadoliłem z założonymi rękami, jak jednak COŚ mogłem zrobić. ;) Podkreślam, robię to na localhoście, bez userów, bez postów, bez wpisów, bez ŻADNEJ bazy danych - TYLKO PRÓBA...

A póki co... Najnowszy Wordpress na lokalnym serwerze przeznaczony docelowo do prób nad forum microgeek stoi, wtyczka do obsługi forum zainstalowana (po screenshootach widać jaką wtyczkę wybrałem) i pierwsze wstępne próby.. All targets secured... ;) Reszta zabawy niebawem...

microgeek_de_novo_001.png

microgeek_de_novo_002.png

microgeek_de_novo_003.png

microgeek_de_novo_004.png

microgeek_de_novo_005.png

microgeek_de_novo_006.png

microgeek_de_novo_007.png

microgeek_de_novo_008.png

microgeek_de_novo_009.png

microgeek_de_novo_010.png

microgeek_de_novo_011.png

microgeek_de_novo_012.png

microgeek_de_novo_013.png

microgeek_de_novo_014.png

microgeek_de_novo_015.png

microgeek_de_novo_016.png


Pozdrawiam, j23
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: PROTON » wtorek 26 paź 2021, 21:20

A po co się rozdrabniać? Zróbmy na Confluence, Jira, CAM, git, AWS, Jenkins :)
W sumie Confluence było by dobre.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: j23 » środa 27 paź 2021, 01:58

PROTON pisze:(...) Zróbmy na Confluence, Jira, CAM, git, AWS, Jenkins :)
W sumie Confluence było by dobre.

Tak, Confluence byłoby dobre, z tym że jest to środowisko do max.10 użytkowników i na max.1 witrynę (nie wiem jak oni to rozumieją tą "jedną" witrynę), ALE POMYSŁ jest pomysłem. Wiesz co i jak i dałbyś radę coś przygotować za free i uważasz, że ma to sens to IMHO działaj. Ja od siebie przygotowuję w formie prezentacji na dalsze próby platformę WordPress, bo to akurat znam. O wymienionych powyżej słyszałem, o git'cie chyba najwięcej, ale git zawsze można wdrożyć do Wordpress. Nie zrozum mnie źle Kolego Proton, ale Wordpress dlatego, że jest to obecnie środowisko dające następujące możliwości, bo jest:
- darmowe
- niezobowiązujące
- elastyczne (jest rdzeń i można podoczepiać, lub podoczepiać co się chce)
- wielorako i względnie prosto konfigurowalne (php, javascript, css, html5, webGL, intuincyjny panel administracyjny, etc.)
- posiada dedykowaną i DARMOWĄ w wersji open source wtyczkę (plugin) do obsługi forum

Dodatkowo pracując nad nową wersją forum przyjąłem następujące (kluczowe IMHO) założenia:
- ma posiadać wsparcie dla platform społecznościowych (możliwie najlepiej zautomatyzowane)
- cel istnienia to możliwość swobodnej wymiany informacji w zakresie pasji zawodowych i pozazawodowych jakie nas interesują (elektronika, informatyka, programowanie, automatyka i robotyka, krótkofalarstwo, elektryka, etc.)
- forum NIE JEST ROBIONE JAKO forma opozycji do innego forum (o czym wspomniał Kolega Wojtek jako o ew.powodzie stagnacji obecnego forum, tak na marginesie nie zgadzam się z tym)
- wyjdzie albo nie wyjdzie, więc robione jest tak, żeby nikomu niczego nie było żal
- miejsce gdzie będzie można odnaleźć wartościowe informacje, które normalnie byłyby zawarte w archiwum

Robię to, że tak powiem "pro publico bono". Nawet jeśli w powyższym zakresie coś nie pójdzie to i tak z tego co zrobię znajdę coś dla siebie. ;) :)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: PROTON » środa 27 paź 2021, 07:27

Darmowa alternatywa to np Mediawiki, Dropbox. Wordpress jest OK ale jest źle napisany ma sporo luk bezpieczeństwa które co chwila trzeba patchować.
https://www.cvedetails.com/vulnerabilit ... t_id-4096/
Gott weiß ich will kein Engel sein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: SuperGość » środa 27 paź 2021, 08:08

Napisalem ze forum powstalo w pewnym sensie w " opozycji do" i jest to fakt. I to paliwo sie dawno wyczerpalo i zabraklo nowego wystarczajacego napedu aby to dalej ciagnac. Ale kazdy moze kombinowac co uwaza ja wobec decyzji admina tez calkowicie sie wypisuje z dalszego udzialu. Czas po prostu na zmiane.

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: GrumpyRez » środa 27 paź 2021, 09:02

wojtek pisze:Napisalem ze forum powstalo w pewnym sensie w " opozycji do" i jest to fakt. I to paliwo sie dawno wyczerpalo i zabraklo nowego wystarczajacego napedu aby to dalej ciagnac. Ale kazdy moze kombinowac co uwaza ja wobec decyzji admina tez calkowicie sie wypisuje z dalszego udzialu. Czas po prostu na zmiane.


W dużym skrócie tak... ale j.w za mało jest tekstów około elektroniczno-informatycznych, by forum miało większe zasięgi.
Nie ma jako takich poradników, czy howto.

Sam layout strony też nie jest świeży. Przenosiny na wordpressa, czy czegoś w nowocześniejszym stylu nie był by tak do końca bez sensu. Teraz bardziej panuje bezpośrednia wymiana, filmiki (YT itp). Blogi. Forum musiało by być tylko dodatkiem to jakiejś całości.

Rozumiem Acida, jest zmęczony formą i ciągnięciem tego samemu.

Mnie elektronika w sumie się znudziła 3lata temu, teraz zaglądam wyłącznie z przyzwyczajenia, oraz by pogadać czasem o ( Y ) maryni - czyt. fotografii ;).

Ostatnio jestem aktywny sporo na klubkm.pl odwrotnie proporcjonalnie do bycia na microgeek.eu
Robię "projekty" elektroniczne na gotowcach z alliexpres (nie ma czego opisywać, komu?).
Nawet jak mam jakieś pytanie związane z WS2812b, APA102, czy ESP, to średnio raczej potrzebuje odpowiedź za dzień czy dwa... wada formuły forum... zdecydowanie szybciej znajdę szukając w google, na blogach, itp. stronach.

Czasu u mnie akurat nie brakuje, bardziej chęci.

PS. z Discordem też mi nie po drodze... wystarczy że muszę używać FB i instagrama, jako głównego kontaktu z osobami z branży okołofotograficznej.

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: PROTON » czwartek 28 paź 2021, 05:29

GrumpyRez pisze:PS. z Discordem też mi nie po drodze... wystarczy że muszę używać FB i instagrama, jako głównego kontaktu z osobami z branży okołofotograficznej.


Mnie Discord pasuje, oprócz MG mam jeszcze 6 serwerów podpiętych.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

tapy
User
User
Posty: 120
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: tapy » poniedziałek 01 lis 2021, 09:12

GrumpyRez pisze:Nawet jak mam jakieś pytanie związane z WS2812b, APA102, czy ESP, to średnio raczej potrzebuje odpowiedź za dzień czy dwa... wada formuły forum... zdecydowanie szybciej znajdę szukając w google, na blogach, itp. stronach.


Czyż to forum nie jest odpowiednikiem tych wyszukanych stron, blogów? Owszem, odpowiedzi nie otrzyma się natychmiast, ale to jest ogromna baza wiedzy. Z własnego doświadczenia: poszukiwałem jednej noty aplikacyjnej do 40 letniego systemu operacyjnego MP/M, Google wypluwało zero wyników, pod moim zapytaniem na "nośnym" FB w grupach tematycznych otrzymywałem lajki zamiast poszukiwanego dokumentu, a odpowiedź otrzymałem po paru dniach z archaicznych grup Google. Na Discord ktoś, kto nawet posiadałby taki dokument z pewnością przeoczyłby fakt takiego zapytania. Bez tego dokumentu moje paromiesięczne prace by stanęły, bo nie zawsze się robi projekty na jeden wieczór. Fora są potrzebne.

kaf
Newb
Newb
Posty: 67
Rejestracja: piątek 13 kwie 2018, 22:53

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: kaf » poniedziałek 01 lis 2021, 18:41

Fora niestety pozdychały na rzecz portali społecznościowych. Niestety, wraz z tym obniżył się poziom dyskusji. Czas życia informacji także się skrócił do kilku dni. Nie wspominając o treściach - dominują krótkie "chwaliposty" lub nawet same zdjęcia bez opisów. Miejsc do swobodnego rozpisania się niestety brakuje. Może jeszcze fora kiedyś wrócą, ale najpierw musi się obecny porządek zmienić.

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: acid3 » poniedziałek 01 lis 2021, 18:42

kaf pisze:(...) ale najpierw musi się obecny porządek zmienić.


No i tu kolega mnie zaciekawił.
O jakim porządku mowa ?

kaf
Newb
Newb
Posty: 67
Rejestracja: piątek 13 kwie 2018, 22:53

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: kaf » wtorek 02 lis 2021, 17:07

Ludzie muszą porzucić Facebooka jako uniwersalne lekarstwo na wszystko. Przecież to jest platforma do wszystkiego i niczego. Niedługo ludzie nie będą umieli z domu wyjść, bo na FB nie będzie takiego guzika....

Maciej70
Posty: 1
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:08

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: Maciej70 » środa 03 lis 2021, 20:21

Witam
Najzabawniejsze że dopiero teraz tutaj "Zaszedłem". Ale lepiej późno niż wcale ;)
Mam nadzieję że archiwum tego forum trochę przetrwa.
Co do "Twarzoksiążki" to zdecydowanie nie rozumiem ich "popularności" i "konieczności posiadania konta".
Może stary już jestem i zdecydowanie forma "forum" jako miejsce na wymianę informacji i poglądów bardziej mi odpowiada.
Pomysł z kanałem na Discord dobry (trochę to IRC-a przypomina ;) ) ale żal aby taki zasób wiedzy który TU zastałem jakoś tak przepadł bez echa.
Gdyby to był problem z środkami na utrzymanie serwera to myślę że 'zrzutka' ratowała by sprawę. Ale z tego co zrozumiałem to problem jest z czasem na obsługę.
Pozdrawiam

Renee Gracie
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2021, 10:25

Re: [Żałoba] Co dalej?

Postautor: Renee Gracie » wtorek 09 lis 2021, 04:03

Home.pl nie polecam, podziękowałem.


——————————————————————————
Halvalla Myynnissä VaporMax


Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości