Badania naukowe

O wszystkim i o niczym ...
Regulamin forum
Nie dyskutujemy na tematy polityczne, religijne i inne tego typu mogące prowadzić do kłótni na forum, od tego są inne "wyspecjalizowane fora".
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1262
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Badania naukowe

Postautor: gaweł » niedziela 06 maja 2018, 13:31

Własny tranzystor

Mając za sobą technologię wytwarzania układów cyfrowych, bo w końcu opanowanie układów CPLD jest właśnie wytwarzaniem własnych układów cyfrowych. Z jednej strony jest to korzystanie z gotowych półproduktów a ja muszę zrobić wszystko sam.
Z drugiej strony konieczne jest poznanie wszystkich szczegółów a jak wiadomo, najlepsze jest własne doświadczenie. To jest jedyna metoda, która przynosi wiedzę i umiejętności. No więc zapragnąłem wejść w szczegóły. Po długich studiach literatury czas przejść do czynów. Jakiś czas temu wpadł mi w ręce kawałek krzemienia. Rozdrobniłem go ma mniejsze kawałki.
krzem_ilu01.jpg
Mam zaprzyjaźnionego kolegę chemika, który jest naukowcem (tutejszy uniwerek). Przy okazji jest elektronikiem. Właściwie to on jest absolwentem wydziału elektrycznego lokalnej politechniki a z pasji jest chemikiem. Ma ogromną wiedzę w temacie. Zaproponowałem mu współpracę w temacie i on przystał na mój pomysł. Przygotował mi odpowiednie miksturki, ich skład chemiczny jest chwilowo tajemnicą.

Pierwsze moczenie.
krzem_ilu02.jpg
W odpowiedni roztwór zostały wrzucone kawałki czystego krzemu (umyłem je w wodzie). Całość była wystawiona na działanie światła słonecznego, jako katalizator i przyśpieszacz reakcji.
Przed drugim moczeniem, kamień został pokryty lakierem (bezbarwnym, bo tylko taki miałem) z wyjątkiem wybranych stref do drugiego domieszkowania.

Drugie moczenie.
krzem_ilu03.jpg
W sumie zajęło mi to trochę czasu, ale cierpliwość jest zawsze nagrodą. Nadeszła chwila prawdy. Przymocowałem do kamienia trzy elektrody. Pamiętam gdzie co jest, więc nie ma możliwości bym coś pomylił. Nowy tranzystor jest następujący.
krzem_ilu04.jpg
Zrobiłem odpowiednie pomiary i … nie działa. No cóż. Za pierwszym razem nie wyszło. Kolejna zagadka do rozwiązania. Przeanalizowałem cały cykl ponownie i znalazłem w pamięci miejsca, gdzie popełniłem błędy. Jeszcze raz połączę wszystkie wątki działania. Następnym razem już mi wyjdzie. Wiem o tym.
Potrzebuję odpowiedniej aparatury, takiej jak ta.
krzem_ilu05.png
Będę wytwarzał miliony tranzystorów (a może miliardy). Moje nowoczesne półprzewodniki zaleją cały świat.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Badania naukowe

Postautor: Marcin » niedziela 06 maja 2018, 13:40

gaweł pisze:Zrobiłem odpowiednie pomiary i … nie działa.

Pewnie niewłaściwe domieszkowanie ....

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1262
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Badania naukowe

Postautor: gaweł » niedziela 06 maja 2018, 13:47

Nie sądzę, kolega jest ekspertem w tej dziedzinie. Jest taka ewentualność. Energia kwantu światła mogła być za mała. Trzeba by zrobić to w kosmosie, promieniowanie kosmiczne jest mocniejsze :arrow: potrzebuję kosmicznej energii.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1262
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Badania naukowe

Postautor: gaweł » niedziela 06 maja 2018, 16:13

Marcin pisze:Pewnie niewłaściwe domieszkowanie ....

Jest druga ewentualność. Należy lepiej rozdzielić między sobą procesy moczenia. Potrzebna jest lepsza izolacja obszarów domieszkowanych :D

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Badania naukowe

Postautor: SuperGość » niedziela 06 maja 2018, 16:22

oj się nudzi koledze :D

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1262
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Badania naukowe

Postautor: gaweł » niedziela 06 maja 2018, 20:00

wojtek pisze:oj się nudzi koledze :D

Gdybym do wszystkiego podchodził zbyt sztywno, to bym już dawno zfiksował ;)

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Badania naukowe

Postautor: j23 » wtorek 08 maja 2018, 01:02

Zapewne potrzebny jakiś katalizator reakcji... ;)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Badania naukowe

Postautor: Marcin » wtorek 08 maja 2018, 08:05

No i jak prace idą ? Kiedy mozna się spodziewać pierwszej serii mikrokontrolerów z serii gawpic ?

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1262
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Badania naukowe

Postautor: gaweł » wtorek 08 maja 2018, 09:42

j23 pisze:Zapewne potrzebny jakiś katalizator reakcji... ;)

Katalizatory zawsze są potrzebne. Sztuka jest tylko taka by je znaleźć.

Marcin pisze:No i jak prace idą ? Kiedy mozna się spodziewać pierwszej serii mikrokontrolerów z serii gawpic ?

Prace w toku. Dam znać o wszystkim ;)

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości