Wydzielone z: Diary złomiary

O wszystkim i o niczym ...
Regulamin forum
Nie dyskutujemy na tematy polityczne, religijne i inne tego typu mogące prowadzić do kłótni na forum, od tego są inne "wyspecjalizowane fora".
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Wydzielone z: Diary złomiary

Postautor: gaweł » piątek 16 lut 2018, 23:59

Z pamiętnika złomiarza...

Nuta nad przeglądaniem skarbów...https://www.youtube.com/watch?v=1ZCPpKkqUmI
Mam zaprzyjaźnioną duszę w Lublinie, która ma osobliwe hobby i co jakiś czas przychodzi do mnie paczka z przeróżnym "złomem". Dostałem trochę jakichś modemów do autoryzacji (tylko nie wiadomo czego).
IMG_6626.JPG
IMG_6627.JPG
IMG_6628.JPG
W środku jest:
IMG_6629.JPG
IMG_6630.JPG

Z ciekawszych rzeczy jest wyświetlacz VFD.
IMG_6631.JPG
IMG_6632.JPG
Z jakimś nieznanym układem sterującym.
IMG_6633.JPG
Na pokładzie jest procek 80C35 (co za prehistoria)
IMG_6634.JPG
Kilka układów pamięci EEPROM, EPROM, RAM.
IMG_6635.JPG
IMG_6636.JPG
IMG_6637.JPG
Z nieznanych na pamięć układów są jakieś scalaki Texas'sa,
IMG_6638.JPG
IMG_6639.JPG


Gatunkowo inny złom to (nawet nie mam pojęcia od czego to jest):
IMG_6641.JPG
W szufladzie wala mi się ze setka procków typu C51 w różnych wariantach obudów i modeli. Dochodzi małe kilkadziesiąt kolejnych... mogę tylko westchnąć i pomyśleć nad jakąś sensowną utylizacją. Są pamięci FLASH i RAM (całkiem sporej pojemności):
IMG_6643.JPG
IMG_6644.JPG
Jakiś układ RTC (nie będę budował kolejnego zegarka).
IMG_6645.JPG
Na odwrocie kolejny układ statycznej RAM i trochę różnych TTL'i.
IMG_6646.JPG
IMG_6648.JPG
Jakieś nie znane na pamięć układy od Linear (ale wujek googiel je z pewnością zna, tylko co z tego, nie będę budować jakiegoś urządzenia by je użyć).
IMG_6647.JPG


I na koniec gatunkowo inny ciężar. Ładne pudełko (metalowe) z napisem MEDION:
IMG_6649.JPG
IMG_6650.JPG
IMG_6651.JPG
IMG_6652.JPG
IMG_6653.JPG

W środku ma coś takiego:
IMG_6654.JPG
IMG_6655.JPG
IMG_6656.JPG
IMG_6657.JPG
Ponoć to jakiś komp z linuchem.
Jak ktoś miałby ochotę na pochyleniem się nad medionem, to chętnie się podzielę (mam 2 sztuki). Procków C51 nie proponuję, bo to prawie prehistoria.
Tak zastanawiam się nad tymi prockami 80C35, toż to epoka dinozaurów. Dotychczas nie miałem okazji pochylić się nad takimi prockami. Może to swoiste "signum temporis", by zrobić ruch w tym kierunku, bo, podsumowując, "Czego doświadczysz, tego nikt ci nie odbierze" → Kronika Akaszy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Diary złomiary

Postautor: Grzegorz... » sobota 17 lut 2018, 10:23

Tak to jest Niemiecki media center z klientem IPTV wykorzystywany w Niemczech dość często do zakupu na żądanie lub oglądanie w abonamencie ichnich mocno przyrodniczych programów :) oraz przeważnie nielegalnych retransmisji z platform SAT. Oczywiście użytkowany może być i u innych dostawców treści, ale mało poza takim "contentem" było/jest udostępniane w IPTV.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Diary złomiary

Postautor: gaweł » sobota 17 lut 2018, 12:10

Ale można tego użyć do innych celów. Skoro jest bogata sprzętowo platforma (ethernet, chyba wi-fi, łącze optyczne, pilot do zdalnego sterowania), to można pokusić się na stworzenie innego softu.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Diary złomiary

Postautor: Grzegorz... » sobota 17 lut 2018, 20:14

Pewnie, że można, ale z tego co pamiętam to jest na tyle stary model, że jako wyjście wideo ma SCART?
No cóż, jeśli tak to i procek w środku jakiś sensownych dzisiaj rozdzielczości nie ogarnie raczej.
Szybciej można by z tego zrobić jakiś swój router Wi-Fi i może dałoby się wytargać jakieś GPIO to wówczas możliwości sporo większe.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Diary złomiary

Postautor: gaweł » sobota 17 lut 2018, 20:45

Wcale nie miałem na myśli, że soft musi mieć coś wspólnego z telewizją. Jak wspomniałeś, można zrobić jakiś router wi-fi. Można wymyślić mnóstwo innych zastosowań. Limitem jest jedynie własna wyobraźnia. Nie wiem jaki tam jest procek, ale można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jest z wyższej półki. Można odłupać ten wielgachny radiator i zobaczyć co jest pod spodem, ale to może być operacja nieodwracalna. Googlanie informuje, że tam znajduje się jakiś procek Philipsa (Multimedia-CPU Philips PNX8950EH).
Jest niewykluczone, że diwajs poleży sobie jakiś czas w pudełku i ostatecznie trafi do huty.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Wydzielone z: Diary złomiary

Postautor: squeez » niedziela 18 lut 2018, 21:17

Problem może być taki że to niszowa platforma sprżetowa, nawet jak siedzi na linuxie to nie takim wprost z repo ale specjalnie "dostosowany" do potrzeb, którego kodu zapewne producent nie udostępnia. Kolejna sprawa to flashowanie, takich sprzętów też nie bywa proste. Jeśli jest jakiś interfejs jak USB itp. i producent daje funkcję updatu firmware to można jeszcze jako tako, ale pozostaje problem pierwszy (brak odpowiedniego os-a) żeby na tej bazie dłubać coś swojego.
Raczej nic ciekawego z tego się nie wyklei, szkoda czasu bo można tanio dostać inną płytkę do której jest społeczność, otwarty kod itp.
Nie to żebym chciał kogoś zniechęcać ale moim zdaniem szkoda czasu, co jedynie kartę wifi można wykorzystać w czymś bo to chyba na mPCI jest.


Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości