ESP8266

O wszystkim i o niczym ...
Regulamin forum
Nie dyskutujemy na tematy polityczne, religijne i inne tego typu mogące prowadzić do kłótni na forum, od tego są inne "wyspecjalizowane fora".
Awatar użytkownika
Marcin
User
User

ESP8266

Postautor: Marcin » sobota 27 sty 2018, 10:39

Witam

Czy ESP8266 może pracować jako transparentny nadajnik odbiornik łączący mikrokontrolery w sieć ?
Mam kilka mikrokontrolerów tworzących sieć w topologii gwiazdy, potrzebuję zrobić dwukierunkową bezprzewodową komunikację między nimi.
Działanie proste, mikrokontroler pełniący rolę mastera słucha tego co przychodzi z klientów, po odebraniu danych od klienta wysyła potwierdzenie odebrania danych do konkretnego mikrokontrolera będącego klientem. A cała komunikacja za pomocą esp8266

Może ktoś poleci jakieś inne niezbyt drogie rozwiązanie ?

Awatar użytkownika
squeez
User
User

Re: ESP8266

Postautor: squeez » sobota 27 sty 2018, 11:00

ESP ma fajny tryb komunikacji ESP_NOW z tym że to musisz programować bezpośrednio ESP. Do tego typu komunikacji nie jest potrzebny AP. Nie działa to też na standardowej warstwie TCP/IP ale daje fajne możliwości, jest szybsze i bardziej energooszczędne od zwykłego WiFi, głównie dlatego że nie ma negocjacji z AP i całej otoczki WiFi w związku czym wysłanie pakietu danych ma mniejsze narzuty i jest szybsze.

Nie wiem co tam masz za sterowniki i co one robią te mikrokontrolery ale pewnie dało by się je zastąpić tylko samymi ESP.

Ja od pewnego czasu tak u sibie wymieniam sterowniki w domu z AVR na same ESP, które zapewniają komunikację oraz wykonują zadania (pomiary temp, załączanie obciążeń itp.)

Awatar użytkownika
Marcin
User
User

Postautor: Marcin » sobota 27 sty 2018, 11:09

Komunikacja za pomocą istniejącej sieci wifi jest konieczna, ponieważ jednostki są zbyt oddalone od siebie.

Co do zastąpienia uC samymi esp, można by się zastanowić, temat do rozważenia choć ja pewniej czuję się mając jakiś znany mi mikrokontroler jako nadrzędną jednostkę, a esp tylko jako nadajnik / odbiornik.

Awatar użytkownika
squeez
User
User

Postautor: squeez » sobota 27 sty 2018, 15:34

Wiesz każdy robi jak lubi/umie ale wykorzystywanie takiego ESP jako "translator" do komunikacji dla AVR to tak jak by mieć porsche i trzymać je w garażu tylko po to by stało a jeździć maluchem :)
Tylko więcej roboty będziesz miał żeby gadać po AT z ESP i przesyłać dane niż programowanie bezpośrednio samego ESP.

Tak czy inaczej się da.

Ja wykorzystuje do komunikacji między modułami MQTT dane przesyłam w formie JSON serwerek na OrangePI zero trzyma baze na sqlite i mosquito.
I wszystko to jest bezpośrednio na ESP. AVR nawet miały by za mało zasobów żeby zrobić coś takiego na nich (stos TCP/IP MQTT JSON itp, do tego można dane szyfrować SSL) a w ESP dodatkowo mam aktualizację firmware po WiFI czyli jak chcę zmienić soft w module robię to zdalnie przez WiFi nie muszę się podpinać kablami itp. czyta wygoda :)

Wróć do „Hyde Park”