Izolacja sygnału audio w TRX

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Izolacja sygnału audio w TRX

Postautor: SuperGość » sobota 01 paź 2016, 12:53

Potrzebuję odizolować sygnały audio IN i OUT z zestawu STM32F746-Disco (gniazda 3,5mm Jack stereo - niebieski i zielone na płytce disco). Są gotowe kabelki takie jak te
kablek audio_izol_1.JPG
kablek audio_izol_2.JPG
jak widać jest tam trafko i w sumie się zastanawiam czy po prostu nie zastosować sobie tego na pcb układu, który chce odizolować od zestawu DISC czy PC-ta (karta dźwiękowa). Jeśli ktoś, kiedyś, coś podobnego robił, to może podpowie konkretny typ trafka, generalnie widzę, że nie powinno być problemu ze znalezieniem ale podpowiedź osoby, która to praktykowała może być cenna. Wydaje się że pasmo do 4kHz byłoby wystarczające.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Izolacja sygnału audio w TRX

Postautor: SuperGość » sobota 01 paź 2016, 15:14

Wydaje mi się, że taki transformatorek SP-70
SP-70.pdf
(200Hz do 100kHz) i zastosowany w schemacie takim
Isolator Circuit.JPG
powinien sprawę załatwić, no ale jest drogi.
Tańsza opcja ale pasmo 300Hz do 3,5 kHz to transformatorek TY-400P
TY304P.pdf
ale w sumie do połączeń głosowych powinien wystarczyć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Izolacja sygnału audio w TRX

Postautor: j23 » poniedziałek 03 paź 2016, 09:14

Słowo klucz do szukania tego po sieci to: "digi interface".
Kiedyś zabierałem się za to i nawet udało mi się to zrobić :) -niezbyt wielka trudność.
Bazowałem wówczas na tych dwóch poniższych linkach:
http://www.amateurfunkbasteln.de/usbnachruesten/usbnachruesten.html
oraz
http://ihomebox.pl/www/rs232.htm
Oprócz samego trafo warto też zastosować jakieś potencjometry do wyregulowania mocy sygnału (zwłaszcza sygnału z mikrofonu karty dźwiękowej) -ale nie jest to konieczne, bo można zawsze odpowiednio skalibrować kartę muzyczną w komputerze lub/i moc sygnału z TRX. A czy warto oszczędzać to nie wiem. Też jak to wtedy robiłem to nie miałem kasy na żadne lepsze trafo, i zdaje się, że wykorzystywałem jakieś dwa takie małe i fajne transformatorki 1:1 (600 om) wylutowane ze starej karty modemowej (które zdaje się dostałem od Kolegi PROTON -dzięki) i to chodziło całkiem, całkiem. Jeżeli chodzi o separację sygnału audio to tamto ustrojstwo zadanie spełniało.

Pozdrawiam! j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Izolacja sygnału audio w TRX

Postautor: SuperGość » poniedziałek 03 paź 2016, 18:03

Dzieki Jarek
mnie bardziej interesuje sygnał audio niż transmisja cyfrowa, normalnie z układami izolacji sygnałów cyfrowych czy analogowych ja nie mam problemów (to jakby chleb powszedni w mojej dziedzinie), tu chciałem właśnie jak najprościej czyli na trafkach malutkich zrobić i chyba to co znalazłem jeśli chodzi o transformatorki będzie ok. Więcej chyba informacji o jakie mi chodziło znajdzie się pod hasłem "ground loop isolator"

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Izolacja sygnału audio w TRX

Postautor: j23 » wtorek 04 paź 2016, 00:10

O tym "ground loop isolator" to nawet nie wiedziałem, że tak to się nazywa, więc tym razem ja Tobie dziękuję Wojtek. :)

Pozdrawiam! Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości