Prawidłowa instalacja elektryczna dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Prawidłowa instalacja elektryczna dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Postautor: SuperGość » poniedziałek 25 lip 2016, 17:16

Następny problem mnie nurtujący - generalnie nie są mi obce zagadnienia dotyczące instalacji elektrycznych ale ekspertem nie jestem. W mieszkaniu nie mam instalacji 3 żyłowej czyli brak jest PE (jest PEN) - jest to instalacja TN-C (wedle mojej wiedzy). Oryginalnie, w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie są gniazdka z bolcem uziemiającym bolec uziemiający jest zmostkowany z PEN (od czasu do czasu elektrycy chodzą i sprawdzają te instalacje), podobnie już sam zrobiłem w pokoju gdzie mam komputery.
I teraz mam problem co z zrobić z antenami i/lub skrzynką antenową, balunem na balkonie, które wymagają uziemienia? Żadnej ingerencji w instalację budynku nie wolno i nie mam prawa robić.
Mógłby to jakiś fachowiec z doświadczeniem KF wyjaśnić i rozwikłać co zrobić z urządzaniami instalacji antenowej które np. wymagają uziemienia - bo też od różnych sprzecznych informacji trochę zniechęcenia dostaję. Wiem że tu należy rozważać dwie sprawy bezpieczeństwo i skuteczność systemu antenowego. Sam trx podłącze do zasilacza, a zasilacz do takiej instalacji jaką mam czyli do gniazda z bolcem dołączonym do PEN.

----edit-----
trochę poprawiłem treść żeby nie wprowadzać zamieszania z nazewnictwem

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Prawidłowa instalacja elektryczna dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Postautor: j23 » wtorek 26 lip 2016, 13:12

Cześć Wojtek,
Odpisuję jak tylko mogę najszybciej. W przypadku gdy jest to stary typ instalacji elektrycznej tzw.dwużyłowy mostkowanie przewodu uziemiającego (powinien być w kolorze żółto-zielonym) z przewodem zero (tutaj trzeba mierzyć testerem fazy-popularny śrubokręt z żarówką lub diodą) jest jak najbardziej prawidłowe i chyba jedyne możliwe, bo spółdzielni zazwyczaj nie opłaca się inwestować w zmianę całego systemu instalacji elektrycznej.
W każdym razie żeby mostkowanie przy gniazdku stosuje się WYŁĄCZNIE po to, żeby zabezpieczyć użytkownika przed porażeniem przez prąd. Natomiast jeśli chodzi o uziemienie stosowane dla anteny KF/UKF to skądinąd wiem, że przewód uziemieniający montuje się do instalacji hydraulicznej, która -jak sądzę podobnie stara jak ta elektryczna- powinna być aluminiowa, żeliwna, lub miedziana - w każdym razie rolę uziemienia powinna spełniać. Należy BEZWZGLĘDNIE pamiętać tutaj o regularnym odłączeniu uziemienia po skończeniu pracy na stacji (TRX), gdyż w razie burzy istnieje spore ryzyko porażenia przez ładunek z pioruna. Podłączenie przewodu uziemienia musi być zrobione tak, żeby po nadawaniu można go było fizycznie odłączyć, oddzielić od instalacji hydraulicznej. Podczas KAŻDEJ INNEJ pogody niż burzowa takie podłączenie anteny DLA NIKOGO nie stanowi zagrożenia. Odłączenie po nadawaniu nawet gdy pogoda dopisuje należy wykonywać z przyczyn daleko zapobiegawczych.
Co do kolorów przewodów to w przypadku podłączenia anteny odbierasz je sobie sam. W przypadku mostkowania powinna być zachowana zasada:
- faza/siła: kolor czarny/brązowy lub czerwony
- zero: kolor niebieski
- uziemienie: kolor żółto-zielony
Co do tych kolorów w zestawieniu ze starą instalacją elektryczną to z doświadczenia wiem, że reguły nie ma. ;) Zawsze lepiej pomierzyć żeby uniknąć PORAŻENIA PRĄDEM.
Tutaj link do kolorystyki przewodów:
http://elektrykadlakazdego.pl/przewody-elektryczne-kolory/

Kabel do instalacji elektrycznej izolowany z izolowanymi wewnątrz kolejnymi trzema przewodami/żyłami i lepiej żeby każdy przewód miał wewnątrz jedną miedzianą żyłę, a nie wiązkę (bo są i takie i takie).
Kabel/przewód do uziemienia jaki chcesz, byleby przesłał sygnał bez większego oporu do rurek instalacji hydraulicznej.
Nie wiem, czy wyjaśniłem wystarczająco dobrze. Starałem się najlepiej jak potrafiłem w oparciu o to co teoretycznie i praktycznie uczył mnie mój Ojciec zawodowy technik elektryk-automatyk.
Jak coś jest niejasne to pytaj.

Pozdrawiam! J23 Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Prawidłowa instalacja elektryczna dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Postautor: SuperGość » wtorek 26 lip 2016, 13:26

Co do mostkowania PEN do bolca w gniazdku zasady są mi znana, łącznie z kolorystyką itp. i to jest jasne. Ale właśnie jak podłączysz instalację antenową do uziemienia (a taki czy inny sposób) i jednocześnie zasilacz trx (i tym samym trx również (?)) bedzie podłaczony do PEN to czy czasami poprzez instalacje antenową nie zewrę tego PEN do uziemienia a to juz nie jest raczej dobre. ale tu kłania sie moja mała jeszcze wiedza na temat instalacji antenowych i tego jak uziemienie anten łączy się z trx. Muszę luki uzupełnić.

Awatar użytkownika
janeczku
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 16:44

Re: Prawidłowa instalacja elektryczna dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Postautor: janeczku » środa 27 lip 2016, 10:13

Nie radzę podpinania się pod rury wodne, grzejne czy gazowe, ostatnimi laty masowo są wstawiane wstawki izolacyjne na pionach- niby te rury są na potencjale ziemi jednak w praktyce ten potencjał bierze się z kuchenek gazowych ( zasilanie chociażby iskrownika przez przewód 3 żyłowy z gniazda ze zmostkowaną ochroną), oraz innych urządzeń. Już bardziej nadaje się do tego zwód instalacji odgromowej.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Prawidłowa instalacja elektryczna dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Postautor: SuperGość » środa 27 lip 2016, 10:26

No istalacja gazowa to byłaby ostatnia rzecz raczej podobnie jak i odgromowa. Brakuje mi szczegółowej wiedzy dotyczącej instalacji antenowej, uzupełnię ja i to wszystko przeanalizuję. Co do wstawek izolacyjnych w pionach - u nas nie było robione na 100% instalacja wodna, gazowa elektryczna jest taka jaka postawili w 85 roku.
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/print.php?sid=178

Awatar użytkownika
janeczku
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 16:44

Re: Prawidłowa instalacja elektryczna dla sprzętu KF - jak to zrobić?

Postautor: janeczku » czwartek 28 lip 2016, 00:56

nawet nie wiesz ile obecnie zmian robią :/


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości