Jaka antena?

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Jaka antena?

Postautor: PROTON » wtorek 08 mar 2016, 21:48

Jaką antenę polecacie na balkon?
Antena będzie tylko do odbioru, głównie pasmo 80m. Czy polecacie antenę na jedno pasmo, np. wędkę, drut w ramce, czy jakąś uniwersalną 2m - 80m ?
Gott weiß ich will kein Engel sein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaka antena?

Postautor: SuperGość » wtorek 08 mar 2016, 21:52

Ja osobiście przymierzam się do HF-1 (już Ci znana), ale jak masz możliwości żeby sobie samemu coś zrobić (kawałek warsztatu, podstawowe narzędzia, chęci i umiejętności manualne ;) ) to trochę opisów np "wędkowych" anten na balkon jest. Wszystkie handlowe są jednak dość drogie.

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka antena?

Postautor: PROTON » wtorek 08 mar 2016, 22:01

Moonraker na 80m kosztuje 140zł. Ale czy dobrze będzie działał jak go zamontuję na balkonie pod kątem 45st.
Druga sprawa to czy mogę zastosować cienki kabel koncentryczny, np H155? Potrzebuję nie więcej jak 4m.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Jaka antena?

Postautor: Marcin » wtorek 08 mar 2016, 22:28

PROTON pisze:Moonraker na 80m kosztuje 140zł. Ale czy dobrze będzie działał jak go zamontuję na balkonie pod kątem 45st.
Druga sprawa to czy mogę zastosować cienki kabel koncentryczny, np H155? Potrzebuję nie więcej jak 4m.

Dla HF (niskich częstotliwości) tłumienność H155 jest naprawdę niska, ten kabel spokojnie wystarczy nawet do linii kilkunasto, kilkudziesięciometrowej.
VHF przy powiedzmy 20metrowej linii zastanawiałbym się nad lepszym kablem, np RF-7

Co do anteny to najlepiej jakaś wielopasmowa, zawsze w ciągu dnia można posłuchać co się dzieje na wyższych pasmach, a wieczorem 40/80m, kiedyś znajomy pokazywał mi pionową, balkonową antenę gdzie pasma przełączane były poprzez przełączenia odczepu. Pokrywała praktycznie wszystkie pasma KF. Nie mogę jej teraz sobie przypomnieć. Tu jest projekt podobnej anteny.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Jaka antena?

Postautor: j23 » środa 09 mar 2016, 17:17

PROTON pisze:Moonraker na 80m kosztuje 140zł. Ale czy dobrze będzie działał jak go zamontuję na balkonie pod kątem 45st.

Moim zdaniem taka antena będzie działała gorzej. Ustawiając pod innym kątem zmieniasz kierunek wektora promieniowania fali e-m i promieniowanie jak i odbiór fali e-m (radiowej) słabnie.
Kolega Wojtek kiedyś pytał o anteny na balkon i tam były podane linki.
Tutaj np.:http://microgeek.eu/viewtopic.php?p=483#p483
W grę wchodzi też wysokość balkonu (im wyżej tym lepiej). W tamtych linkach była taka jedna antena pionowa, dość tania i całkiem wydajna. Zawsze można spróbować powiesić taką antenę na wysięgniku na ścianie przyległej do balkonu (niektórzy tak anteny sat.wieszają). Acha... Jeśli to będzie praca gdzieś z centrum W-wy to smog także może skutecznie obniżać wydajność pracy na takiej antenie. Wysokość na jakiej montuje się antenę odgrywa b.b.ważną rolę.
Pozdrawiam! Jarek
Ostatnio zmieniony środa 09 mar 2016, 17:26 przez j23, łącznie zmieniany 2 razy.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaka antena?

Postautor: SuperGość » środa 09 mar 2016, 17:23

j23 pisze:Kolega Wojtek kiedyś pytał o anteny na balkon i tam były podane linki.

Tak tu jest troche przydatnych informacji viewtopic.php?f=69&t=78

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka antena?

Postautor: PROTON » poniedziałek 14 mar 2016, 21:57

Ciekawy artykuł "Prawda_o_SWR" (PDF) : http://eagle.um.zielona-gora.pl/otpzk32 ... _o_SWR.pdf
Gott weiß ich will kein Engel sein.

kuba122
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 11:06

Re: Jaka antena?

Postautor: kuba122 » wtorek 15 mar 2016, 14:11

jeżeli ma to być do dvb-t, to zdecydowanie polecam DAT HD BOSS MIX 790 LTE, jak dla mnie działa bez najmniejszych zarzutów, co prawda nie należy może do najtańszych,ale u ja jestem zadowolony


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość