Strona 1 z 1

Antena EZ-Wire

: piątek 20 lis 2020, 06:52
autor: wojtek
Kombinuję jakby sobie tu zrobić antenę KF w moim blokowisku. Na dachu szans nie ma, z tzw koniem czyli uczynnymi sąsiadami kopał się nie będę. Ale jest długi balkon, a na zewnątrz kilkanaście metrów dalej drzewko sobie rośnie więc jakieś możliwości są tyle, że wysokość podła bo to parter.
Zainspirowała mnie antena EZ-Wire czyli czyli taki skrócony long wire. Wymaga promiennika w postaci linki powiedzmy 1,5mm2 i balunu 9:1 (właściwie jest to unun). Może być zawieszona w różnych konfiguracjach, pionowej, poziomej, typu L oraz zig-zag (konfiguracja zig-zag umożliwia skrócenie długości całkowitej anteny). Co ciekawe można pobawić się rożnymi długościami promiennika przy tym samym ununie, godnie z załączoną poniżej tabelką.
EZwire-antenna-length.pdf


Skąd unun o przekładni 1:9? można kupić lub zrobić. Ja wystarczająco leniwy jestem i szkoda mi czasu na zamawianie, kupowanie rożnych potrzebnych części, bo doszedłem do wniosku, że jak nie mam w szufladzie, to taniej mnie nie wyjdzie robienie samemu więc kupiłem potrzebny balun https://www.ercomer.pl/pl/p/Balun-RED-A ... rd-91/2410 . Przewody i linki mam w szufladzie. Jak zrobic samemu, no cóż opisów w internecie jest tak dużo że wystarczy uruchomić gugla - np.: https://vk6ysf.com/unun_9-1.htm czy też poglądowy filmik https://youtu.be/MOSf-k3ofUY

Na pierwszy ogień pójdzie wersja 6,5m, bo to mi się wprost zmieści na balkonie. Zobaczymy co z tego w praktyce da się w moich warunkach wycisnąć.

Re: Antena EZ-Wire

: piątek 20 lis 2020, 08:18
autor: GrumpyRez
Zaciekawiłeś mnie. Mam LW 40.5metra z balunem 9:1

Sam balun jest w postaci puszki z motylkami i gniazdem. Mogę sobie poeksperymentować z EZ-Wire

Jestem ciekaw mocowania na balkonie?, bo z tego co wiem, po ścianie nie ma sensu puszczać, trzeba by chociaż trochę odsunąć od elewacji.

PS.

Co do sąsiadów z tego co kojarzę nie mają nic do gadania, jeżeli instalacja spełnia normy budowlane. W ostateczności przyjedzie ci UKE na pomiar.

Na forach są chyba nawet gotowe pisma do spółdzielni. Ale to trzeba się faktycznie trochę nachodzić.

Re: Antena EZ-Wire

: piątek 20 lis 2020, 08:43
autor: wojtek
To ja wiem, ze mogę się szarpać i pewnie wygram, ale nie mam ochoty i czasu na to, olewam to bo i tak mam juz drugą lepszą baze poza miastem a jak uruchomię jeszcze zdalnie to będzie super, natomiast chce zobaczyć co się da wycisnąć z tego pomysłu tu w domu z balkonu.

No jak masz balun 9:1 to masz już wszystko teraz możesz eksperymentować. Możez puscić z barierki balkonu w dół, byle nie majdała sie sąsiadom po oknach, możesz spróbować jako zig-zag na samym balkonie, masz te przewagę ze masz wysoko, do zacisku gnd baluna daj przeciwwagę albo pewne uziemienie.

Re: Antena EZ-Wire

: piątek 20 lis 2020, 09:09
autor: GrumpyRez
Hmm, może się dogadam z znajomymi na 7 piętrze... to bym miał antenę na 6pięter ;). U nich bym mógł zaczepić druga końcówkę anteny :D.