[Nowości z TechXplore] Nowe, miniaturowe transformatory radiowe

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
Awatar użytkownika
j23
User
User
Posty: 404
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

[Nowości z TechXplore] Nowe, miniaturowe transformatory radiowe

Postautor: j23 » wtorek 15 maja 2018, 22:38

Zgodnie z tym co napisane w tym linku naukowcom z Uniwersytetu w Illinois udało się opracować nową technologię wytwarzania nowych, dużo mniejszych (ok.10 do 100 razy) transformatorów do zastosowań w radiotechnice (częstotliwości radiowe).

minitrafo.jpg


W nawiązaniu do tego co zostało napisane w artykule:
(...)Wcześniejszy sposób uzyskiwania miniaturowych transformatorów wybranych częstotliwości radiowych polegał na wykorzystaniu stosu materiałów przewodzących w celu rozwiązania problemu z przestrzenią, ale transformatory te miały pewne ograniczenia wydajnościowe. Te wady i ograniczenia były spowodowane niepożądanymi sprzężeniem magnetycznym między uzwojeniami transformatora (...). Dodatkowa trudność polegała na tym, że transformatory te były wykonywane przy użyciu wyspecjalizowanych materiałów (trudnych do wyprodukowania), były też nieporęczne (...) były one dalekie od ideału transformatorów przeznaczonych dla urządzeń internetowych.

Prof. Xiuling Li opisuje nową technikę wytwarzania transformatorów, jako podobną do tej którą wykorzystuje się w technice walcowania cewek indukcyjnych: "Tworzymy struktury 3D za pomocą przetwarzania 2D". Zostaje przygotowany specjalny wzór 2D na naciągnietym metalowym podłożu. Po zwolnieniu naprężenia, cienkie blaszki (filmy) 2-D filmy ulegają samoistnemu zwinięciu w rurki. Pozwala to na idealne dopasowanie się uzwojeń pierwotnych i wtórnych transformatora, co z kolei sprawia, że jest możliwe użycie mniejszej przestrzeni dla zaplanowanej optymalnej indukcji magnetycznej takiego transformatora i uniknięciu niepożądanych sprzężeń.

"Transformator o tak znacznej różnicy stosunku uzwojeń pierwotnego i wtórnego może być użyty jako transformator impedancyjny w celu poprawy czułości odbiorników o wyjątkowo niskim poborze mocy, co powinno być kluczowym czynnikiem dla bezprzewodowych interfejsów IoT" - powiedział Songbin Gong, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej .

W badanym projekcie transformatora wykorzystano złoty drut, ale zespół z powodzeniem zademonstrował wytwarzanie swoich walcowanych urządzeń przy użyciu miedzi przemysłowej.

"Następnym krokiem będzie użycie cieńszego i bardziej przewodzącego metalu, takiego jak grafen, dzięki czemu urządzenia te będą jeszcze mniejsze i bardziej elastyczne, a to może umożliwić wplatanie urządzeń w tkaniny z zaawansowanymi technologiami - powiedział Li.

P.S. Tłumaczenie z angielskiego moje, więc proszę o wyrozumiałość ;) i polish my english ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bo ona jest piękniejsza niż słońce
i wszelki gwiazdozbiór.
Porównana ze światłością-uzyska pierwszeństwo
(...)Mądrości zło nie przemoże
Mdr 7,29

Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość