Naprawa anteny Moonraker 80

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Naprawa anteny Moonraker 80

Postautor: SuperGość » wtorek 08 maja 2018, 20:29

No i nawet nie zdążyłem użyć i już mi się antena zepsuła. W sumie mam swoje podejrzenia co lub kto było przyczyną i jak się to mogło stać ale instynkt samozachowawczy mówi mi że mam to zachować dla siebie.
Antena miała być zainstalowana jak tu Obrazek (pomysł z tej strony http://sq5rwq.pl/?p=301 )
Na fotce poniżej widać, że wzięło się ułamało u samej d...y, że tak powiem czyli tam gdzie zaczyna się zewnętrzna część metalowej obejmy, jak widać na fotce, w środku jest po prostu rurka z tworzywa i ona się złamała (no powiedzmy sama). Mój pomysł taki aby wsunąć w obie części pręt z tworzywa albo twardego drewna (metal raczej odpada) zalać to klejem np żywicą, a na koniec na zewnątrz oczywiście albo dać większą rurkę z tworzywa jeszcze albo tylko temokurczką zabezpieczyć. Jeśli kto ma jakieś inne pomysły to bardzo proszę się nimi podzielić.
antena_1.jpg
antena_2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Naprawa anteny Moonraker 80

Postautor: j23 » wtorek 08 maja 2018, 21:04

Jeżeli ryzykować by lekkie pogorszenie się zysku antenowego to ta rurka wzmacniająca z tworzywa sztuczego (pcv) może być dodatkowo naokoło jakoś. Wg mnie rurka wzmacniająca wewnątrz musiałaby być z wyjątowo wytrzymałego (twardego, niesprężystego) metalu, ale i to wydaje mi się, że za mała średnica żeby utrzymać dalszą część anteny o tej długości. Ewentualnie podwieszenie obu końcówek anteny poprzez bloczek wkręcony gdzieś do sufitu na takiej lince z włókna szklanego jak do wieszania prania?
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Naprawa anteny Moonraker 80

Postautor: SuperGość » środa 09 maja 2018, 08:57

No to chyba takie coś zastosuję do wewnątrz http://allegro.pl/pret-weglowy-wlokno-w ... 85029.html i osadzę na kleju np takim http://allegro.pl/zywica-epoksydowa-epi ... 95078.html

Awatar użytkownika
xor
User
User
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:44

Re: Naprawa anteny Moonraker 80

Postautor: xor » środa 09 maja 2018, 09:44

Włókno węglowe jest przewodnikiem prądu. To chyba problem w tym przypadku?

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Naprawa anteny Moonraker 80

Postautor: SuperGość » środa 09 maja 2018, 09:45

w sumie chyba nie bardzo bo jest to na odcinku koncowym gdzie i tak jest metalowa obejma ale w sumie dla spokoju można użyć pręt z włókna szklanego http://allegro.pl/pret-szklany-wlokno-s ... 95534.html

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Naprawa anteny Moonraker 80

Postautor: tasza » środa 09 maja 2018, 10:42

O tym wspominałam rankiem na chat - oprócz rdzenia wewnątrz, to aby go odciążyć nieco - trzy po 120° cieńsze zupełnie pręciki, na to rurkę termokurczliwą albo taśmę mocującą. Przy naginaniu tego miejsca te trzy cienkie pręciki będą miały taka rolę jak ścianki rurki, będą pracowały na ściskanie-rozciąganie i wtenczas pręcikowi w środku (zginanemu) mniej się oberwie. Model o charakterze piórnikowym w zał,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Naprawa anteny Moonraker 80

Postautor: SuperGość » środa 09 maja 2018, 10:44

Dzięki, no coś w tym kierunku zadziałam.


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości