Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: SuperGość » wtorek 30 sty 2018, 09:08

No więc tak, pozwolenie jest, znak jest, ręczniaka typ TYT TH-UV8000D też mam, tylko pojęcia nie mam jak praktycznie zabrać się do łączności z wykorzystaniem np przemiennika i łączności w ogóle na UKF. Ot brakuje praktyki w jakichś klubach KF.
Instrukcja do tego mojego radia jest tu
TYT TH-UV8000D Manual.pdf

Przemiennik jaki znalazłem w pobliżu to w Siemianowicach https://przemienniki.net/przemienniki/70cm/SR9SS albo przemiennik w Krupskim Młynie https://przemienniki.net/przemienniki/70cm/SR9KM czy w Gliwicach https://przemienniki.net/przemienniki/70cm/SR9GC
No i jak się do tego dobrać? Szukam czytam ale jakiś praktyk byłby bezcenną pomocą dla mnie :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: ZbeeGin » wtorek 30 sty 2018, 11:56

Nie jestem praktykiem, ale z podanych informacji i znalezionych wynika, że siemianowicki lub krupski przemiennik "odblokowywuje się" tonem CTCSS, a Twój ręczniak to wspiera. Zatem jeśli nikt inny nie korzysta z przemiennika to możesz nałożyć ton 71.9 Hz na nośną i powinno to odblokować przemiennik, a nawet otrzymać wiadomość powitalną jeśli nikt inny nie nadaje.
Gliwicki wymaga posłania sygnału 1750Hz by go uaktywnić, i podobno niektórzy po prostu gwizdają "w gruchę" co powinno włączyć taki przemiennik.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: j23 » wtorek 30 sty 2018, 12:38

Wojtek, ja w ten sposób łączności NIGDY nie robiłem. Po prostu jakoś mnie nie interesowało nigdy robienie łączności poprzez "pomocnika" (tzn . wtedy kiedy miałem do dyspozycji odpowiedni sprzęt). Niemniej teraz uważam, że to bardzo ciekawe (podobnie jak pobieranie graficznych danych meteorologicznych z NOAA, co ponoć możliwe -nie próbowałem).

Linki które znalazłem, które być może odrobinę pomogą:
1. Rozdział 9:
https://static.hskrk.pl/radio_faq1.pdf

2. http://www.pzk.info.pl/bpk/pliki/bpk_01.pdf

3. Tutaj trochę bardziej zaawansowane używanie przemienników (Echolink):
http://www.swiatradio.com.pl/virtual/download/Echolink.pdf

73! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: SuperGość » wtorek 30 sty 2018, 12:40

Dzięki koledzy :) no sie przygotowuję do tego bo chcę z Marcinem nawiązać łączność, na razie na inne pasma jeszcze anteny nie mam

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: j23 » wtorek 30 sty 2018, 13:00

Ponoć do przemienników wystarczy pasmo 2m/70cm. A z kolei jeśli chodzi o antenę to taki projekt znalazłem:
http://adamkar.republika.pl/j/j.htm

Z tego co piszą na poniższym forum to ponoć dobra i względnie tania, no i w sumie... nie aż taka wielka (a raczej wysoka).
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=50067&nr_str=4

73! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: SuperGość » wtorek 30 sty 2018, 13:02

anteny dla 2/70 to mam i dlatego mnie zainteresowały też przemienniki
bardziej mnie interesuje właśnie strona praktyczna nawiązywania takich połączeń za pośrednictwem wspomagaczy, skąd mam wiedzieć że nawiązałem połączenie, jak wywołać tego konkretnego przyjaciela itd

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: j23 » wtorek 30 sty 2018, 13:09

wojtek pisze:(...)na razie na inne pasma jeszcze anteny nie mam

Moja przeglądarka źle mi wyświetliła to zdanie ;) to i odpisałem... :lol: ;) -ale ok może komuś ten projekt anteny się przyda. :)

73! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: Marcin » wtorek 30 sty 2018, 18:58

A więc, w zasadzie możesz spotkać trzy rodzaje konfiguracji przemienników analogowych

1. Przemiennik aktywowany nośną, przemiennik który aktywuje się gdy tylko dostanie na częstotliwości wejściowej nośną, wystarczy że wciśniesz PTT, przemiennik na wejściu odbierze sygnał i aktywuje się. To najprostsza konfiguracja, w zasadzie nic poza ustawieniem częstotliwości odbiorczej i nadawczej nie musisz robić.

2. Przemiennik aktywowany tonem 1750Hz, to przemiennik który do aktywacji potrzebuje tonu 1750Hz. A więc na częstotliwości wejściowej przemiennik musi "usłyszeć" sygnał zmodulowany tonem 1750, w radiotelefonach ze wschodu uzyskuje się to wciśnięcie klawisza BAND na wciśniętym PTT. Usłyszysz charakterystyczny pisk z radiotelefonu.

3. Przemiennik aktywowany subtonem CTCSS, to przemiennik który aktywuje się jeśli odbierany sygnał wejściowy zawiera dodatkowy ton z przedziału 67 - 250Hz, tu ważne, różne przemienniki mają ustawione różne subtony, trzeba ustawić właściwy dla właściwego przemiennika, normalnie ten ton jest niesłyszalny dla ucha ludzkiego, układy odbiorcze radiotelefonów eliminują go. Aby móc rozmawiać przez taki przemiennik należy w opcjach konfiguracyjnych radiotelefonu ustawić właściwy dla właściwego przemiennika CTCSS.

Co do konfiguracji przemienników, wszystkie niezbędne dane, a więc częstotliwość pracy (nadawcza i odbiorcza) oraz aktywację (nośna, ton 1750Hz lub CTCSS) znajdziesz na stronie przemienniki.net

Każdy przemiennik po aktywacji chwilę pracuje, ok 2-5 sek, w zależności od konfiguracji przemiennika, na to zwykły korespondent nie ma wpływu. Po czasie, kiedy na "wejściu" nic nie ma, czyli przemiennik nic nie odbiera przechodzi ponownie w stan oczekiwania na nową korespondencję / aktywację.

I jedna uwaga, przemiennik aktywowany tonem 1750 Hz aktywuje się na początku korespondencji, i pracuje dopóki nie zrobicie chwili przerwy w łączności, po chwili przerwy przemiennik przechodzi w stan "oczekiwania" na nową aktywację. W płynnej rozmowie kiedy przemiennik nie wyłącza się, nie należy przed każdą korespondencją wysyłać tomu 1750Hz.

A co do samej formy korespondencji nie będę się wypowiadał, prowadzi się ją tak samo jak na innych pasmach. Początek zawsze jest trudny, potem z czasem nabierzesz wprawy i dobrych nawyków jak podawanie znaków, itp.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: SuperGość » wtorek 30 sty 2018, 19:22

Czyli musze na razie pokopać w instrukcji co i jak odnośnie pkt 1 ale instrukcja jest niezwykle oszczedna

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: Marcin » wtorek 30 sty 2018, 19:42

Podałem aktywację tonu 1750 na przykładzie swojego baofenga, widzę że TYT ma całkiem odmienne menu, pewnie i ton też się inaczej wysyła.

Ale co mogę powiedzieć patrząc na manual.

Poz 29 w menu to ustawianie CTCSS.
Poz 32 w menu to ustawienie kierunku shift.
Poz 33 w menu to ustawianie odstępu między częstotliwością nadawczą a odbiorczą (o kierunku decyduje poz 32).

Dla pasma 2m odstęp między częstotliwością nadawczą a odbiorczą to 600kHz, w przypadku pasma 70 cm odstęp wynosi 7.6MHz.

Dla przykładu przemiennik SR7V, który pracuje w paśmie 2m.

CTCSS - 88,5Hz,
Częstotliwość nadawcza przemiennika - 145,6250MHz
Częstotliwość odbiorcza przemiennika - 145,0250MHz

I analogicznie konfigurując radiotelefon, częstotliwość odbiorcza to 145,6250MHz, shift - minus 0,6MHz co daje nam częstotliwość nadawczą rqadiotelefonu 145,0250MHz.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: SuperGość » wtorek 30 sty 2018, 19:53

Dzięki Marcin.
Heh juz dwa razy przeczytałem tę instrukcję ale żebym wiedział tak naprawdę po co się niektóre funkcje ustawia to po prostu nie wiem, nie jest to w ogóle opisane, ot po prostu wyjaśnienie tylko nazw przycisków i że coś się nimi zmienia tylko kiedy i po co to robić to już ni słowa :D - no nic bede to dalej próbował zgłębić.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Łączność przez przemienniki - jak to sie robi?

Postautor: Marcin » wtorek 30 sty 2018, 20:07

Marcin pisze:Poz 29 w menu to ustawianie CTCSS.

Tu chyba pomyłkę zrobiłem, ctcss dla aktywacji przemiennika ustawia się w menu poz. 31.


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości