STM32 sterujący przetwornicą (liczniki, PWM)

Pytania dotyczące problemów ze zrozumieniem kart katalogowych, not aplikacyjnych dla mkrokontrolerów ARM firmy STMicroelectronics, rozwiązania układowe z zastosowaniem STM.
Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

STM32 sterujący przetwornicą (liczniki, PWM)

Postautor: squeez » czwartek 30 cze 2016, 12:59

Myślę nad zrobieniem przetwornicy synchronicznej dwufazowej na STM32 (jakim konkretnie to póki co mniej istotne, pewnie będzie na CortexM0 bo zegar 48Mhz i tani :)

Ale mam problem z ustawianiem przełączania kluczy, tzn wiem jak ma to wyglądać tylko jak ustawić liczniki :)
2phase_buck.png

Tak poglądowo ma to działać, przebiegi załączania poszczególnych kluczy (pomijam tu kwestie wypełnienia i czasów martwych), i teraz na jednym timerze się nie da tego ustawić.
Pierwsza myśl to wykorzystać 4 timery, (każdy timer do jednego klucza, wszystkie ustawione na taką samą częstotliwość tylko np. TimerA kończąc kończąc przebieg wyzwala TimerC ten z kolei TimerB itd. czyli każdy timer doliczając do wartości CCRx wyzwala przerwanie w którym odpalany jest kolejny timer. Tylko to kosztuje 4 liczniki :)

Kolejny pomysł to wykorzystanie dwóch liczników z dwoma kanałami każdy, przy czym kanały ustawione "przeciwsobnie" czyli jeden w mode1 drugi w mode2 dzięki czemu przebiegi będą niejako odbiciami lustrzanymi wówczas mógłbym połączyć klucz A z C oraz B z D. Tylko liczniki nie mgły by pracować cały czas by na siebie "nie nachodzić" więc po doliczeniu do ARR licznik byłby zatrzymywany a odpalany kolejny (para B, D), ten kończąc prace zatrzymuje się i odpala parę "A, C".

Z ARM zaczynam zabawę więc sporo jeszcze nie wiem i pewnie przeoczyłem jakąś oczywistą oczywistość :D być może da się to zrobić z licznikami w roli slave czy coś w ten deseń :)
Chętnie posłucham opinii bardziej doświadczonych użytkowników :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: STM32 sterujący przetwornicą (liczniki, PWM)

Postautor: squeez » czwartek 30 cze 2016, 13:12

Niezupełnie, tam jednocześnie pracuje tylko jedna para kluczy, druga ma na stałe stany w zależności od trybu pracy buck/boost.
Więc w takim przypadku wystarczy jeden timer i dwa wyjścia (komplementarne), lub ustawione w trybie PWM mode1 i mode2.

Ja potrzebuję sterować czterema kluczami w "jednym przebiegu", tak by na siebie nie zachodziły.


Wróć do „STM - problemy układowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości