True Studio i definicje w bibliotekach

Tu możesz pisać o swoich problemach z pisaniem programów w języku C/C++ dla STM.
Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Marcin » niedziela 28 sie 2016, 14:13

Cześć.

Nie znalazłem właściwego działu na mój temat, ale myślę że tu będzie najlepsze miejsce. Problem polega na braku dostępu do definicji zawartych w plikach nagłówkowych - dotyczy True studio.

A więc na początku wygenerowałem nowy projekt w CubeMX dla środowiska True Studio, otworzyłem go i wrzuciłem do katalogów biblioteki do obsługi LCD opartego o kontroler ILI9341 oraz czujnika MS5611. Zgodnie z projektem pliki nagłówkowe zaimportowałem do katalogu /Inc, pliki źródłowe do katalogu /Src. Oczywiście pliki nagłówkowe zainkudowane na początku main.c W pliku nagłówkowym do ILI9341 mam zdefiniowane wartości liczbowe odpowiadające poszczególnym kolorom jak i fonty.

trueStudio2.png

I problem pojawia się gdy chcę użyć definicji kolorów, środowisko programistyczne nie widzi ich.

trueStudio.png

Biblioteki te są skopiowane z projektu jaki wczoraj ukończyłem w keil uVision, tam ten problem w ogóle nie występuje.

Może ktoś doradzić w czym problem ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: SuperGość » niedziela 28 sie 2016, 16:15

Marcin pisze:...Nie znalazłem właściwego działu na mój temat, ale myślę że tu będzie najlepsze miejsce. ....
Przeniosłem chyba jednak do bardziej właściwego działu

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Antystatyczny » niedziela 28 sie 2016, 16:18

A próbowałeś prawym klawiszem myszy na projekt/index/rebuild?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Marcin » niedziela 28 sie 2016, 16:29

Antystatyczny pisze:A próbowałeś prawym klawiszem myszy na projekt/index/rebuild?

Nic to nie daje, wciąż nie widzi definicji zawartych w plikach nagłówkowych.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Antystatyczny » niedziela 28 sie 2016, 17:11

Marcin, a zerknij tu: http://www.microgeek.eu/viewtopic.php?f=29&t=554 Może to Ci w czymś pomoże
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Marcin » niedziela 28 sie 2016, 18:50

Nie rozwiązało to problemów, nie ma problemów z dostępem do funkcji w bibliotekach, natomiast brak dostępu do definicji w plikach nagłówkowych.

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: acid3 » niedziela 28 sie 2016, 19:50

Jeśli możesz to spakuj cały projekt do zipa i go tu wrzuć (oczywiście usuń tajne dane), to może bardzo pomóc. Post Antystatycznego teoretycznie powinien Ci pomóc, ale skoro nie pomógł to może wrzuć po prostu projekt.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Antystatyczny » niedziela 28 sie 2016, 20:03

Jest jeszcze taka możliwość, że biblioteka jest podłączona prawidłowo, ale sam edytor nie rozpoznaje symboli. Wystarczy sprawdzić, czy ten soft się kompiluje. Jeśli tak, to problem jest w ustawieniach eclipse, a jeśli nie, problem mimo wszystko leży gdzieś w podłączeniu bibliotek.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Marcin » niedziela 28 sie 2016, 21:35

Problem się rozwiązał, nie wiem co było przyczyną. Od nowa wygenerowałem czysty projekt w cubeMX i do nowo utworzonego projektu ponownie podpiąłem biblioteki. I tym razem wszystko zadziałało. Nie wiem tylko dlaczego problem jest z obliczeniami, po kompilacji w true studio i wgraniu do procka kalkulacja ciśnienia odczytanego z czujnika MS5611 głupoty pokazuje. A tu kalkulacja jest dość obszerna. Te same biblioteki w kompilowane w keilu działają poprawnie. Ale to już jest inny temat - nie na ten post.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 29 sie 2016, 10:22

rezasurmar pisze:Mnie np. za chiny ludowe nie chciał działać na atolicu program z przykładem na printf


Podczas tworzenia projektu w środowisku Atollic mamy do wyboru wersję printf, z której będzie korzystał program. Można wybrać pełną opcję (printf) lub jej bardzo okrojoną wersję (tiny printf). Domyślnie wybierana jest wersja okrojona.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 29 sie 2016, 10:28

Newlib nano to jedno, a tiny printf to drugie. Oba parametry można ustawiać podczas tworzenia projektu. Dotąd nie miałem ani potrzeby, ani czasu i chęci, by doszukiwać się miejsca, w którym można te parametry zmienić już po stworzeniu projektu, jednakże jestem przekonany, że jest to możliwe.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 29 sie 2016, 10:40

rezasurmar pisze: Atolica nie mam zamiaru używać.


Co kto lubi ;)

A wracając do tematu, spróbuję znaleźć to ustawienie w wolnej chwili (czyli nieprędko).
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Marcin » poniedziałek 29 sie 2016, 17:06

rezasurmar pisze:Ja to tylko jako ciekawostkę zawodową chciałem sobie zapisać, bo Atolica nie mam zamiaru używać.

Też średnio mi się podoba true studio, zdecydowanie wolę Keil uVision, niestety wadą jest ograniczenie kodu w darmowej wersji. Z tego względu chciałem aplikację dokończyć w true studio, ponieważ po dołożeniu dodatkowej czcionki przekroczyłem limit darmowej wersji keila.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: True Studio i definicje w bibliotekach

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 29 sie 2016, 17:33

Czcionki możesz wywalić na kartę uSD lub wgrać je osobno do innego obszaru pamięci. Pamiętam, że Rezasurmar ćwiczył takie rozwiązanie w Keil.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Programowanie STM w C/C++”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości