Strona 1 z 1

Development board for PIC

: niedziela 07 sty 2018, 13:58
autor: Marcin
Cześć wszystkim.

Postanowiłem wykonać swoją własną testową płytkę dla mikrokontrolerów PIC. Z założenia ma być to jak najprostsza wersja, tylko to co niezbędne, a więc tylko mikrokontroler i zasilanie. A kwarc jest dołożony jako jedyna dodatkowa opcja by móc w przyszłości odpalić PICa z użyciem zewnętrznego kwarcu.

schema.png


image.png


Czy Waszym zdaniem dobrze jest zaprojektowana ?
Coś może zmienić / poprawić ?

Re: Development board for PIC

: niedziela 07 sty 2018, 14:41
autor: wojtek
Wydaje się OK, po prostu zamiast stykówki zrobiłeś sobie kawałek podstawowej płytki.

Re: Development board for PIC

: niedziela 07 sty 2018, 15:12
autor: inż.wielki
Myślałeś może o zrobieniu płytki na kształt Arduino? Jeżeli pracujesz w orzełku to w internecie znajdziesz symbol i footprint takiej płytki

Re: Development board for PIC

: niedziela 07 sty 2018, 15:53
autor: Marcin
wojtek pisze:Wydaje się OK, po prostu zamiast stykówki zrobiłeś sobie kawałek podstawowej płytki.

Tak dokładnie. Wygodniej jest pracować z taką płytką niż na płytce stykowej. Tu mam już na stałe osadzone zasilanie oraz piny programatora.

inż.wielki pisze:Myślałeś może o zrobieniu płytki na kształt Arduino? Jeżeli pracujesz w orzełku to w internecie znajdziesz symbol i footprint takiej płytki

Adruino jest większe, w mojej konfiguracji nie ma potrzeby stosowania tak dużej płytki.

Re: Development board for PIC

: niedziela 07 sty 2018, 17:02
autor: Antystatyczny
Bardzo sympatyczny kawałek płytki. Możesz ewentualnie zmniejszyć parametr isolate poligonu, by masa wylała się również pomiędzy pinami scalaka. Chodzi o stworzenie pierścienia ochronnego wokół układu zewnętrznego oscylatora. Całość opisana jest w dokumentacji układu, która leży np. tutaj http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 01919B.pdf

A tutaj wycinek z dokumentacji:
guard_traces.PNG


Dodatkowo można dać rezystory 68Ω na linie ICSP, by wspomóc ochronę przeciw ESD (to również jest opisane w dokumentacji). Oczywiście do domowych prac, nauki i zabawy nie trzeba aż tak szaleć, ale dorzucenie dwóch rezystorów to chyba nie będzie żaden kłopot.
Poza tym dodałbym przycisk reset, bo każdorazowe odłączanie zasilania może być irytujące. Miejsca przy sygnale /MCLR masz sporo, więc nie powinno to być problemem. No i to by było chyba na tyle...

Re: Development board for PIC

: niedziela 07 sty 2018, 19:21
autor: Marcin
Aby polygon rozlał się między pady isolate musi być nie większe niż 0,016 cala, przy tak małej wartości isolate nie jestem w stanie wydrukować dobrej jakości kliszy na swojej drukarce, na zwykłej kartce jeszcze byłoby ok, ale na kalce technicznej której używam do druku klisz nie wychodzi. A nie chcę dla tak prostej płytki zamawiać kliszy w zakładzie poligraficznym.

A co do pozostałych uwag uwzględniłem zarówno rezystory na liniach ICSP jak i dodatkowy microswitch do resetu procka.

schema.png


image.png


A i zmieniłem zasilanie, w poprzedniej wersji pomyliłem biegunowość na wtyku zasilającym

Re: Development board for PIC

: wtorek 09 sty 2018, 22:52
autor: Marcin
Druga platforma testowa, takie minipicduino oparte o układ PIC16F18326 (bo taki akurat leży w pudełku ze scalakami)
Tu w zasadzie pinów niewiele więc oszczędzając zasoby zrezygnowałem z zewnętrznego kwarcu.

schema.png

pcb.png

Re: Development board for PIC

: wtorek 09 sty 2018, 23:18
autor: Antystatyczny
Można by ograniczyć ilość przelotek prowadząc niektóre ścieżki pomiędzy pinami scalaka. Nie będzie Ci przeszkadzał kształt padów przelotek? Lepiej wierci się okrągłe oraz ośmiokątne (nie mają tendencji do rozrywania się). Aha, bym zapomniał. Rozważ zastosowanie kątowego (w tym przypadku można mówić o poziomym) gniazda programowania. PICKIT + kabel usb co nieco ważą, więc taki zestaw podłączony do Twoich płytek na pewno nie będzie miał ochoty stać pionowo. Mam na myśli coś takiego:
WP_20180109_001.jpg

Re: Development board for PIC

: wtorek 09 sty 2018, 23:26
autor: Marcin
Antystatyczny pisze:Można by ograniczyć ilość przelotek prowadząc niektóre ścieżki pomiędzy pinami scalaka.

Tak jak pisałem w poprzednich postach, moją drukarką na kalce technicznej nie wydrukuję takich szczegółów, jestem ograniczony sprzętem, a nie chcę wysyłać do zakładu poligraficznego. Bo to tylko i wyłącznie na mój użytek.

Antystatyczny pisze:Nie będzie Ci przeszkadzał kształt padów przelotek? Lepiej wierci się okrągłe oraz ośmiokątne (nie mają tendencji do rozrywania się).

Tak, słuszna sugestia, poprzednia płytkę pod xmegę robiłem z przelotkami sześciokątnymi.

Antystatyczny pisze:Aha, bym zapomniał. Rozważ zastosowanie kątowego (w tym przypadku można mówić o poziomym) gniazda programowania. PICKIT + kabel usb co nieco ważą, więc taki zestaw podłączony do Twoich płytek na pewno nie będzie miał ochoty stać pionowo.

Również słuszna uwaga, sugerowałem się złączem ISP, które mam pionowe a z niego wielokrotnie korzystałem i korzystam w AVRach.

Re: Development board for PIC

: sobota 13 sty 2018, 22:17
autor: Marcin
Malutkie zmiany w płytkach, w sumie trzy, jedna pod układ z serii PIC18, dwie pod układy z serii PIC16.
To co najważniejsze zmieniłem parametr isolate, dzięki czemu polygon wlał się we wszelkie "luki". Myślę że stosując zwykły papier zamiast kalki uda mi się zrobić PCB. Zrobiłem również kilka drobnych kosmetycznych poprawek.

Najnowsze wersje

pic18.PNG
pic16v2exten.PNG
pic16v2basic.PNG

Re: Development board for PIC

: niedziela 14 sty 2018, 11:27
autor: Marcin
Prośba o sprawdzenie podłączenie interfejsu programatora i resetu do PICa, chciałbym mieć pewność rozpoczęciem prac nad PCB że wszystko jest poprawne.

PIC sch.PNG

Re: Development board for PIC

: niedziela 14 sty 2018, 15:20
autor: Antystatyczny
Jest OK.

Re: Development board for PIC

: niedziela 14 sty 2018, 21:06
autor: Marcin
Ok, dzięki za info, od jutra zaczynam pracę nad płytkami.

Re: Development board for PIC

: poniedziałek 15 sty 2018, 12:27
autor: Antystatyczny
Zaznacz sobie jakoś, w jaki sposób podłączać PICKIT do złącza, żebyś się nie pomylił. Odwrotne podłączenie może spowodować pojawienie się wysokiego napięcia na pinie PGC.

Re: Development board for PIC

: niedziela 18 lut 2018, 15:07
autor: Marcin
Płytka dla PIC16F18346 gotowa. Do tej pory było (z układem PIC16F18326)

IMG_0246.JPG


A teraz trochę schludniej

IMG_0247.JPG


Muszę jeszcze nad opisami pomyśleć.

Marcin

Re: Development board for PIC

: niedziela 18 lut 2018, 15:15
autor: dambo
Ile zajmuje Ci zrobienie takiej płyteczki? Robisz sobie do nich potem jakieś "dokumentacje" typu pinouty itp?

Re: Development board for PIC

: niedziela 18 lut 2018, 15:33
autor: Marcin
dambo pisze:Ile zajmuje Ci zrobienie takiej płyteczki? Robisz sobie do nich potem jakieś "dokumentacje" typu pinouty itp?

Płytkę robię metodą fotochemiczną, więc w dzień nie mam warunków do robienia. Jedynie co wcześniej mogę sobie dociąć i oczyścić laminat. Potem nakładanie folii, naświetlanie, wywoływanie tylko wieczorem i w nocy, to samo z soldermaską.

Do etapu soldermaski idzie w miarę sprawnie, w ciągu 90 minut można mieć wytrawioną płytkę, z soldermaską już tak łatwo nie jest. Przygotowanie farby, nanoszenie, suszenie, wywoływanie, utwardzanie zajmuje mi pół nocy. Dopiero kolejnego dnia można wykończyć płytkę, czyli wiercenie i docinanie.

Od czystego laminatu do takiego stanu jak poniżej trzeba poświęcić w zasadzie dwa długie wieczory plus kawałek dnia na prace wykończeniowe.

IMG_0245.JPG


W jeden wieczór nigdy nie udało mi się zrobić, może gdybym wcześniej wszystko przygotował i odmierzył zmieściłbym się w jednym wieczorze, tym bardziej że wciąż są jeszcze długie. Ogólnie mówiąc trzeba na to kilka godzin poświęcić.

Co do dokumentacji, nigdy nie robiłem, ale niejednokrotnie przydałaby się.