Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Wszystko o co chcesz zapytać na temat mikrokontrolerów ARM firmy STMicroelectronics: problemy z pisaniem programu, problemy sprzętowe, niejasności w DS czy AN itp.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: SuperGość » wtorek 22 sie 2017, 20:02

ZbeeGin pisze:Nie wiem, ale wydaje mi się, że cel już został przedstawiony. Zawartość sprzętowa z mojego punktu widzenia też. Zatem co jeszcze tutaj precyzować?

dambo pisze:Niestety już to widać, że większość wypowiadających się chciałaby zrobić zestaw dla siebie. Taki "Dream Board". Nie tędy droga.
Ja chciałbym zrobić zestaw nie dla siebie, nie dla aktywnych i z wyższym poziomem wiedzy forumowiczów, a zestaw który by był czymś o krok dalej od AVT2500 (pod Bascom 51), czy AVT3500 (Mikroprocesorowa Ośla Łączka, pod BACOM AVR), czy zestaw ATB Mirka.


czyli z tego rozumiem że:
wojtek pisze:Robimy platformę sprzętową ale nie tylko - to dopiero początek. Potem ma być cykl artykułów jak krok po kroku oswoić te ARMy na bazie proponowanej płytki i to ma być na poziomie takim aby potencjalny czytelnik np EdW był w stanie to łyknąć zarówno finansowo jak i intelektualnie.

Jeśli tak, to faktycznie poczekaj na ewentualnie chętnych do pomocy czy współudziału, bo robić z głową jest co.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: ZbeeGin » sobota 26 sie 2017, 19:22

Zastanawiam się dzisiaj czy nie pójść w płytę bazową z peryferiami a do tego wkładane do niej płyty z procesorami. Na chwilę obecną z układami STM32, na płytach NUCLEO 64pin.
Choć mój plan chciałby iść też nieco dalej i umożliwić umieszczanie tam też płyt z innymi procesorami: AVR8/Adruino, Xmega, PIC, STM8(?), MSP430(?), albo nawet też ICEZUM ALHAMBRA (https://github.com/FPGAwars/icezum).
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że taka ALHAMBRA nie byłaby dla początkujących, ale sama płyta stałaby się może bardziej uniwersalna, no i zainteresowała większą grupę osób.

Na dzień dobry zrobiłem sobie arkusz (MS Excel XML) gdzie powpisywałem sygnały jakie występują na płytach NUCLEO 64. Niestety płyty nieco się różnią (różnice zaznaczone na żółto), choć prawdopodobnie nie będzie to mieć aż takiego znaczenia. Przynajmniej w kwestii nieco innego wykorzystania wbudowanych peryferii.

Co sądzicie o takim kompromisie, który rozwiązuje też kwestię programatora - przynajmniej dla STM-a? Oczywiście w dalszym ciągu nie podoba mi się idea nakładania na te płyty kolejnych "shieldów", bo wtedy płyta bazowa jest po prostu zbyteczna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: inż.wielki » niedziela 27 sie 2017, 01:35

Można zrobić płytę bazową z komponentami i jako dodatek zrobić tam złącze Arduino :)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: SuperGość » piątek 15 wrz 2017, 10:59

Moja propozycja jest taka:
1. docelowy "klient" - poczatkujacy programista systemów wbudowanych, który boi sie armów ale jak chce skorzystac to i bardziej zaawansowany, klient ten niekoniecznie chce bawic sie w lutowanie budowanie samemu hardwaru a wrecz chce miec maks przygotowane.
2. opracować plan pomysł na swoisty kurs który bedzie rósł wraz z umiejetnosciami klienta, od razu pokazywac rózne drogi prowadzace do tego samego i to zarówno jesli chodzi o programowanie jak i o hardware
3. na potrzeby jak wyżej opracować płytę bazę ze złączami pod ardu, nucleo czy co tam jeszcze, może nawet jakieś konfigurowalny kawałek z podstawka zif pod dowolny mikrokontroler, plus pola kontaktowe pod lutowanie, obowiazkowe główne zasilanie 5V plus mozliwość dokładania innych modułów zasilajacych i konfigurowania ich połaczenia z reszta układu, to ma po prostu ułatwic konfigurowanie stanowiska pracy i nauki.

ale najgłowniejsze to pomyśleć nad opracowaniem koncepcjin całosciowej kursu programowania i wybór środowisk z pokazaniem róznych mozliwości a nie jedynie słusznych, moze tez byc nawet kawałek z podstaw elektroniki, coby trafiło do najmłodszych i nie doświadczonych,

aha i jeszcze jedno w razie czego wszystko zwiazane z stm na potrzeby forum mamy zapewnione

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: ZbeeGin » piątek 15 wrz 2017, 18:16

wojtek pisze:1. docelowy "klient" - poczatkujacy programista systemów wbudowanych, który boi sie armów ale jak chce skorzystac to i bardziej zaawansowany, klient ten niekoniecznie chce bawic sie w lutowanie budowanie samemu hardwaru a wrecz chce miec maks przygotowane.

100% zgodności z ZGHQL.

wojtek pisze:2. opracować plan pomysł na swoisty kurs który bedzie rósł wraz z umiejetnosciami klienta, od razu pokazywac rózne drogi prowadzace do tego samego i to zarówno jesli chodzi o programowanie jak i o hardware

Obecnie 50% zgodności z ZGHQL. Myślę, że trzeba zrobić dwa etapy:
- jeden to wytłumaczenie jak działa hardware i sposób programowania go po rejestrach. I do tego zaprzęgnąłbym darmowego Keila.
- dwa to przejście na wyższy poziom abstrakcji. SPL lub HAL, choć osobiście jednak skłaniam się co do SPL bo kod pod HAL ma swoje wymagania co do właściwego umieszczania swoich partii programu. I do tego chciałem zaprzęgnąć System Workbench 4 STM32. Nawet pomimo swojej wrednej natury, która może z czasem się przecież zmienić.

wojtek pisze:3. na potrzeby jak wyżej opracować płytę bazę ze złączami pod ardu, nucleo czy co tam jeszcze, może nawet jakieś konfigurowalny kawałek z podstawka zif pod dowolny mikrokontroler, plus pola kontaktowe pod lutowanie, obowiazkowe główne zasilanie 5V plus mozliwość dokładania innych modułów zasilajacych i konfigurowania ich połaczenia z reszta układu, to ma po prostu ułatwic konfigurowanie stanowiska pracy i nauki.

I tu może tylko 25% zgodności z ZGHQL. Jednak stoję na stanowisku by zrobić coś kompaktowego i procesor wybrać taki by był najlepszy w swojej klasie.
Niestety nie przekonują mnie słowa niektórych, że "Arduino to standard". To tak jakby powiedzieć, że Intenet Explorer to standard, gdzie później się okazuje, że standardem są jednak wytyczne W3C a nie Małomiękkiego. Albo, że ATmega8 to standard bo "konie od Azika" z Elki go uwielbiają. Takich przykładów można jeszcze namnożyć wiele...

wojtek pisze:ale najgłowniejsze to pomyśleć nad opracowaniem koncepcjin całosciowej kursu programowania i wybór środowisk z pokazaniem róznych mozliwości a nie jedynie słusznych, moze tez byc nawet kawałek z podstaw elektroniki, coby trafiło do najmłodszych i nie doświadczonych,

Spokojnie. EdW znowu zrobi powtórkę z Oślej i będzie jak znalazł. :lol:

wojtek pisze:aha i jeszcze jedno w razie czego wszystko zwiazane z stm na potrzeby forum mamy zapewnione

Niestety muszę to napisać. Nie mam zamiaru silnie się związywać z AVT i podmiotami siostrzanymi. Słonie są pamiętliwe...
Jeśli oczywiście dobrze zrozumiałem Twoje intencje.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: SuperGość » piątek 15 wrz 2017, 18:41

Spoko, chciałem tylko trochę pomóc, ale już nic nie mówię ;)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: SuperGość » sobota 16 wrz 2017, 07:20

Może stane się jeszcze bardziej nie popularny ale powiem tak:
wydaje mi się a niemal jestem pewien, że ten temat jak i bliźniaczy - będzie miał szanse powodzenia w sensie dotarcia do finału jakiegoś (nie mówię tu o podbiciu rynku ) tylko w przypadku realizacji jednoosobowej. takie imprezy gdzie wielu zaczyna doradzać i każdy ma jedynie słuszną koncepcję po prostu się nie udadzą, a szczególnie jak nie ma napędu finansowego i "bata" nad głową.
Obym się mylił.
ZbeeGin chcesz to faktycznie zrobić, to nie oglądaj się na nic tylko po prostu rób sobie swoje i tyle. Powodzenia.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: ZbeeGin » sobota 16 wrz 2017, 17:34

Niestety nie jestem Piotrem Góreckim by wszystko tak lekko ogarniać. :) Ale rzeczywiście całkiem możliwe, że w końcu się wezmę i oprócz pustego arkusza schematu coś narysuję więcej.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: ZbeeGin » środa 18 paź 2017, 07:25

Czas na małe podsumowanie. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie. Paradoksalnie, okres ciszy w temacie pozwolił dojść do pewnej jednoznacznej konkluzji. Projekt nie jest do zrealizowania pod patronatem µG i zaangażowaniem kolegów "starszych stopniem". Bez tego nie widzę możliwości dalszego procedowania. Dlatego też, uważam temat za zamknięty.

Aby nie było dalszych niepotrzebnych dyskusji typu "Co, jak i dlaczego?", prośba do administracji o zamknięcie tematu.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Płyta prototypowa ARM firmowana przez Microgeek

Postautor: SuperGość » środa 18 paź 2017, 09:01

 ! Wiadomość z: wojtek
Zgodnie z prośbą autora temat został zablokowany, uzasadnienie dość "dziwne" ale takie kolega ma prawo


Wróć do „ARM STMicroelectronics”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości