Jaką drukarkę 3D kupić....

Pomysły na aranżację swojego warsztatu, laboratorium
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: SuperGość » wtorek 31 sty 2017, 06:16

Brakuje cen do porównania:
1. Gate 2 kit DIY 3500zł, zmontowana 5000zł (kolega krzychu20 ma Gate 2 - może zabierze głos)
2. Ultimaker to duży rozrzut cen od Ultimaker Original+ zestaw DIY 5500zł do Ultimaker 3 Extended za 19900zł ( z ultimakera czekam na wydruk naszego modelu do porównania jakości i dokładności)
3. Drukarka 3D UP! MINI 2 to maleństwo za 3000zł (małe przedmioty można drukować do 12cm)
4. MakerBot Replicator 2X tu cena 14000zł
5. Zortrax M200 - 8500zł (według przedstawiciela jeszcze 250 zł dopłata za zamknięcie komory) - z takiej mam od wczoraj próbkę wydruku naszego modelu, co do wymiarów i wyglądu rewelacja (i to na wydruku 0.2mm) - można spokojnie zastosować jako gotowy element w małoseryjnej produkcji, czekam jeszcze na wydruk już tak na docelowo jakby miało być faktycznie użyte jako obudowa.
6. Prusa i3 rozrzut cen spory ale w granicach do 3000 ( w firmie mamy taką co była częściowo poskładana za 1300zł)
Poza ostatnią, to reszty nie nazwałbym drukarką dla Kowalskiego, no chyba że Kowalski ma kupę kasy :D

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: SuperGość » środa 01 lut 2017, 12:13

Zortrax M200 ma jednak poważniejszą wadę - czy chcesz czy nie chcesz drukuje pod drukowanym elementem tzw. "raft" (taka platforma mająca zwiększyć przyczepność). Jak jeszcze pomiędzy raftem, a fragmentem elementu drukowanego pojawi się materiał podporowy na niewielkiej wysokości (0.5mm, 1 mm) to jest to nie do usunięcia potem. Poza tym wydruk wychodzi elegancko i co do wyglądu i co do wymiarów. Aha i mimo raftu rogi tego modelu wywinęły sie do góry. Na zdjęciu widać pozostałość podpory nie do usunięcia :| a szkoda.

załączam przykład
P1140831.png


Jednak ten przykład zdyskwalifikował Zortraxa M200 dla nas (do firmy) - chyba, że po prostu źle był ustawiony wydruk lub inny materiał, bo w próbce z innego materiału wyszło to samo bardzo ładnie i dało się usunąć materiał bez problemu.
P1140864.JPG

Trzeba to jeszcze wyjaśnić, bo jest nad czym pomysleć.
Jutro dostane ten sam model wydrukowany na Ultimaker 3 Extended.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: SuperGość » piątek 03 lut 2017, 13:55

No i mam z Ultimakera 3 extended hmm, hmmm ... chyba wole wydruk z Zortraxa (ta wersja czerwona), na zdjęciu ten sam fragment po wypłukaniu materiału podporowego, to nie tak jak miało być i do tego coś jeszcze dziwnego z otworami się porobiło, jakby pierwsza warstwa druku dna obudowy zupełnie się nie udała - może to za oszczędnie wydrukowali, a może tak jest? Zobaczę co powiedzą na to.
P1140867.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: SuperGość » piątek 03 lut 2017, 14:07

rezasurmar pisze:Wygląda jak by przyoszczędzili na filamencie, wydruk się rozłazi.
Ale tylko w tej pierwszej warstwie która była kładziona na materiał podporowy.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: dambo » piątek 03 lut 2017, 15:33

miałem drukowane obudowy do inżynierek na zortraxie i też narożniki są skurczone, dowiedzieliśmy się, że to przez skurczenie materiału - drukarka była w chłodnym pomieszczeniu. Gdyby była bardziej odizolowana, efekt byłby mniejszy. Co do tej podstawki od Zortraxa - nie wiem, czy to jest wada - dzięki temu wydruki się trzymają jej i odpada cała zabawa z malowaniem klejem, spryskiwaniem jakimiś płynami stołu itp.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: SuperGość » piątek 03 lut 2017, 17:42

dambo pisze:...Co do tej podstawki od Zortraxa - nie wiem, czy to jest wada - dzięki temu wydruki się trzymają jej i odpada cała zabawa z malowaniem klejem, spryskiwaniem jakimiś płynami stołu itp.
otóż nie zawsze się trzymają, jak widać na moim przykładzie, to zależy od bardzo wielu czynników (nie tylko od tego czy jest chłodno, to nie abs), zresztą ta sama maszyna, ta sama firma dwa wydruki tego samego i sam zobacz jak różny wygląd (szara i czerwona). to ja na tej marnej prusie osiągam bez raftu wydruki idealnie przylegające do podstawy, zortrax ma po prostu z tym problem trochę i to przyznaje przedstawiciel, ale w tym przypadku po prostu ktoś kto przygotowywał wydruk coś zacisnął, co też przyznał dzisiaj przedstawiciel. Natomiast co do przygotowania stołu i trzymania się druku do podstawy to z mojego skromnego doświadczenia z Prusa i3 wiem tyle, że dobrze wypoziomowany, czysty, i z właściwą odległością od dyszy (0.1mm), podgrzewany do właściwej temperatury stół (z szklaną płytą) to już praktycznie wystarczy w większości przypadków, a jeśli jest problem to dodatkowo płyn Difmax (wydajny) i nie ma mowy o odklejaniu nawet dużych obiektów (a przy tym po ostygnięciu stołu wydruk praktycznie sam odchodzi od niego), no i dobrze ustawione parametry druku (doświadczenie i nabyte informacje) Problemy z odklejaniem i pękaniem to głównie ABS. Ale to jak mówię mam skromne doświadczenie ale staram się poznawać samą technologię druku , bo konstrukcja drukarek nie interesuje mnie specjalnie, chyba że ogranicza w jakimś zakresie jakość wydruku.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: dambo » piątek 03 lut 2017, 17:57

No ja mam jeszcze mniejsze, napisałem to co nam powiedziała osoba za to odpowiedzialna.
Tu mam kilka fotek tego: https://goo.gl/photos/CjK7iJTh1kJ82UTz8
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaką drukarkę 3D kupić....

Postautor: SuperGość » poniedziałek 06 lut 2017, 06:12

Dodałbym do listy jeszcze 3DGence One za ok 12k zł - podobno nie ustępuje jakością Zortrax'owi M200, a jest bardziej niezawodna no i od jakiegoś czasu w cenie jest Simplify3D jako program współpracujący.


Wróć do „Mój warsztat domowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości