Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Pomysły na aranżację swojego warsztatu, laboratorium
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Postautor: SuperGość » środa 06 kwie 2022, 09:15

Czy maja koledzy taka drukarkę ENDER 3 https://botland.com.pl/drukarki-3d-crea ... 08758.html

Prosiłbym o wszelkie opinie, co do jakości, upierdliwości kalibracji itd.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Postautor: inż.wielki » czwartek 07 kwie 2022, 17:39

Ja mam ender 3-pro. Jakichś specjalnych problemów z nią nie miałem. Konstrukcja jest stabilna, jest głośna dosyć, podatna na modyfikacje.
Płytę główną można wymienić na inną, dołożyć lepsze sterowniki silników i wtedy jest praktycznie bezgłośna.
Stół się bardzo szybko dekalibruje, trzeba go ustawiać przed każdym wydrukiem. Podejrzewam że związane jest to z tym że przy pracy z oryginalnymi sterownikami silniki jednak trochę maszyną majtają. Polecam od razu zainwestować w jakąś matę antywibracyjną. Ja użyłem takiej pod pralki i jest lepiej, dużo.
Jeżeli będziesz miał w zestawie stół magnetyczny to polecam go od razu wymienić na szkło, jest taki sobie, dodatkowo używając szpachelki z zestawu od razu go porysujesz i będzie do niczego.

Fajnym dodatkiem jest podgrzewany stół, wydruki się całiem dobrze kleją. Jak wymienisz na szybę musisz podbić temperaturę grzania o 7-8 stopni względem standardowej.

Z modyfikacji które ja zastosowałem to oprócz szklanego stołu wymieniłem też sprężyny, jest lepiej, teraz trzeba kalibrować tylko co 2-3 wydruki :lol:
Dołożyłem doświetlenie powierzchni roboczej, dodrukowałem sobie półeczki na narzędzia i pierdoły.
Wydrukowałem sobie prowadnice do kabli, polecam.
Wymieniłem wiatrak który studzi wydrukowany filament, oryginalny jest słaby. Dalej to nie jest perfekcja ale jest lepiej, są przygotowane wydruki na thinkgiverse z całymi systemami chłodzenia, wtedy jest bajka.
Prowadnicę do filamentu sobie dołożyłem (kółko na łożysku :lol: )

Widziałem też opinie że plastikowy wichajster co jest przy podajniku filamentu szybko się łamie, ja tego nie zauważyłem, ale mam w zapasie metalowy. Niektórzy też wspominają o wykrzywionej śrubie Z, u mnie jest git, podejrzewam że to marginalne przypadki. Jednakże są do tego przygotowane wydruki żeby ustabilizować ten pręt gwintowany i go ustawić.

Drukarką można sterować przez kompa albo wrzucając wydruki na kartę SD. Testowałem jedno i drugie i w sumie to bez problemowo działają. Raz dwa razy mi się wydruk zaciął, należy też pamiętać żeby nie zabrakło filamentu podczas wydruku, bo tam nie ma czujnika. Jak sam nie zauważysz to wydruk jest do wywalenia.
Brakuje też opcji wznawiania po wyłączeniu zasilania. Słabe jeżeli doświadczasz przerw w dostawie prądu, albo przy dłuższych wydrukach nie chcesz zostawiać drukarki samemu.

Z powyższego marudzenia stwierdzam że to bardzo dobra drukarka dla amatora za tą kasę. Lepsza niż Anety czy inne tam wynalazki. Oprogramowanie od producenta też jest spoko, nie zauważyłem zbytniej różnicy pomiędzy tym a jakimś z neta.

Polecam też instalację automatycznego kalibrowania stołu. Ale z tym trochę zabawy jest bo trzeba drutować płytkę i zmieniać soft.

Jednym słowem, polecam 8-)

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Postautor: PROTON » czwartek 07 kwie 2022, 21:58

Towar atrakcyjny cenowo wraz z wszystkimi minusami, masz cierpliwość to będzie dobra, ładnie drukuje ale jest wymagająca.
Ze swojej strony mogę polecić Flashforge, Voron lub Prusa.
https://botland.com.pl/drukarki-3d-prus ... 70044.html
https://www.3djake.pl/ldo-motors/zestaw ... ron-24-300
Gott weiß ich will kein Engel sein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Postautor: SuperGość » czwartek 07 kwie 2022, 22:08

nie no to w wyzszych cenach znam drukarki, interesuje mnie najniższa półka

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Postautor: inż.wielki » czwartek 07 kwie 2022, 23:01

no to powiedzmy że to jest najwyższa półka w najniżej półce :lol:

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Postautor: PROTON » piątek 08 kwie 2022, 19:43

Ender 3 ma głowicę bowden, direct są bardziej uniwersalne, lepiej drukują np z TPU.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Drukarka 3D Ender 3 - opinie

Postautor: matty24 » niedziela 10 kwie 2022, 08:44

Mam taką drukarkę. Zaraz po zakupie, złożeniu i skalibrowaniu wydrukowałem kilka małych rzeczy i byłem bardzo zadowolony. Później zaczęła mi przeszkadzać dość głośna praca. Dlatego proponuję od razu wymienić chłodzenie i płytę główną (lub same stepsticki). W porównaniu z seryjną konfiguracją słychać kolosalną różnicę.
Nie modyfikowałem głowicy. Jedynie wymieniłem sprężyny na sztywniejsze, gdyż przy seryjnych cały czas trzeba było poziomować stół.
Ja nie drukuję na szkle, ponieważ miałem problemy z odklejaniem się wydruku w trakcie pracy. Testowałem różne środki, kleje, lakiery. Coś ewidentnie źle robiłem. Na seryjnym stole wystarczy wyczyścić i wydruk elegancko trzyma się podłoża.
Ogólnie do zastosowań domowych polecam. To nie jest sprzęt który położysz w kącie i drukujesz kilkanaście kg filamentu. Trzeba przy nim troszkę podłubać ale za taką cenę moim zdaniem się opłaca.


Wróć do „Mój warsztat domowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość