Sortowanie i przechowywanie elementów - rezystory

Pomysły na aranżację swojego warsztatu, laboratorium
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Sortowanie i przechowywanie elementów - rezystory

Postautor: tasza » wtorek 13 lut 2018, 18:54

#slowanawiatr

♬ ☘ Moja muzyka do majstrowania ♬ ♬ ♬ ☘
♫ ♩ ♪ Tool ⚡ ☘ ⚡ 10,000 Days ♪ ♩ ♫
https://youtu.be/7Ajx-ABtbVM


Taka bajka była, o Kopciuszku co w nadgodzinach oddzielał mak od popiołu, no cóż - lepsze takie hobby niż żadne. Światem realnym rządzi jednak matematyka i rachunek prawdopodobieństwa co skutkuje dwoma sprawami. Po pierwsze entropia, będąca miarą ogólnie pojętego bałaganu ma tendencję wzrostową. Po drugie, prawdopodobieństwo, że przylecą uczynne gołąbki pomóc mi posortować pudło rezystorów wynosi dokładnie zero.

To było przy okazji dłubania w V543:
Obrazek

No i chyba czas najwyższy ogarnąć ten bajzel, ponieważ wyszukiwanie ad-hoc potrzebnego rezystorka w tej zbieraninie jest po prostu stratą czasu, już nie wspomnę, że chwilami robi się nerwowo. No i taka plątanina końcówek elementom nie służy. Są tam nowe, są wylutki, są elementy większej mocy, normalnie ZOO. I to postanowiłam ogarnąć, a pomysł w telegraficznym skrócie poniżej.

Bierzemy sensowny w naszych warunkach szereg wartości :arrow: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szereg_warto%C5%9Bci ja wybrałam E24 i robimy stado nalepek dla jedności,dziesiątek,setek ohmów, kiloohmów i mega, mniej więcej tak:

Obrazek
Obrazek

To jest sztancowany w małe prostokąciki papier samoprzylepny, złotówka za arkusz w naszym pobliskim papierniczym. Do kompletu potrzeba paczkę torebek foliowych z zapięciem na strunę, moje mają 10x10 centymetrów i co przydatne - otworek nad zapięciem, do wieszania.

No i dalej wiadomo - włączamy muzyczkę, klap na dywan, multimetr w dłoń i jazda!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Samo wybieranie i segregowanie można zoptymalizować na różne sposoby. Jak przyjęłam tak, że miernik ustawiony był w pierwszym obiegu na zakres 2kΩ. To pozwoliło mi sensownie poukładać na torebkach elementy z zakresu 100Ω...2kΩ. Tak sobie przyjęłam dla uproszczenia, wszystko co mniejsze od 100 w jedno buforowe pudełko, jak pokazało się 0L (przekroczenie zakresu) - myk w drugie pudełko, co pomiędzy - gimnastyka i stretching na dywanie, aby sięgnąć i we właściwą torebkę celnąć. W ten sposób z jednego pudełka do poukładania zrobiły się dwa kolejne, mniejsze-równe 100Ω oraz większe od 2kΩ. Z tymi setkowymi, to już tak orientacyjnie, wręcz powstała spec-torebka <1Ω. Obróbka pudełka większe od dwa kilo analogicznie - tym razem miernik ustawiłam na zakres 200kΩ i od nowa. Tak poukładały się do 180kΩ włącznie, te zameldowane jako 0L - ponownie do osobnego pudełka, to będzie następny - megaomowy obieg. Tu wniosek prosty, że lepiej mieć kogoś do pomocy, wtenczas jeden z obiegów może lecieć równolegle.

Przy okazji w pudełku znalazło się parę śmiesznych rupci, z fajniejszych - megapocieszny fotorezystorek, o taki malec:

Obrazek
Obrazek

Teraz przenoszalność zbiorowiska - to zapewnia gruby drut do wełnianych robótek, ale tymczasowo tylko, bo zablokowałam sobie w ten sposób dzierganie szalika. Docelowo będzie rurka lub pręt z aluminium, takie 5mm widziałam w Castorama u nas, powinno się nadać.

Obrazek
Obrazek

No a samo składowanie - w pudełku po butach, drut-szubieniczka oparty o brzegi robi za wieszaczek i jest ok. Paczuszka jest niewielka i to dla mnie jest wielka zaletą w porównaniu do ściany elementowych pudełek, na która nie zawsze pozwalają warunki lokalowe.

Obrazek
Obrazek

Została się iteracja megaomowa, ale musiałam się zwinąć z dywanu na dziś już, więc to na następny raz.
Obrazek

Jak widać do zabawy potrzeba nieco przestrzeni i sporo cierpliwości, no ale przeprowadzenie takiej akcji pewnie zaowocuje oszczędnością czasu przy najbliższej dłubaninie. Samo układanie i celowanie w torebki - dobrze je rozłożyć na dywanie rosnąco wartościami i rzędami wielkości pod sobą, wtedy nie musimy biegać wzrokiem po całości. No i jest sposobność nieco się porozciągać, jakby ktoś się zastał zbytnio.
Ostatnio zmieniony wtorek 13 lut 2018, 22:24 przez tasza, łącznie zmieniany 1 raz.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Sortowanie i przechowywanie elementów - rezystory

Postautor: SuperGość » wtorek 13 lut 2018, 19:46

tasza :arrow: "pomysłowy dobromir z zaczarowanym ołówkiem" :D

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Sortowanie i przechowywanie elementów - rezystory

Postautor: Antystatyczny » wtorek 13 lut 2018, 19:49

I to jest całkiem niezły pomysł. Nie mogę mieć całej ściany w pudełkach, więc poważnie rozważę taki sposób przechowywania
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Sortowanie i przechowywanie elementów - rezystory

Postautor: j23 » środa 14 lut 2018, 02:51

tasza pisze:(...)Samo wybieranie i segregowanie można zoptymalizować na różne sposoby. (...) Tak sobie przyjęłam dla uproszczenia, wszystko co mniejsze od 100 w jedno buforowe pudełko, jak pokazało się 0L (przekroczenie zakresu) - myk w drugie pudełko, co pomiędzy - gimnastyka i stretching na dywanie, aby sięgnąć i we właściwą torebkę celnąć. W ten sposób z jednego pudełka do poukładania zrobiły się dwa kolejne, mniejsze-równe 100Ω oraz większe od 2kΩ.
Sortowanie prawie jak Quick Sort Hoara :like: :) Też będę coś takiego wkrótce prawdopodobnie działał, z tym że muzykę to coś w deseń "Orbital - Halcyon" - no ostatnio nie mogę się od tej muzyki uwolnić ;)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Sortowanie i przechowywanie elementów - rezystory

Postautor: piotrek » środa 14 lut 2018, 22:35

Ja trzymam rezystory w mini kopertach papierowych, które trzymam w blaszanych pudełkach po herbacie.
Przez kilka lat uzbierał mi się zbiór wszystkich wartości E24, który mieści się w trzech takich pudełkach. Kopertki kleiłem kiedy była potrzeba.
Z jednej kartki A4 wychodziło 4 kopertki.
Klejone, zszywane, wzmacniane taśmą na brzegach. Są sztywne, trwałe, dopasowane do rozmiarów nowych rezystorów.
Kopertki są ciasno upakowane i wrzucam do nich rezystory o mocy max 1/2W.
Zalety: natychmiastowy dostęp do danej wartości, zajmują mało miejsca, koperty z makulatury.
Wady: musiałem ręcznie robić kopertki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Sortowanie i przechowywanie elementów - rezystory

Postautor: gaweł » czwartek 15 lut 2018, 13:54

No moje rozwiązanie nie jest aż tak eleganckie. Swego czasu również trzymałem rezystory w kopertach, takich pocztowych (nie trzeba było ich robić). Jedyną ich wadą było to, że się rwały. Teraz część rezystorów trzymam w szufladkach (by były pod ręką), generalnie przewlekane, przydatne do eksperymentów z płytą Solderless. Rezystory "produkcyjne" są pakowane w małych torebkach (oryginalne od dostawcy). Przykładowo:
IMG_6624.JPG
Małe torebki znajdują się w większych pogrupowane na określone zakresy:
IMG_6619.JPG
IMG_6620.JPG
IMG_6621.JPG
A wszystkie mają miejsce w odpowiednim kartonie:
IMG_6625.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Mój warsztat domowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości