Wytrawiarka PCB

Czyli domowe sposoby produkcji obwodów drukowanych.
krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

Wytrawiarka PCB

Postautor: krzychu20 » niedziela 31 sty 2016, 17:10

Witam jakiś czas temu zbudowałem taka wytrawiarke ale były problemy "brak filtracji" i trzeba było robić od nowa płytkę http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 2#13352112 prosiłbym kolegów o sprawdzenie jeszcze raz schematu oraz płytek PCB

Dziekuje koledzę NCIS za pomoc przy projekcie
- Schemat
https://www.dropbox.com/s/ubr9rdqttngww ... 0.png?dl=0

- Sterownik GŁÓWNY

https://www.dropbox.com/s/2e3sit2utuusz ... 1.png?dl=0

- Sterownik 230V Grzałka oraz Pompa

https://www.dropbox.com/s/00q900bjl1h9v ... 0.png?dl=0

jerrylu
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 12 sty 2016, 17:33

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: jerrylu » niedziela 31 sty 2016, 19:09

Hejka,
słabo czytelne te materiały...
Ale rzuciło mi się w oczy pomieszanie części niskonapieciowej i HV na płytce sterownika 230V.
Sterowanie optotiaków zrobiłbym od dołu, natomiast całą wysokonapiąciową część przerzuciłbym na stronę triaków.
Nie prowadziałbym też ścieżek pomiędzy nóżkami optotriaków.
Maksymalnie separuje się takie części układów.


Pozdrawiam
Jurek

jerrylu
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 12 sty 2016, 17:33

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: jerrylu » niedziela 31 sty 2016, 19:16

A tak w ogóle to sam muszę też coś takiego popełnić (ciekawa konstrukcja), a nie odstawiać prowizorkę :)

krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: krzychu20 » poniedziałek 01 lut 2016, 23:16

Witam ponowie chciałbym napisac od nowa kod chciałbym aby składał sie z elementów takich jak

Witaj krzys
-PO WŁĄCZENIU MA POKAZYWAĆ SIE AKTUALNA TEMP
-CZAS TRAWIENIA
-USTAWIENIE TEMPERATURY
-MIESZANIE AUTO/MANUAL/CIAGŁE
-CZAS MIESZANIA
-PO OSIĄGNIĘCIU ZADANEJ TEMP DIODA LED MA SIĘ ZAPALIĆ

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: RafPe » środa 03 lut 2016, 21:20

Krzysiek ,

ale chcialbys to napisac czy pytasz o konkretna pomoc ?

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: Antystatyczny » piątek 12 lut 2016, 23:31

Krzychu, zerknij na filmik i daj znać, czy taka forma Ci odpowiada http://1drv.ms/1TdGaNG
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: Antystatyczny » sobota 13 lut 2016, 09:39

Aha, no i określ dokładnie, co ma oznaczać mieszanie automatyczne... Bo nie wiem, co zaimplementować w programie :)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: Antystatyczny » sobota 13 lut 2016, 18:54

Jakoś Cię nie widać, a ja już w zasadzie skończyłem. Przygotowałem soft i dobrze by było, żebyś go przetestował na ATmega8, bo żadnej nie mam u siebie. Taktowanie procesora to 8MHz. Nieważne skąd...może być zewnętrzne, a może być wewnętrzne - to nie NASA.

Zgodnie z Twoim schematem podłącz wyświetlacz, czujnik temperatury, trzy przyciski (czwarty nie będzie potrzebny) oraz buzzer. Szczegółową pinologię na wszelki wypadek powtórzę nieco niżej.

Ledów sygnalizujących pracę pompy i grzałki na razie nie podłączaj - musimy przedyskutować sens ich podłączania pod piny procesora.

Do celów testowych, a wiem, że testujesz układ na ATB, pozwoliłem sobie zasymulować pracę pompy oraz grzałki świeceniem ledów podłączonych do pinów, które finalnie będą sterowały triakami. Zmieniłem jedynie stan aktywny, bo ledy na ATB włączane są stanem niskim, a triak będziesz włączał stanem wysokim (o ile się nie mylę), a więc jedną diodę podłączasz do PB1 - ta będzie symulowała pompę, a drugą do PB2 - ta będzie symulowała grzałkę.

Nowe nazwy przycisków

PC0 - temperatura minus/czas minus/tryb pracy pompy w lewo/ przesuniecie menu w lewo (stara nazwa temp+)
PC1 - edit/ok/start (stara nazwa temp-)
PC2 - temperatura plus/czas plus/tryb pracy pompy w prawo/ przesuniecie menu w prawo (stara nazwa start)

Po włączeniu zasilania możesz się poruszać w lewo lub w prawo klawiszami plus i minus, by zmienić któreś ustawienie, a możesz po prostu nacisnąć klawisz ok/edit/start, by wytrawiarka rozpoczęła pracę z domyślnymi ustawieniami. Naciśnięcia klawiszy sygnalizowane są krótkimi bipnięciami buzzera. Obecne domyślne ustawienia to:

czas trawienia: 15 minut
temperatura trawienia: 45 stopni
czas pracy pompy: 5 sekund
czas postoju pompy: 10 sekund

Minutnik wytrawiarki nie ruszy, dopóki ciecz w naczyniu nie nagrzeje się do oczekiwanej temperatury (domyślnie 45 stopni).
Podczas poruszania się po menu klawisze plus i minus służą do wyboru parametru (temperatura, czas i tryb pracy pompy), a klawisz ok/edit/start służy do wejścia w tryb zmiany aktualnie wyświetlanego parametru. Tryb ten sygnalizowany jest znakami > < widocznymi na brzegach dolnego wiersza wyświetlacza. Po dokonaniu zmiany parametru należy ponownie nacisnąć klawisz ok/edit/start, by powrócić do trybu poruszania się po menu.

Ekran wyświetlający stan urządzenia służy jednocześnie do rozpoczęcia procedury trawienia. Na ekranie tym widoczny jest w górnym wierszu napis "Stopped-press OK" , co oznacza, że aktualnie urządzenie nie pracuje, a w dolnym wierszu ustalony czas pracy urządzenia i aktualna temperatura cieczy. Po wciśnięciu przycisku ok/edit/start urządzenie rozpoczyna pracę.
Jeśli ciecz nie była wcześniej rozgrzana, w górnym wierszu ukaże się napis "warming up...", co oznacza podgrzewanie cieczy do temperatury domyślnej lub użytkownika. Po osiągnięciu wymaganej temperatury cieczy urządzenie wyda z siebie bipnięcie o długości 1s oraz odliczać czas do końca pracy, a w górnym wierszu wyświetlacza pojawi się napis "running!".
Zakończenie pracy sygnalizowane jest krótkim bipnięciem buzzera.

Parametry pracy urządzenia można zmieniać również podczas procedury trawienia - urządzenie reaguje na zmiany w czasie rzeczywistym.

Ok, jeszcze przypomnę pinologię. Jest ona identyczna zarówno dla układu ATmega8, jak i dla ATmega32:

PB0 - czujnik temperatury
PB1 - pompa (na czas symulacji podłącz diodę led)
PB2 - grzałka(na czas symulacji podłącz diodę led)

PC0 - przycisk
PC1 - przycisk
PC2 - przycisk
PC3 - buzzer (aktywny stan wysoki)

PD0 - RS wyświetlacza
PD1 - RW wyświetlacza
PD2 - E wyświetlacza
PD3 - D4 wyświetlacza
PD4 - D5 wyświetlacza
PD5 - D6 wyświetlacza
PD6 - D7 wyświetlacza
PD7 - sterowanie podświetleniem wyświetlacza

Aktualizacja I:
Dodana obsługa buzzera
Dodany znak stopnia Celsjusza
Drobne poprawki kosmetyczne

Uaktualnione wsady do procesorów:

pcbmaker.zip


Aktualizacja II:
Dodany zapis ustawień użytkownika w pamięci EEPROM. Wystarczy po edycji któregoś z ustawień dłużej przytrzymać klawisz ok/edit/start, by dane zostały zapamiętane. Urządzenie zasygnalizuje ten fakt długim bipnięciem (1s). Oprogramowanie testuje integralność danych i nie jest to bynajmniej proste sprawdzenie, czy w EEPROM siedzą 0xFF.

Kilka dodatkowych porządków w sofcie

Finalne wsady do procków:

pcbmaker_final_with_eeprom.zip


Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: krzychu20 » sobota 13 lut 2016, 21:11

Witaj Antystatyczny kod sprawdziłem wszystko działa ok jutro będę testował z grzałka z góry Przepraszam ze się nie odzywałem ale pracuje Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: Antystatyczny » sobota 13 lut 2016, 21:21

Krzychu, należy jeszcze rozwiązać kwestię ledów, które masz obecnie podłączone pod piny procesora. proponuję sterowanie nimi równolegle, wraz z optotriakami. Będzie to wymagało drobnej korekty schematu i obwodu drukowanego. Poza tym obwód drukowany części wysokonapięciowej ma BARDZO POWAŻNE BŁĘDY, których nie możesz zbagatelizować, bo narazisz się na co najmniej zniszczenie sprzętu, o ile nie porażenie prądem elektrycznym. A na koniec mam taki postulat, coby dodać buzzer do tego układu... :)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: krzychu20 » sobota 13 lut 2016, 21:25

Antystatyczny jesli chodzi o schemat oczywiście będzie trzeba zmienić oraz jeśli chodzi o buzzer dobry pomysł jak coś to dodaj :)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: Antystatyczny » sobota 13 lut 2016, 21:26

No to dodaj tutaj do wątku spakowany projekt eagle'a...naniosę zmiany i i tu wrzucę z powrotem, ok?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: Antystatyczny » niedziela 14 lut 2016, 01:31

Uaktualniłem soft, dodałem kilka rzeczy. Opis działania oraz wsady zaktualizowałem w poście.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wytrawiarka PCB

Postautor: Antystatyczny » niedziela 14 lut 2016, 04:29

Kolejna aktualizacja, tym razem wygląda na finalną. Dodałem zapamiętywanie ustawień użytkownika w pamięci EEPROM. Sterowanie grzałką i pompą jest już ustawione prawidłowo (bez trybu symulacji). Za chwilę zaktualizuję opis działania i dodam nowe wsady do procków.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Moje własnoręcznie wykonane PCB”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości