Który oscyloskop

Oscyloskopy, multimetry, generatory, nie tylko z najwyższej półki
6502

Który oscyloskop

Postautor: 6502 » poniedziałek 24 sie 2020, 15:54

Witam

Chciałbym kupić niedrogi cyfrowy oscyloskop do zajmowania się elektroniką analogową. Zastanawiam się nad dwoma modelami firmy Rigol.

https://rigol.com.pl/pl/p/Oscyloskop-cy ... 50MHz-/189
https://rigol.com.pl/pl/p/DS1202Z-E-RIG ... 1Gsas-/383

Różną się przede wszystkim liczbą kanałów i pasmem przenoszenia. Lepiej mieć oscyloskop dwukanałowy z pasmem 200MHz czy czterokanałowy z pasmem 50MHz?

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User

Re: Który oscyloskop

Postautor: GrumpyRez » poniedziałek 24 sie 2020, 19:14

DS1054Z możesz odblokować bez problemu na 100Mhz... frontend jest kalibrowany na najwyższe pasmo.

DS1202Z nie znam, nie wiem czy jest między nimi jakaś diametralna różnica. Po za poszerzonym pasmem. Trzeba by porównać za i przeciw.

Miałem DS1054Z, chciałem wtedy DS2000, ale jednak rozsądek zwyciężył nad chcieniem. Bo dopiero seria 2000 miała wyraźnie lepsze parametry, j.w DS1202 nie znam.

Porównywałem DS1054Z z oscyloskopem z pasmem 500MHz, DS1054Z to uczciwie wyceniony oscyloskop, jak chcesz na nim oglądać szybkie sygnały powyżej 20MHz, to zapomnij, a przynajmniej musisz brać pod uwagę wpływ ograniczenia pasma, przetwarzania przy włączonym więcej niż jednym kanale.

Po za tym polecam, dużo funkcji, po update nawet się specjalnie nie wieszał (kombinacja funkcji zoom powodowała freez oscyloskopu - konieczny był restart).

Ot klasyczne rozwiązanie na kilku przetwornikach oraz związane z tym problemy.

Duży bufor przydaje się do śledzenia sygnałów, przydatne przy analizie i2c, SPI... chociaż do wygody używania np. saleae, IKALogic czy Acute mu daleko. Ale ma całkiem rozbudowane funkcje wyzwalania, co się przydaje bardzo, do tego mnóstwo gotowych presetów pomiarowych, przyspieszają analizę badanych sygnałów.

Czy przydają się 4 kanały, tak, szczególnie jak robisz cyfrówkę, chcesz np. przy okazji sprawdzić szarpanie linii zasilania przy komunikacji SPI, np. przy konkretnym rozkazie, sygnale itp.

To tak w skrócie, od byłego właściciela DS1054Z kilku innych oscyloskopów i całej sterty analizatorów stanów logicznych ;)

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User

Re: Który oscyloskop

Postautor: Grzegorz... » poniedziałek 24 sie 2020, 20:49

To ja dodam słówko od siebie.
Kolega zakładający temat jak widać pisze o elektronice analogowej.
No cóż, sam mam Rigola 1054Z i uważam go za kawałek fajnego sprzętu jak na tą cenę.
Mam też dla porównania Keysighta DSOX1102G i widzę czasem różnice, ale odblokowany w pełni Rigol daje radę.
Możesz sobie poczytać małe porównanie tutaj, ale to jest w sumie tylko "zajawka": viewtopic.php?f=42&t=1085 słabo profesjonalne, ale masz jakieś podstawy.
Tu pytania na które musi sobie sam odpowiedzieć autor tematu.
Do jakich faktycznie pomiarów będziesz używał tego sprzętu, czyli pasmo, jakie głównie sygnały, może planujesz jednak pójść później w cyfrówkę itp.
Jak już sobie na nie odpowiesz to może okaże się, że spokojnie możesz nabyć jakiś używany oscylek za 300-400 zł i będzie spełniał Twoje wymagania aż nadto...

Wróć do „Przyrządy pomiarowe”