[RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Oscyloskopy, multimetry, generatory, nie tylko z najwyższej półki
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: tasza » czwartek 05 kwie 2018, 23:05

#slowanawiatr

♪ ♬ ☘ Moja muzyka do majstrowania ☘ ♬ ♪
♫ ♩ ♪ Ayreon ⚡ ☘ ⚡ We Are Forever z albumu 01011001 ♪ ♩ ♫
https://youtu.be/uozt4N72a5U


Latka sobie biegną nieubłaganie do przodu, ale często wrażenie mam nieodparte, że dla niektórych rzeczy czas zwyczajnie zatrzymał się w miejscu. I pomimo kilkudziesięciu lat są one dalej w pełni operacyjne oraz wizualnie jakby nietknięte. Pod nos mi dziś podsunięto taki relikt poprzedniej epoki - próbnik logiczny od Hewlett-Packard, model HP 545A. Oczy błysły, serducho rozbolało, a wąż w kieszeni rozsyczał się wściekle, do jutra muszę zdecydować czy na przyrządzik reflektuje, ech trudno tak...
Ale póki co, garść zdjęć z oględzin i drobnych testów.


Tytułowy próbnik HP545A, pomimo zacnego wieku został umieszczony na stronach firmy Keysight (gdzieś tam w głębi, po przejęciach i zawirowaniach jest stare dobre HP) i w mojej opinii to o firmie Keysight bardzo dobrze świadczy, szanują historię, nawet tą nabytą.

:arrow: https://www.keysight.com/en/pd-10000014 ... ogic-probe

Dokumentacja przyrządu:
:arrow: http://literature.cdn.keysight.com/litw ... -90004.pdf

Opis w `Hewlett-Packard Journal 12/1976` - to pierwsze wzmianki o tym przyrządzie, do którego roku go produkowano i z którego właściwie pochodzi opisywany tu egzemplarz, to trzeba by ustalić.
:arrow: http://www.hpl.hp.com/hpjournal/pdfs/Is ... 976-12.pdf

Fotoplastikon mega ostrożny, to jednak jest póki co try & buy:

Obrazek
Obrazek
Część chwytna obudowy to profile z aluminium, takie jakby czółenka zachodzące boczkami na siebie, cudnie wykonane.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przełącznik TTL-CMOS i wskaźnik/guzik do pamięci stanu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Stan logiczny wskazuje świecenie (lub nie) całej końcówki, widać z każdej strony, bez względu na położenie sondy.
Obrazek
Obrazek
A światełko jest z mikrożaróweczki, ale klimat!
Obrazek
Obrazek
Profile obudowy obok siebie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przycisk do kasowania pamięci jest jednocześnie świetlikiem, pod nim mały ledzik.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dedykowany układ scalony zapewne, w spisie elementów nic konkretnego nie ma o nim, ale takie firmy jak HP stać było na własne specjalizowane kostki w miejsce układów dla plebsu.
Obrazek
Końcówka do zapinania masy pomiarowej, wchodzi na to zwykła nasadka na goldpin.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Aktywny guzik-wskaźnik pamięci, może dwa słowa co to: gdy próbnik wykryje zmianę sygnału wejściowego, czy to poziomu w obrębie już ustalonego stanu logicznego, czy chwilową jego zmianę - ta informacja jest zapamiętywana i prezentowana świecącym ledzikiem. Kasujemy to przyciskając guziczek, próbnik jest gotowy złapać następną fluktuację przy najbliższej okazji. Chytry to pomysł, świecenie lampki informuje, że na tle stałego poziomu coś, kiedyś się zadziało, coś nam mignęło, ten fakt zostaje odnotowany. Kojarzy mi się to z przerwaniami IRQ i ich kasowaniem jakoś, koncepcyjnie podejście podobne.
Obrazek
Do zasilania musiałam sobie zmajstrować prowizorkę z trójniczka BNC i tego czegoś ze złączem ARK, na odtworzenie oryginalnych końcówek do zasilania to pewnie przyjdzie jeszcze czas.

Oczywiście garstka pomiarów, układ identyczny jak dla Tesla VM101 TTL Logic Probe z poprzedniego posta, w ruchu klasyki V640 i V543, pomiary w trybie TTL dla zasilania +5V.

Kod: Zaznacz cały

  lampka     Uwe      Ip        komentarz
--------------------------------------------------
    -        30mV     -9.5uA    solidne L
    *        900mV    -7uA      końcówka tli się (dim), stan zabroniony lub High-Z
            . . . .
    *        1.5V     ~0uA      tak na granicy czułości 1.5uA, z 0.15uA już spękałam
            . . . .
   (#)       1.95V    +7uA      wczesne H, konkretnie świeci
            . . . .
   (#)       2.2V     +10uA     solidne H, do Ucc prąd wejściowy już nie rośnie


Wysoka impedancja czyli igła w powietrzu, jest na niej napięcie około 1.5V.
Obrazek

Stan niski
Obrazek

Stan zabroniony
Obrazek

Stan wysoki
Obrazek

Impulsy są wykrywane i wskazywane jako żwawe miganie końcówki, bez względu na częstotliwość sygnału wejściowego.

https://youtu.be/A8ebnONuaqY

Pobór prądu z zasilania:

Kod: Zaznacz cały

stan L  - 30mA
impulsy - 40mA średnio
stan H  - 50mA to pewnie ta żaróweczka tyle wciąga


A tu dygresja pod tytułem - jak ktoś pyta, po czemu tak się trzymam uparcie starodawnego V640, no to właśnie dlatego: pomiar pulsującego prądu zasilającego cyfrowym multimetrem, wynik wierzga i uśredniać trzeba na oko.

https://youtu.be/f020YKWZfkU

A V640 pokazuje to co potrzeba i tyle.

https://youtu.be/-QdhC-Q-HPc

Na koniec fajny filmik z YT z tym próbnikiem w roli głównej: `Using a Logic Probe`

https://youtu.be/PbFqZk9Pyfg
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 kwie 2018, 21:46 przez tasza, łącznie zmieniany 1 raz.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: SuperGość » piątek 06 kwie 2018, 05:46

Piękna sonda :)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: tasza » sobota 07 kwie 2018, 23:29

♪ ♬ ☘ Moja muzyka do majstrowania ☘ ♬ ♪
♫ ♩ ♪ Ayreon ⚡ ☘ ⚡ Comatose z albumu 01011001 ♪ ♩ ♫
https://youtu.be/Mw6Og_tbIjU


Wpisanie w goglowniczkę frazy "gniazdo BNC na kabel" wskazuje sporo różnorakich możliwości dosztukowania domowym sumptem brakującej części kabla zasilającego. W oko wpadła mi taka oto końcówka :arrow: https://www.abcv.pl/pl/p/GNIAZDO-BNC-G6 ... ECANE/2797 ale po namyśle pomysł powędrował do kosza na rzecz analogicznej końcówki, ale jednak z wtykiem, bardziej jakby typowej. Przyczyna prosta: kabel z krokodylkami (czy innymi zaciskami) i gniazdem BNC jest jednak dość egzotyczny i będzie miał małe szanse na reużycie w moich radosnych dłubankach. Co innego krokodylkowy kabelek z klasycznym wtykiem - będzie z powodzeniem pracował z Meratronikiem V640 i z generatorem ZOPAN. Zakładam, że nawet gdy sonda HP bedzie miała chillout to kabelek nudzić się nie będzie. Złączenie dwóch wtyków BNC póki co jest przez zwykły trójnik, ale ufam że odpowiednio elegancką tzw. beczkę wtyk-wtyk uda mi się upolować. Kolejna rzecz to zapewnienie jakiegoś sensownego `dizajnu` pasującego do tej cudnej sondy HP. Wykorzystanie zwykłych krokodyków w otulinach z tworzywa odpadło od razu. One są tak samo szpetne jak i popularne, czyli elementy dla mas. Postanowiłam wykorzystać za to krokodylki miniaturowe, takie co pasują do końcówek przewodów pomiarowych o średnicy 2mm. Są o niebo ładniejsze i chyba lepiej zrobione. Oczywistą tego konsekwencją była konieczność użycia wtyków bananowych także 2mm, takich zupełnie niewielkich, lutowanych do przewodu. Przewód przyłączający masę pomiarową do sondy to także wtyczka bananowa 2mm, oczywiście czarna, na końcu dla sondy - klasyczna skuwka na gold-pin w otulinie z czarnej rurki termokurczliwej. Kabelek o przekroju odpowiednio mniejszym, przeto i bardziej elastyczny jest, a jak łatwo zgadnąć - on będzie intensywnie pracował, nadążając za sondą. W sumie całość trąci nieco amatorszczyzną, ale mam nadzieje że nie jest tragicznie; przewody końcówki są na swój sposób delikatne i myślę, że wpasowują się w klimat starodawnej sondy. Garstka zdjęć z lutowanek oraz efekt końcowy poniżej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: piotrek » niedziela 08 kwie 2018, 14:41

Opis w `Hewlett-Packard Journal 12/1976` - to pierwsze wzmianki o tym przyrządzie, do którego roku go produkowano i z którego właściwie pochodzi opisywany tu egzemplarz, to trzeba by ustalić.
Być może pochodzi z '84 albo '85 roku o czym mogłaby świadczyć data produkcji scalaczka 8442 (o ile jest to data).

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: tasza » poniedziałek 09 kwie 2018, 21:52

W uzupełnieniu drobnym zagadnienia wieku opisywanej sondy, ustalenia me takowe - we wnętrzu trumienki nalepka z kodem: 01A2504.

Obrazek

O labelce owej wspominają strony 41 oraz 42 firmowej instrukcji, cały mini rozdział poświęcono identyfikacji modelu i daty produkcji, ponieważ to dość ważne z punktu widzenia serwisu przyrządu:

Obrazek

Zgodnie z opisem, kod na moim egzemplarzu wskazuje na czwarty tydzień 1985 roku, a jeżeli kod na układzie scalonym traktować analogicznie (rocznik '84) to widać, że całość się spina.

Tu refleksja moja taka, że to chyba był dla HP udany i popularny produkt, skoro produkowano go od tak wielu lat. Drobne zmiany były pewnie, ale ogólny design układu pozostał pomimo, że przez blisko dziesięć lat mikroelektroniczny świat popędził na złamanie karku.

No i udało mi się wyszperać złączkę BNC do zasilania, gniazdo-gniazdo, z całkiem seksowną moletką w środku a nie wielgachną nakrętką na kołnierzu, jakich pełno po bazarowych pudełkach, problem kabelków do zasilania zatem zamknięty.

Obrazek

No i jak ostatnio - przyjęto na stan
(choć wtedy takimi słowami zapeszyłam :roll: )
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: tasza » czwartek 26 gru 2019, 23:05

Gifcik oto zdobyczny, jak na podchoinkę nieco wprawdzie spóźniony niemniej arcyciekawy i dlatego też przybliżyć go pragnę - kolejna (OMG...trzecia?!) sonda logiczna HP 545A, tym razem jednak mająca wszelkie znamiona okazu kolekcjonerskiego.

Przyrząd zastałam w gustowenj tekturowej trumience opatrzonej skromnym opisem kto zacz.

Obrazek

W kontekście przewodu zasilającego jest to wykonanie odrobinę odmienne od dwóch poprzedniczek (z wtykiem BNC) i chyba jest tym oryginalnym, a BNC to była przeróbka na potrzeby chwili. Kabelek zasilający współpracuje z końcówkami-łapkami (grabber) umożliwiającymi wpięcie się w badany układ, można też nasadzić końcówki na piny złacza igłowego, dość wygodne.

W końcu dowiedziałam się, jak wygląda oryginalny kabelek podłączający masę do bocznego gniazdka w sondzie - skromny nieco jest, ale widać taki był zamysł konstruktorów.

Obrazek

Do kompletu w pudełku była oryginalna papierowa instrukcja obsługi i konserwacji, no super!

Obrazek

Zeskanowana broszurka od HP dostępna jest tu: :arrow: HP545A_manual.pdf , naprawdę porządnie wszystko opisane, to instrukcja ze starych dobrych czasów.

No i tym prostym sposobem wystawka z sond HP 545A w działaniu:

Obrazek

https://youtu.be/rb8ruWbtXmg
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: SuperGość » piątek 27 gru 2019, 08:08

No super :)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: gaweł » piątek 27 gru 2019, 08:18

tasza pisze:No i tym prostym sposobem wystawka z sond HP 545A w działaniu:

Obrazek

Superancko, wsparcie w pracowni bezcenne.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: tasza » niedziela 29 gru 2019, 14:43

gaweł pisze:Superancko, wsparcie w pracowni bezcenne.

Nie ukrywam, nagrobny aniołek przydatny jest wielce, jak widać świetnie nadaje się do trzymania wiązek przewodów, nawet sztywniejszych, czasem służy także jako podstawka-uchwyt na miernik uniwersalny. Kruk jednak tak wszechstronny nie był.

A kończąc na chwilę obecną opowieść o próbniku HP 545A niewielki i że tak ujmę - garażowy - test granicznych możliwości przyrządu. Mamy zatem czarodziejskie pudełeczko AD2 w roli generatora, ustawione na swą maksymalną możliwą częstotliwość, wypełnienie na 10%, teoretycznie daje to impuls H o długości 10ns, co w miarę pokrywa się z widoczną na Rigolu praktyką, choć kształt fali pozostawia nieco do życzenia.

Obrazek

Nie zmienia to faktu, że sonda HP (wykorzystałam tu dwie, aby porównać zachowanie starych i nowej) bez problemu i wiarygodnie wykrywa takie impulsy.

https://youtu.be/LwmgqLw9nhI

Kolejny test z wykorzystaniem zintegrowanych generatorów kwarcowych, w drodze sprawiedliwego losowania z szufladki wybrałam: 32MHz, 40MHz oraz 80MHz.

Obrazek

Dla 32MHz nic ciekawego się nie zadziało - próbnik pokazywał spodziewane impulsy. Dla 40MHz - także i to w sumie potwierdziło słuszność poprzedniego testu - w tym przypadku okres to 25 ns, zakładając typowy dla takich generatorów 50% współczynnik wypełnienia operujemy impulsami o szerokości ~12.5 ns. I tu było bardzo wyśmienicie.

Dla 80MHz sonda HP poległa sromotnie pokazując stan H. Poległ też Rigol nie mogąc ani zmierzyć f. ani sensownie pokazać przebiegu o takiej częstotliwości. Możliwe, że byłoby odrobinę lepiej, gdybym załączyła generatorek zaraz do BNC oscyloskopu, na krótko...tylko po co? Oczekiwanie, że taki zabytek ogarnie impulsy na poziomie 6-7 ns byłoby nadmiarem optymizmu. To jednak jest sprzęcik klasy retro i będzie dzielnie służył do dłubania przy starodawnej cyfrówce.

https://youtu.be/mvQIYZbN1Zc
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: gaweł » niedziela 29 gru 2019, 23:37

tasza pisze:Kruk jednak tak wszechstronny nie był.

Za to kruk, uratowany ze śmieci, zawsze bacznie ci się przyglądał i kibicował twoim poczynaniom.

A ten rigol, to jakie ma pasmo przenoszenia? Może to jest poza jego zakresem? Mój oscylek jest na 50MHz i sądzę, że też by nie bał rady, choć może warto to sprawdzić.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: tasza » poniedziałek 30 gru 2019, 19:35

gaweł pisze:Za to kruk, uratowany ze śmieci, zawsze bacznie ci się przyglądał i kibicował twoim poczynaniom.

A teraz uprowadzony przez Nieletnią do jej mrocznej gotyckiej nory służy jakimś dziwnym obrządkom i rytuałom, o których już nawet chyba nie chcę wiedzieć...

gaweł pisze:A ten rigol, to jakie ma pasmo przenoszenia? Może to jest poza jego zakresem?


No i właśnie zdarza się tak, że pytanie od widowni nakazuje wleźć pod stół o merdając ogonem odszczekać tak z połowę treści powyżej, co ninejszym czynię, a zatem:

Oscyloskop DSO Rigol DS1054 ma firmowo deklarowane pasmo toru pomiarowego na poziomie 50 MHz.

Nowa instalacja, tak na krótko przy wyprowadzeniach oscyloskopu, zasilanie generatora 80 MHz zablokowane kondziołkiem 220nF. I jak widzimy, przy takim podłączeniu sygnałów Rigol zbiera niezbędne mu dane - prezentowana częstotliwość jest zbieżna z 80MHz, kształt przebiegu - już nie - ale to wybaczamy, mój Rigol nie był `hackowany` na pasmo 100MHz.

Obrazek

Pomiary amplitudy sygnału z generatora to inna sprawa, tu jak łatwo zgadnąć niezastąpiony V640 wespół z sondą w.cz. No i mamy tak: Rigol pokazuje wartość średnią na poziomie ~2.4V, mniej więcej tyleż samo kochany mierniczek V640 (2.5V) ale wartości skutecznej, RMS.
Skoro badany przebieg jest falą prostokątną (a taką jest!, tylko niedohackowany Rigol tego nie łapie) to RMS jest proporcjonalne do współczynnika wypełnienia przebiegu - dla katalogowych 50% prezentowane wartości nabierają fizycznego sensu.

Obrazek

No i oczywiście filmik, ku potomności.
https://youtu.be/1k_t3JKnJg0

W podsumowaniu - choć jest to sprawa osobnicza i podlegającą indywidualnej weryfikacji - sonda logiczna HP 545A jest w stanie wykryć falę prostokątną TTL o częstotliwości do 80 MHz, jak wykazałam na obrazkach, ale każdy egzemplarz oczywiście warto zweryfikować osobno.

Dla inżynierów z HP - szczery szacunek za tę konstrukcję.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [RETRO] Sonda logiczna HP 545A (AD.1976+)

Postautor: gaweł » czwartek 02 sty 2020, 16:57

tasza pisze:No i właśnie zdarza się tak, że pytanie od widowni nakazuje wleźć pod stół o merdając ogonem odszczekać tak z połowę treści powyżej, co ninejszym czynię,

Nie myli się jedynie ten, co nic nie robi. Wiesz ile razy ja trafiłem w maliny zanim coś mi wyszło. To tylko przyklasnąć takiemu podejściu, gdyż chęć zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów to bezcenna wiedza. Try & buy ... :like:

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Przyrządy pomiarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości