[Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Oscyloskopy, multimetry, generatory, nie tylko z najwyższej półki
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

[Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: SuperGość » wtorek 06 mar 2018, 09:36

Nabyłem taki oto miernik cęgowy UT210E jako dodatkowy miernik prądu, gdyz ma tą zaletę, że nie trzeba wpinać się w układ kabelkami aby zmierzyć prąd, a dokładność - no cóż odpowiednia do zastosowania.
Ciekawostką jest to, że można go wykorzystać jako "sondę prądową" oscyloskopu (czasami się przydaje), oczywiście pasmo nie powala na kolana, bo jest ok 4kHz ale zawsze coś. Od razu mówię ze wymaga to ingerencji we wnętrze miernika i obudowę, a więc tracimy gwarancję (ale jakoś to przeżyję :) )
Informacje o tym można znaleźć w sieci i tu polecam kanał YT niejakiego "joe smith" szczerze mówiąc zdecydowanie lepszy w działce przyrządów pomiarowych niż "sławny Dave" ;) (to oczywiście moje bardzo subiektywne zdanie). Ja podpatrzyłem to również kolegi tylko poszedłem dalej i zrobiłem pełną przeróbkę tak aby mieć to w zamkniętej postaci ;)
Cała przeróbka to zrobienie sobie jakiegoś wyjścia do oscyloskopu - u mnie w postaci złacza SMB, którego "gorący" pin łączymy z pinem 14 układu U4 a masę z "środkiem" zasilania (połową) czyli miedzy dwie bateryjki zasilające całość (po to aby zmniejszyć offset).
Poniżej mała fotorelacja z przeróbki:
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: phill2k » wtorek 06 mar 2018, 14:23

Całkiem fajny pomysł na sondę, tak się składa że w najnowszym Elektorze 03/04 2018 jest opis podobnego urządzenia z trochę lepszym pasmem 200kHz bazujące na transformatorze z sondą HALL.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: SuperGość » wtorek 06 mar 2018, 14:45

Dzięki, fajny artykuł, w sumie jest tego trochę w sieci jak np http://www.electronoobs.com/eng_circuitos_tut12.php ale mnie przyświecała idea dodatkowego wykorzystania taniego cęgowego miernika jako sondy, sama idea cęgowego miernika jest dla mnie fajna, bo szybko można zmierzyć prąd w przewodach bez konieczności przerywania obwodu.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: Grzegorz... » wtorek 06 mar 2018, 16:17

Znamy kanał tego Pana (przynajmniej ja znam).
Ma duży plus za bardziej zrozumiały angielski i brak ADHD ;)

Maciej SQ9NJL
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 08 mar 2018, 12:42

Re: [Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: Maciej SQ9NJL » czwartek 08 mar 2018, 12:58

Osobiście uważam że najlepiej poszukać używanej sondy prądowej Tektronixa ze wzmacniaczem pomiarowym np. A6302 z wkładką AM503
Zestaw ma znacznie większe pasmo (50MHz) i lepszą precyzję pomiaru w porównaniu do popularnych przystawek oscyloskopowych których pasmo to zwykle 100 lub 200 kHz
Do tego dochodzi jeszcze sprawa ekranowania zakłóceń. Tanie sondy potrafią zbierać zakłócenia nawet z pobliskich przewodów co uniemożliwia dokonywanie poprawnych pomiarów.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: SuperGość » czwartek 08 mar 2018, 13:05

Zgadzam się, że lepiej mieć lepsze ale tu raczej chodziło mi o to, że jest to dodatkowa funkcja, którą można zrobić (jak kto chce) w posiadanym (jak kto ma) tanim unicie, a nie że należy kupić taki miernik aby sobie sondę do oscyloskopu zrobić :)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: tasza » czwartek 08 mar 2018, 13:32

wojtek pisze:z pinem 14 układu U4

no to temat mi wylądował w poczekalni bo miernik niedrogi i wypatroszyć nie żal, a jakby kto ciekaw czemu U4 akurat to:
:arrow: https://www.eevblog.com/forum/testgear/ ... #msg919305 od słów `Where to probe`
:arrow: https://youtu.be/PghlJbbj6pA filmik o rzeczonym modzie
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Uni-T] UT210E - jako sonda pradowa oscyloskopu

Postautor: SuperGość » czwartek 08 mar 2018, 13:44

dokładnie tak jak napisała tasza, a na tym forum opisuje to ten sam człowiek, którego kanał z filmikami podałem w pierwszym poście


Wróć do „Przyrządy pomiarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości