Kupiłem OWON B35T+ i co z tego wynikło - Minitest?

Oscyloskopy, multimetry, generatory, nie tylko z najwyższej półki
Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Kupiłem OWON B35T+ i co z tego wynikło - Minitest?

Postautor: ZbeeGin » piątek 05 sty 2018, 18:19

Cześć.

W nowy rok zamówiłem sobie multimetr. Taki zwykły, "everyday use" i nie przeznaczony do robienia jakiegoś "laboratorium" na stole. Wybór Mój padł na OWON-a B35T+, który oprócz podstawowych elementów jakie powinien posiadać zwykły multimetr: autorange, duże możliwości pomiarów różnych często spotykanych wielkości, czytelny wyświetlacz, bargraf; posiada jeszcze interfejs komunikacyjny Bluetooth 4.0 - zamiast normalnego łącza optycznego przez USB/RS232.

Nie będę się tu rozpisywał nad oceną wyglądu, zobaczycie na zdjęciach. Kto chce dokładnie pooglądać zdjęcia są w sieci. Tu chciałbym zrobić krótki test i porównać te przykładowe pomiary z dwoma innymi multimetrami: APPA 305, Axiomet AX-176, które miałem pod ręką. Nie oczekujcie testu w stylu EEVBlog z całym zapleczem wzorców. Nie mam takiej możliwości.

Na początek zdjęcie ogólne tuż po włączeniu.
właczenie_wolty.jpg

Uwagę zwraca to, że OWON pokazuje już po włączeniu ok 340mV. Nawet bez przewodów pomiarowych. APPA dopiero pokazuje wartość niezerową na miliwoltach (Na woltach 0.0000), a Axiomtech 75mV ale po wybraniu zakresu miliwoltów dopiero (Domyślnie startuje na woltach i pokazuje 0.00). Teraz nie wiem jak traktować takie zachowanie i tu mam pytanie do Was co z tym fantem. Kiedyś kupiliśmy jakiś inny model Axiom-a i też miał taką wadę. Wymienialiśmy dwa razy, aż TME zwróciło nam koszty zakupu, bo nie potrafili znaleźć egzemplarza, który by nie posiadał tej wady.
Dodatkowo mam tu nagrane dwa kawałki wideo z tym co się dzieje przy zbliżaniu ręki do zacisków bez przewodów pomiarowych.

Nagranie 1: https://sendvid.com/gpqnj7j0
Nagranie 2: https://sendvid.com/kv18ch1z

Jeśli zewrę wejście to OWON zejdzie do zera, więc musi to gdzieś zbierać...


Zróbmy jakieś pomiary. Na początek 10V z zasilacza:
10wolt_z_zasilacza.jpg
10wolt_appa.jpg
10wolt_axiomet.jpg
10wolt_owon.jpg


Teraz najczęściej widywane napięcie u mnie na stanowisku:
24wolt_z_zasilacza.jpg
24wolt_appa.jpg
24wolt_axiomet.jpg
24wolt_owon.jpg


Teraz rezystancję pierwszego z brzegu rezystora 1kΩ 1% :
1k_z_szufladki.jpg
1k_appa.jpg
1k_axiomet.jpg
1k_owon.jpg


Zadajmy teraz 1V z zasilacza by popłynął prąd przez to 1kΩ 1% pomiar na zaciskach miliamperów:
miliampery_1wolt_1kilo.jpg
miliampery_appa.jpg
miliampery_axiomet.jpg
miliampery_owon.jpg


Zwiększymy napięcie by wymusić prąd 1mA (wg APPA-y) i pomiar:
miliampery2_appa.jpg
miliampery2_axiomet.jpg
miliampery2_owon.jpg


Teraz przełączamy na ampery i jeszcze podnosimy napięcie. Rezystor w szeregu ten sam:
ampery_25wolt_1kilo.jpg
ampery_appa.jpg
ampery_axiomet.jpg
ampery_owon.jpg


No to teraz dwa kondensatory też wybrane losowo:
220nf_appa.jpg
220nf_axiomet.jpg
220nf_owon.jpg

220uf_appa.jpg
220uf_axiomet.jpg
220uf_owon.jpg


Podświetlanie pola odczytowego:
podświetlanie.jpg


A teraz wracam do początku i sprawdzam czy te początkowe 340mV to jakiś offset:
300milwolt_axiomet.jpg
300miliwolt_owon.jpg


Niby nie, ale OWON przy załączeniu zasilania dopiero liczy do tych 300mV. Jednakże pomiar nie jest natychmiast. (Przy wyłączeniu napięcie spada ale to normalne bo zasilacz ma mały kondensator na wyjściu pomimo odłączającego przekaźnika). Ilustruje to nagranie:

Nagranie 3: https://sendvid.com/p87ekex2

I teraz podstawowe pytanie: Co sądzicie o tej wadzie i o zachowaniu multimetru, zważywszy, że pozostałe też nie są żadnymi "aniołkami", aczkolwiek dopiero na niskich zakresach?

ps. Proszę nie pisać: "Kup sobie Anenga :)", albo "Kupiłbyś Brymena i nie byłoby kłopotu.". Nie róbmy tu koła wyznaniowego... Tylko obiektywnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

jerrylu
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 12 sty 2016, 17:33

Re: Kupiłem OWON B35T+ i co z tego wynikło - Minitest?

Postautor: jerrylu » sobota 06 sty 2018, 15:15

Cześć,
dawno się nie odzywałem ;)
Ale odnośnie tego multimetru, ten typ tak chyba ma.
Zobacz proszę od momentu 3:48 film na youtube: Multimeter OWON B35T+
Swoją drogą ciekawe, jak on to zbiera.
Tak jakby z zasilania coś trafiało na wejście.

PS.
Na kanale Scargill'a, który jest dla mnie jakimś autorytetem, chyba jest podobnie Peter Scargill,
chociaż ma tak ustawiony wyświetlacz, że widać tylko, że coś tam się wyświetla, ale chyba też w okolicach 300mV.
Nie wspomina wprawdzie o tej przypadłości.

Pozdrawiam
Jurek

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Kupiłem OWON B35T+ i co z tego wynikło - Minitest?

Postautor: ZbeeGin » sobota 06 sty 2018, 15:56

Oglądałem parę innych video a propos tego multimetru i żaden z recenzentów nie wspomniał o tym, że miernik na starcie pokazuje te paręset miliwolt, choć widać, że ich egzemplarze też tą wartość wskazują. Zatem jedyną możliwością byłoby jego oddanie jako niezgodny z umową ze stanowczym żądaniem zwrotu gotówki, bo wskazuje coś czego przecież nie ma. Zabawy z wymianą na nowy nie dadzą przecież, żadnego efektu.
Tylko pozostaje kwestia czy byłoby to podstawą do takiego żądania...

jerrylu
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 12 sty 2016, 17:33

Re: Kupiłem OWON B35T+ i co z tego wynikło - Minitest?

Postautor: jerrylu » sobota 06 sty 2018, 16:31

Sporo tego napięcia pokazuje. Wydaje mi się, że mogłoby to być podstawą do reklamacji.
Inna sprawa, to czy ma to istotny wpływ na wyniki pomiaru.
Zakładając 10MOhm rezystancji wejściowej (dla prądu stałego), prąd wywołujący to wskazanie, to 3,4E-08 Ampera.
Przy tej klasie miernika dla mnie nie miałoby to znaczenia i mógłym z tym żyć :)
Ale decyzja należy do Ciebie, walczyć o zwrot kasy/wymianę, czy dać sobie spokój.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Kupiłem OWON B35T+ i co z tego wynikło - Minitest?

Postautor: Antystatyczny » sobota 06 sty 2018, 16:36

Mnie by taki stan irytował. Jeśli miernik został kupiony zdalnie, oddałbym go bez podania przyczyny.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Kupiłem OWON B35T+ i co z tego wynikło - Minitest?

Postautor: ZbeeGin » sobota 06 sty 2018, 17:09

jerrylu pisze:Sporo tego napięcia pokazuje. Wydaje mi się, że mogłoby to być podstawą do reklamacji.
Inna sprawa, to czy ma to istotny wpływ na wyniki pomiaru.

Jak widać na ostatnim teście nie jest to offset bo zwarcie przewodów daje 0V, a podłączenie do źródła bez napięcia, ale z jakąś rezystancją wyjściową daje lekkie wahanie ostatniej cyfry. Zaś pomiar w okolicy tej wartości zwraca wynik poprawny.

Antystatyczny pisze:Mnie by taki stan irytował. Jeśli miernik został kupiony zdalnie, oddałbym go bez podania przyczyny.

Pozostaje kwestia: Co za niego w podobnej cenie i zestawem możliwości (Na BT się nie upieram)?


Wróć do „Przyrządy pomiarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości