spójność max na podzielni analogowego multimetru

Oscyloskopy, multimetry, generatory, nie tylko z najwyższej półki
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

spójność max na podzielni analogowego multimetru

Postautor: tasza » poniedziałek 04 wrz 2017, 09:14

no właśnie, tak się zaczęłam wczoraj zastanawiać robiąc na fejsik zdjęcia swojego UM-111, jego zakresy to 3/10,3,30,300 i 1/10,1,10,100,1000, podzielnia jest 0..30 i odpowiednio 0..100; tylko że max (czyli 30 i 100) się nie pokrywają, te 30-to krotne mają pewien niedomiar względem 100; i to dla V/A i stałe/zmienne; podobnie ma V640 i parę innych; ale taki np. UM-207 (i jemu podobne klasy 2.5) idzie równo, 10 i 30 kończy się w tym samym miejscu dla dowolnej funkcji....
podzielnie o rożnej długości bym jakoś zrozumiała gdyby jedna dla DC a druga dla AC (kompensacje f. etc/itd), no wtedy tak, ale gdy bez względu na funkcję mamy wybrać działkę tylko z uwagi na zakres pomiarowy a owe podzielnie są rożne - to zagadka dla mnie nieco....
czy to wynika z obecności wewnątrz np. wzmacniacza pomiarowego? no raczej chyba nie
więc czemu tak robili? przecież to tylko utrudnienie w doborze rezystancji dzielników
może ktoś wskazać wyjaśnienie? jakieś opracowanie konkretne, proszę nie o refleksje, ale o wzorki matematyczne najlepiej

(zdjęcia z google)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: spójność max na podzielni analogowego multimetru

Postautor: phill2k » poniedziałek 04 wrz 2017, 17:46

Wszystko zależało od miejsca na skalę (podziałkę) oraz od klasy dokładności przyrządu, a może przede wszystkim od łatwość przeliczania wskazań na poszczególnych zakresach.

Bo jak wiadomo albo i nie ;) , pomiar miernikiem analogowym to nie to samo co cyfrowym, trzeba w pamięci lub na kartce papieru przeliczyć to co wskazał miernik na daną wartość uwzględniając zakres, czyli:

ilość działek wskazanych przez miernik
----------------------------------------------- * zakres = wartość
ilość działek wybranej skali

Np. w miernikach z dwoma skalami tak jak piszesz 30 i 100 odczytując na jednej skali i na drugie oraz podstawiając to do w/w wzoru powinna wyjść taka sama wartość lub bardzo zbliżona. Ma na to wpływ w szczególności poprawny odczyt ilości działek z miernika, dlatego w przyrządach wyższej klasy (o mniejszej klasie dokładności, np: 1.5, 0,5) stosowało się lusterko.

Nie można też zapomnieć o niepewności pomiaru (błędzie), który wynika w prost z klasy przyrządu a wylicza się go ze wzoru:

zakres * klasa
------------------- = Δpx
100


P.S.
Sorki, za tak idiotycznie pisane wzorki ale coś tabulatory nie działają jak powinny i pierwotnie wszystko się jeszcze bardziej rozjeżdżało.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: spójność max na podzielni analogowego multimetru

Postautor: SuperGość » poniedziałek 04 wrz 2017, 17:57

Jak to przeliczać to ja myślę że tasza doskonale wie - chodzi o to dlaczego tak robiono te skale - hmm w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, było jak było, mierzyłem przeliczałem i tyle :D

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: spójność max na podzielni analogowego multimetru

Postautor: phill2k » poniedziałek 04 wrz 2017, 20:09

wojtek pisze:Jak to przeliczać to ja myślę że tasza doskonale wie...

O, w to nigdy nie wątpiłem, ale pomyślałem że warto przy okazji przypomnieć takie podstawy najmłodszym adeptom elektroniki, szczególnie tym co wiedzę zdobywają samodzielnie.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: spójność max na podzielni analogowego multimetru

Postautor: tasza » poniedziałek 04 wrz 2017, 20:15

phill2k pisze:Bo jak wiadomo albo i nie

:) och, dziękuje za odpowiedź, no ja z miarki taka ostatnia chyba nie jestem, serio :) raczej zastanowiła mnie przez chwilkę skala w UM-111, a dokładnie jej wygląd i ułożenie głównych znaczników względem siebie - na pierwszy rzut oka wyglądają na rozjechane:
IMG_8914.JPG

ale jak sobie przedłużyć górną kreseczkę, tę od 100 w dół, zgodnie z promieniem, w kierunku osi wskazówki to na tej dolnej wyjdzie nam 100/3
czyli 33.3 , a miejsce było tylko na 30, resztę trzeba sobie dorobić w głowie, ot zagadka taka, zwyczajnie dałam się nabrać :)
----
są konstrukcje, gdzie półprzewodniki włączone z ustrojem (prostownik) dają efekt, że dla np. AC zakres pomiarowy (tam gdzie odczyty są wiarygodne vs klasa miernika) jest mniejszy (węższy) od zakresu wskazań (min/max kat wychylenia wskazówki) i to ma odzwierciedlenie w wyglądzie skali, ale głównie na jej początku, bliżej zera, no ale to już inna historia
----
a taką zagadkę mamy w fabryczce dla praktykantów, zakres 15V a podziałka 30
IMG_8945.JPG

naprawdę...zabawa jest mega jak studenci zaczynają przeliczać kreseczki, coś pięknego!
----
rezasurmar pisze:Książka o której wspominałem to "Poradnik Radioamatora" wyd 1977r.

ooo, no to mam kolejną zaległość jednak, zatem podziękowała z dygnięciem
------
aha, i to:
phill2k pisze:Sorki, za tak idiotycznie pisane wzorki ale coś tabulatory nie działają jak powinny

:) to ja polecam taga CODE

Kod: Zaznacz cały

zakres * klasa
-------------- = Δpx
     100
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)


Wróć do „Przyrządy pomiarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości