BTS711 - klucz MOSFET

Pozostałe układy mikrokontrolerów, układy peryferyjne i inne, nie mieszczące się w powyższych kategoriach.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

BTS711 - klucz MOSFET

Postautor: gaweł » piątek 16 lis 2018, 01:11

Układ BTS711
bts711_ilu00.jpg


Wpadł mi w ręce całkiem fajny układ BTS711 z firmy Infineon. Jest to układ do załączania napięcia na obciążenie, takie coś w rodzaju klucza MOSFET. W rzeczywistości jest to poczwórny klucz (ma cztery kanały). Fajną cechą jego jest to, że ma sprzężenie zwrotne, które informuje o określonych stanach pracy. Na wlocie toleruje napięcia od +5V do +34V, czyli całkiem sporo.
Zbudowałem taki to układ badawczy:
Bts711_ilu01.png
czyli:
bts711_ilu02.jpg
Układ badawczy jest zasilany ze źródła o napięciu +12V.
Dioda LED czerwona określa wymuszenie dla BTS711 (świeci, to układ ma załączyć napięcie na obciążenie). Dioda LED żółta sygnalizuje napięcie na obciążeniu (świeci → jest napięcie).
bts711_ilu03.jpg
bts711_ilu04.jpg
W stanie załączenia na wyjściu jest +11.36V (trochę wcięło napięcia, bo na wlocie jest 12.3V).
bts711_ilu05.jpg
Rezystor obciążenia nawet się trochę grzeje (ma 10Ω).
Napięcie na wyjściu statusowym (jest ono typu otwartego drenu więc potrzebny jest rezystor do +5V co przy okazji daje translację sygnału do standardów układów logicznych) w stanie włączenia odpowiada logicznej jedynce.
bts711_ilu06.jpg
Jeżeli obciążenie zostało odłączone (wyjąłem drucik), to układ ten fakt sygnalizuje. Przy żądaniu włączenia w sytuacji braku obciążenia na wyjściu statusowym jest stan logicznego zera.
bts711_ilu07.jpg
Co ciekawe, układ teoretycznie radzi sobie ze zwarciem obciążenia. Trochę z duszą na ramieniu zwarłem rezystor obciążenia i zażądałem włączenia obciążenia. Cy uleci dymek?
Tak przy okazji: dymek to bardzo ważna sprawa w elektronice. Dopuki dymek jest w środku układu, to on działa, jak dymek uleci z układu, to przestaje działać. Tak czasem zastanawiam się na technologią wduszenie dymku z powrotem do środka układu → by układ ponownie mógł działać. Wiem, że jest to możliwe :)
No więc przy zwarciu obciążenia, dymek nie uleciał i układ jakoś sobie poradził. Miernik pokazał trochę dziwne napięcie na wyjściu statusowym (takie nie cyfrowe). Powstała sugestia, że może jest tam jakiś przebieg. Prawdę powiedział oscyloskop → jest tam przebieg.
bts711_ilu08.png
Wychodzi na to, że układ ciągle próbkuje i wyłącza obciążenie sygnalizując to impulsami na wyjściu statusowym. Skojarzyć BTS711 z jakimś prockiem daje ciekawe możliwości.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: BTS711 - klucz MOSFET

Postautor: ZbeeGin » piątek 16 lis 2018, 06:20

Inteligentne MOSFETy. Stosujemy je od lat. One też, co prawda, potrafią wykonać polecenie "pokaż kotku co masz w środku", ale zwykłe zwarcia im nie straszne.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: BTS711 - klucz MOSFET

Postautor: gaweł » sobota 17 lis 2018, 10:10

ZbeeGin pisze:Stosujemy je od lat.

No widzisz, a to moje odkrycie z ostatniego czasu ;) . Jednym jest to nic nowego dla innych stanowi nowum.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Inne mikroklocki, również peryferyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości