ESP8266 - pierwsze starcie

Pozostałe układy mikrokontrolerów, układy peryferyjne i inne, nie mieszczące się w powyższych kategoriach.
Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

ESP8266 - pierwsze starcie

Postautor: Marcin » niedziela 28 sty 2018, 12:09

Mam problem z uruchomieniem esp8266. Do testów użyłem esp12e, z komputerem połączony poprzez ft232rl. Połączenie skrosowane, a więc linia txd w esp połączona z linią rxd w ft232rl, linia rxd w esp połączona z linią txd w fr232rl.

Po otwarciu portu w terminalu wyświetla krzaczki, próbowałem na różnych prędkościach ale bez zmian.

Przechwytywanie.PNG


Ma ktoś jakiś pomysł co jest nie tak ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: ESP8266 - pierwsze starcie

Postautor: squeez » niedziela 28 sty 2018, 13:08

na początku jest bootowanie i wypluwane są informacje o tym procesie z tym że to jest na dość dziwnej prędkości potem uruchmiany jest soft jaki jeest tam wgrany i konfigurowana predkość docelowa. zależy jaki masz wgrany soft ale zazwyczja jesy to 1115200 albo 9600

jeśli nie widzisz po bootowaniu normalnych info o wersji firmware itp, to pewnie nie uruchamia się soft. jak masz gpio podłączone GPIO0 i GPIO2 pin RST i CHE

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: ESP8266 - pierwsze starcie

Postautor: Marcin » niedziela 28 sty 2018, 19:08

Ok, poszło ale na na innym module (esp07) Teraz mam dwa moduły pracujące w trybie klient, oba podłączone do mojej domowej wifi.

Teraz męczę się z wysłaniem danych z jednego do drugiego esp. Ustanowiłem połączenie między dwoma esp. Niestety komenda AT+CIPSEND zwraca mi błąd.

Ktoś może podać jakieś wskazówki ?

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: ESP8266 - pierwsze starcie

Postautor: Marcin » niedziela 28 sty 2018, 22:25

Udało mi się nawiązać komunikację miedzy dwoma esp8266 i przesłać parę bajtów.
Póki co temat można uznać za zamknięty.

Dla potomnych tak w skrócie:

Uruchomienie serwera na pierwszym ESP.

Ustawiamy obsługę wielu połaczeń wysyłając do naszego pierwszego esp komendę AT+CIPMUX=1
Uruchamiamy serwer (u mnie na porcie 80) wysyłając do pierwszego esp komendę AT+CIPSERVER=1,80

Drugi ESP

W najprostszej konfiguracji gdzie jest obsługa jednego połączenia (CIPMUX=0) na kliencie

Nawiązujemy połączenie z pierwszym esp pracującym jako serwer wysyłając komendę AT+CIPSTART="TCP","ip",port (oczywiście ip i port podajemy wg własnego aktualnego stanu) Ważne, TCP oraz IP muszą być w nawiasach.
Zaczynamy transmisję danych wysyłając do esp komendę AT+CIPSEND=x gdzie x to ilość bajtów jakie będą wysłane.
Następnie wysyłamy naszą daną składającą się z x bajtów.
Po zakończeniu transmisji można można zamknąć połaczenie wysyłając do esp AT+CIPCLOSE

Po nawiązaniu połączenia istnieje możliwość wysyłania danych nie tylko z klienta do serwera, ale również odwrotnie. W związku z tym że serwer pracuje w trybie wielu połączeń komendy AT+CIPSEND oraz AT+CIPCLOSE należy uzupełnić o numer sesji, AT+CIPSEND=NrSesji,x oraz AT+CIPCLOSE=NrSesji.

Po stronie serwera widzimy odebrane dane poprzedzone nagłówkiem +IPD,0,7:TESTPOL gdzie 0 to numer kanału a 7 to długość odebranej danej, następnie za dwókropkiem to dana wysłana od klienta.

Może jak ukończę swój projekt to napiszę coś więcej.


Wróć do „Inne mikroklocki, również peryferyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości