[6502] Komputerek

Pozostałe układy mikrokontrolerów, układy peryferyjne i inne, nie mieszczące się w powyższych kategoriach.
nixie
Newb
Newb
Posty: 32
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 20:20

[6502] Komputerek

Postautor: nixie » środa 12 lip 2017, 10:30

Zawsze chciałem zbudować jakiś komputerek retro i z sentymentu wrócić, że tak powiem do korzeni. Zebrałem w końcu siły i wypadło na procek 6502. Na początku myślałem o własnej konstrukcji ale w sieci trafiłem na projekt, który przypadł mi do gustu:
http://www.grappendorf.net/projects/6502-home-computer/
Na płytce jest w zasadzie wszystko co jest mi na początek potrzebne: serial, io, klawiatura, lcd, dźwięk. Jedyny minus to to, że autor nie wyprowadził magistrali na zewnątrz. Zabrałem się więc za wykonanie płytki. Niestety moje oczy i wiertełka poległy na wierceniu ponad 200 przelotek. Wpadłem wtedy na pomysł, żeby zamówić płytkę u Chińczyka i tak zrobiłem. Dorwałem jakiś poradnik jak przygotować gerbery i wysłałem zamówienie. Płytki przyszły po niespełna 3 tygodniach. To było moje pierwsze zamówienie i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony ich jakością. Niestety nie obyło się bez drobnego błędu w projekcie, którego wcześniej nie zauważyłem. Autor pozostawił wejścia nieużywanych bramek w powietrzu. Na szczęście pola są oblane masą i łatwo je połączyć. Projekt jest fajnie udokumentowany przykładami kodu, choć z drobnymi błędami. Na początku rozczarowałem się po wgraniu pierwszego programu do migania diodą. Myślałem już że coś jest skopane ale okazało się, że źle był ustawiony kierunek portów. Zabieram się teraz. za odpalenie monitora Woźniaka z Apple 1. Kod nie jest długi ale w niektórych miejscach trochę zakręcony. Następnie planuje napisanie własnego monitora. Kupiłem też klawiaturę od Commodora i może uda mi się go w przyszłości podpiąć do monitora. Zobaczymy na ile starczy zapału. Jak by ktoś był zainteresowany to mogę zbyć po kosztach 3 pozostałe płytki.
k1.jpg

k2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

nixie
Newb
Newb
Posty: 32
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 20:20

Re: [6502] Komputerek

Postautor: nixie » piątek 14 lip 2017, 12:45

Udało się odpalić WozMon z Apple1.
wozmon.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [6502] Komputerek

Postautor: Antystatyczny » piątek 14 lip 2017, 17:29

A ten program WozMon co właściwie robi?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

nixie
Newb
Newb
Posty: 32
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 20:20

Re: [6502] Komputerek

Postautor: nixie » piątek 14 lip 2017, 19:01

Antystatyczny pisze:A ten program WozMon co właściwie robi?


To taki podstawowy monitor który pozwala na podgląd pamięci, wpisywanie nowego kodu i odpalanie go. Woźniakowi udało się go upchnąć w 256 bajtach ROMu, a właściwie w 254. ROM wtedy był bardzo drogi. Miejscami wszystko jest tak zakręcone, że trudno stwierdzić co 'autor miał na myśli'

http://www.sbprojects.com/projects/apple1/wozmon.php

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [6502] Komputerek

Postautor: Antystatyczny » sobota 15 lip 2017, 19:14

nixie pisze:pozwala na podgląd pamięci, wpisywanie nowego kodu i odpalanie go


No tak, przecież jakoś to trzeba obsługiwać. O tym nie pomyślałem.

nixie pisze: Miejscami wszystko jest tak zakręcone, że trudno stwierdzić co 'autor miał na myśli'


Za wybitnym umysłem czasem trudno nadążyć :)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Inne mikroklocki, również peryferyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości