Uchwyt lampki biurkowej

Projekty użytkowników forum zarówno sprzętowe, jak i związane z programowaniem w dowolnym języku.
Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Uchwyt lampki biurkowej

Postautor: acid3 » niedziela 19 mar 2017, 10:42

Od jakieś czasu borykałem się z problemem mocowania lampki biurkowej. Oryginalny uchwyt zaginął gdzieś kiedyś nie wiadomo gdzie i musiałem używać "patentu" aby lampka była użyteczna. Zmówiłem się na czacie z kolegą Siddawid, że byłby w stanie wydrukować mi coś takiego ... Byłem nastawiony bardzo pesymistycznie ... ale po tym jak ustaliliśmy kwotę ... postanowiłem zaryzykować. Była to tylko część kosztu "profesjonalnego" uchwytu z przesyłką (tylko kurier, więc sporo) i postanowiłem zaryzykować.

Po ustaleniu czego chcę i błyskawicznym (!) zaprojektowaniu przez kolegę Sida elementu pozostało czekać ....

..... ..... ..... ..... ..... .....

dostałem przesyłkę !

Moje pierwsze wrażenie po otwarciu było baaardzo pozytywne. Jak na amatorski (sorki Sid) wydruk 3D byłem pod wrażeniem jakości.
Drugie wrażenie - strasznie lekkie, co od razu wywołało we mnie smutek, dlatego że pierwsze skojarzenie to słaba wytrzymałość.

2017-03-18 15.16.18.jpg

2017-03-18 15.16.34.jpg

2017-03-18 15.16.47.jpg


Podczas pierwszego testu przykręcania miałem poważne obawy z dokręceniem tego mocniej. Więc dokręciłem "z wyczuciem". Było OK, ale podczas obracania lampki lewo-prawo przesuwał mi się cały uchwyt. Jest to niestety "wina" materiału oraz "dokładności" wykonania. Powierzchnia przylegająca do blatu, zarówna ta od góry jak i ta na nakrętce śruby, która przylega od spodu są bliskie całkowicie płaskiej powierzchni. W połączeniu ze strachem przed mocniejszym przykręceniem było jak było.

Pierwsze przykręcenie wygląda tak :
2017-03-16 18.20.06.jpg

PS. Obok doskonale widać "patent" na jakim do tej pory działałem. :D

Po kilku manewrach przyszedł czas zamontować to jak należy i gdzie należy :
2017-03-18 15.26.31.jpg


Wystające białe kropki spod uchwytu to gumka-recepturka którą owinąłem górę uchwytu przed przykręceniem, a następnie przyciąłem (wyszło jak wyszło) ale działa to rewelacyjnie. Co do przykręcania ... Zamknąłem oczy, przemyślałem czy stać mnie na zamówienie drugiego uchwytu i docisnąłem "trochę bardziej niż wyczucie pozwalało" ... Przeżył bez problemu, lampka siedzi sztywno i pewnie, nawet przy największych wychyleniach nie ma żadnego problemu z trzymaniem, na razie, po kilku dniach użytkowania nic nie wskazuje aby coś chciało pęknąć.

Teraz trochę marudzenia ... ( ale nie na Sida :D )
— otwór wpustowy do "rurki" wystającej z lampki jest praktycznie na styk, wręcz za ciasny - ale tak miało być, jest drukowany z podporami więc po usunięciu podpór zostały małe wypustki, zignorowałem to i lampka podczas obrotu lewo-prawo stawiała opór .. po kilku obrotach na siłę zdaję się, że się wyrobiło jak należy.
— odległość śruby mocującej uchwyt do stołu, moim zdaniem jest zbyt duża od ściany uchwytu .. fizyka i logika podpowiadają, że gdyby było bliżej to siła przy dokręcaniu mniej działałaby na ramię i miałby mniejszą tendencję do "rozchylania się" i byłoby mniej podatne na pęknięcie .. (ale to tylko moje przemyślenie, a się nie znam więc mogę się mylić)
— ogólnie długość ramion przylegających do biurka mogłaby być spokojnie o 10-15mm mniejsza ( oszczędność filamentu - mniejsza cena ;) )

i jeszcze na koniec zdjęcie poglądowe lampki jaką musi "udźwignąć" :
2017-03-16 18.19.55.jpg


Ogólnie polecam, jeśli ktoś potrzebuje jakiejś małej "pierdołki" nie tylko do testu, ale i praktycznego zastosowania może smiało kontaktować się z Sidem i dogadywać szczegóły... (Sid ma swoje widzimisię i trzeba mieć dużo cierpliwości :D )
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Uchwyt lampki biurkowej

Postautor: dambo » poniedziałek 20 mar 2017, 15:23

mega przykład użyteczności drukarek 3d w życiu codziennym :)
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Uchwyt lampki biurkowej

Postautor: inż.wielki » poniedziałek 20 mar 2017, 18:07

Aleś się nawciągał tego masmixu. A tak na temat, to cały czas zastanawiałem się jak wykorzystać drukarkę 3D, fajne, ale jednorazowa potrzeba, od razu zaspokojona. Dalej to mnie nie przekonuje do zakupu takowej. Ale myślę nad tym czy sam bym nie potrzebował jakiegoś wydruku :)

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Uchwyt lampki biurkowej

Postautor: dambo » poniedziałek 20 mar 2017, 19:03

no fakt, kupno drukarki, żeby mieć jeden uchwyt trochę drogo wychodzi :) ale od tego inni mają drukarki, żeby u nich zamówić
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Uchwyt lampki biurkowej

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 20 mar 2017, 19:06

Uchwyt wygląda solidnie. Może dałoby się zaokrąglić nieco brzegi, by optycznie nie wydawał się taki "ciężki". No ale to już są moje subiektywne odczucia natury estetycznej... Najważniejsze, że spełnia swoje zadanie. Sid, kończ udoskonalać tę drukarkę, by wreszcie przynosiła zyski ;)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „DIY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości