Stojak na kabelki

Projekty użytkowników forum zarówno sprzętowe, jak i związane z programowaniem w dowolnym języku.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Stojak na kabelki

Postautor: gaweł » piątek 03 gru 2021, 20:37

No nerw wziął mnie okrutny... odwieczny problem utrzymania porządku na stole. Oprócz całej drobnicy najwięcej problemów sprawiają... kabelki. Te ciągle plączą się. Jak próbuje wysupłać jakiegoś, to on ciągnie za sobą całe mnóstwo innych elementów. Szczególnie celują w tym kabelki zakończone krokodylkiem, wyjątkowo złośliwe. No masakra.
hanil01.jpg

No więc coś trzeba zrobić i zapanować nad tym wszystkim. Tak całkiem niedawno, robiąc porządki w piwnicy znalazłem dwa stojaki od lamp halogenowych (lub led-owych, już nie pamiętam, bo lamp tych już dawno nie ma).
hanil02.jpg

No i zaświtała mi w głowie koncepcja stojaka na kabelki (drugi stojaczek będzie musiał poczekać na swoje 5 minut, bo na razie nie mam pomysłu na jego wykorzystanie). Trzeba by jedynie jakoś przymocować coś długiego (by kabelki miały miejsce na zwis) i na górze dać poprzeczkę z haczykami. Czas wcielić swoje zamysły w życie.
Istniejącą śrubkę wykręciłem i wyjąłem zaślepkę. Okazało się, że ona pełni większą rolę niż tylko funkcja zaślepki, ale ten detal okazał się nieprzydatny.
hanil03.jpg

W miejscu gdzie była śruba wywierciłem otwór (on nie był na wylot), który będzie mocował pionowy kijaszek.
hanil04.jpg

Będzie do tego niezbędna odpowiednia blaszka (z alu, by nie narobić się przesadnie z pilnikiem). Blaszka została wygięta tak, by pasowała do istniejącego stojaka
hanil05.jpg

i pierwszy otwór na śrubę mocującą.
hanil06.jpg

Po wstępnym zmocowaniu, przyszła kolej na drugi otwór mocujący.
hanil07.jpg

Tak powstała blaszka mocująca, dla której obciąłem krawędzie by ewentualnie nie ranić sobie rąk w czasie używania owego wynalazku.
hanil08.jpg

Nawierciłem trochę otworów by przymocować pionowego kijaszka.
hanil09.jpg

Przymocowałem pionowego kijaszka i do niego poprzeczkę, gdzie co 2cm są wkręcone haczyki. Te 2cm, to może i troszkę przegięcie, bo gęsto wyszło, ale już się stało i nie ma co nad tym się rozwodzić.
hanil10.jpg

hanil11.jpg

No i przymiarka do działania.
hanil12.jpg

No wreszcie zapanuje porządek i kabelkowy chaos ustąpi. Nawet sondę od oscylka można nie odłączając jej sobie powiesić i nie będzie przeszkadzać walając się na stole.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Stojak na kabelki

Postautor: j23 » sobota 04 gru 2021, 10:00

gaweł pisze:(...) Szczególnie celują w tym kabelki zakończone krokodylkiem, wyjątkowo złośliwe. No masakra.(...)
-albo te cholery z łączem równoległym do starych drukarek / kabli sieciowych (jak ktoś tego jeszcze używa...), mają takie dynksy po bokach (do dokręcania/stabilizacji kabla), czasem są one nawet długie... no i nie ma chu...steczki że jak próbujesz taki wyciągnąć to zaczepi się o wszystko byle nie o gwóźdź/śrubę co dla niego na ścianie czeka...horror.. ;) ale tak na serio, to wiem w czym rzecz... wściec się można...
gaweł pisze:No wreszcie zapanuje porządek i kabelkowy chaos ustąpi. Nawet sondę od oscylka można nie odłączając jej sobie powiesić i nie będzie przeszkadzać walając się na stole.
Pięknie... :like:
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Stojak na kabelki

Postautor: gaweł » sobota 04 gru 2021, 12:42

j23 pisze: -albo te cholery z łączem równoległym do starych drukarek / kabli sieciowych (jak ktoś tego jeszcze używa...), mają takie dynksy po bokach (do dokręcania/stabilizacji kabla),

Oj tak, do tego jeszcze kabelki od RS232. No te u mnie mają inną miejscówkę.
IMG_9592.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Stojak na kabelki

Postautor: matty24 » poniedziałek 06 gru 2021, 16:06

Bardzo pomysłowe. Ja używam uchwytów na ręcznik przyklejonych do szafki. Nie mam aż tylu kabelków więc jakoś się mieści na 4 wieszakach.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Stojak na kabelki

Postautor: gaweł » wtorek 07 gru 2021, 00:02

matty24 pisze:Ja używam uchwytów na ręcznik przyklejonych do szafki.

Każdy ma własną wizję pokonywania problemów. Choć problem jest identyczny, to rozwiązań jest wiele. Jak mówi pewne porzekadło: rozwiązań jest tyle ilu inżynierów.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „DIY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości