Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: SuperGość » wtorek 04 kwie 2017, 19:32

na wyjściu wzmacniacza zrobiłbym filtr RC dolnoprzepustowy uwzględniając wymagania wejść analogowych procka

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: Antystatyczny » środa 05 kwie 2017, 03:46

Pogrzebałem w dokumentacji przetwornika i na podstawie informacji z niej wydobytych dorysowałem do schematu filtr RC pierwszego rzędu o impedancji 10kΩ oraz częstotliwości odcięcia 79Hz. Próbkowanie będzie się odbywało z częstotliwością 200Hz (pobiorę ileś tam próbek, może 64, w celu uśrednienia wyniku). Zasadniczo można by wykorzystać drugi wzmacniacz operacyjny znajdujący się w układzie LM358A, ale jeszcze nie posiadam wiedzy tajemnej pozwalającej na obliczenie wartości elementów w filtrze aktywnym. Tak to obecnie wygląda:

brudnopis.png


C2 ma wartość 200n (zamiast 220n), bo docelowo przylutuję równolegle dwie sztuki 100n (tych mam pod dostatkiem). Chwilowo nie mam przygotowanej jakiejś większej listy zakupów, a nie będę zamawiał samych kondensatorów w TME.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: SuperGość » środa 05 kwie 2017, 06:19

Ależ to ci w zupełności wystarczy, tak prawdę mówiąc chodzi Ci o to aby wiedzieć kiedy bateria kończy powoli żywot i jest do wymiany, więc wystarczyłby odczyt raz na jakiś czas i ustawienie progu alarmowego (albo wrecz tylko komparator) ale rozumiem, że jest to taki poligon ćwiczebny :)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: Antystatyczny » środa 05 kwie 2017, 06:20

Odczyt będzie raz na jakiś czas, ale będzie się on składał z serii odczytów. Tak, chodzi jedynie o to, by wiedzieć, że bateryjka już jest do wymiany... A przy okazji znowu się czegoś nauczę :)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: squeez » środa 05 kwie 2017, 09:03

Niektóre źródła zalecają by przy wtórniku napięcia również stosować rezystor w gałęzi "sprzężenia zwrotnego" w sumie ja w analogówce za mocny nie jestem więc tak nieśmiało to wtrącę. Podobnie przy wejściach, pomimo, że teoretycznie wejścia wzmacniaczy nie pobierają prądu ale powinno się wyrównywać impedancje wejść.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: Antystatyczny » środa 05 kwie 2017, 11:39

Tak, czytałem, że zasadniczo powinno się w ujemnym sprzężeniu zwrotnym wstawić rezystor o wartości równej impedancji źródła sygnału, czyli w tym przypadki baterii. W baterii rezystancja wewnętrzna zmienia się wraz z jej postępującym zużyciem, więc po prostu zwarłem wyjście z wejściem ujemnym (jak na większości schematów).
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: SuperGość » środa 05 kwie 2017, 11:48

I spokojnie tak możesz zostawić jak masz. Nierozsądne pakowanie rezystora na zasadzie bo "tak wieść gminna niesie" może powodować więcej szkody niż pożytku - tu np można coś wyczytać https://e2e.ti.com/blogs_/b/precisionhu ... er-ask-why

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Procesor bez zasilania i 3V na pinie ADC

Postautor: Antystatyczny » środa 05 kwie 2017, 15:41

Wojtek, dzięki za link. Okazuje się, że trzeba mieć naprawdę solidne argumenty, by zastosować rezystor w ujemnym sprzężeniu.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości