Uklad do sterowania bojlerem

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Uklad do sterowania bojlerem

Postautor: RafPe » czwartek 23 lut 2017, 23:46

Witam wszystkich,

Jako , ze powoli zbliza sie wiosna odswiezam wczesniej nie dokonczone projekty a jednym z nich jest wlasnie sterowanie bojlerem. Problemem w moim wypadku nie jest opracowanie komunikacji z poziomu aplikacji ale z poziomu sprzetowego - czyli stworzenie dobrego projektu plytki.

Zalozenia komunikacji ktore musze wziac pod uwage
+ Napiecie na lini bez kontrolera i innych urzadzen to ~24V AC ( za mostkiem uzywanym w kontrolerze to okolo 23.3V DC )
+ Bojler komunikuje sie zmieniajac prad z 5-9mA (0) na 17-23mA (1)
+ Kontroler komunikuje sie zmieniajac napiecie z 5-7V ( 0 ) na 15-17V (1)
+ Kontroler powinen domyslnie utrzymywac na lini stan niski

I to w zasadzie sa calkowite wymagaia z poziomu sprzetowego no i tutaj pojawia sie moja prosba czy bardziej obeznani w temacie elektroniki sprzetowej mogli by poradzic w zakresie projektu plytki ?

Do zmiany napiecia na lini pomyslalem , ze cos takiego moglo by miec sens :

schemat.png


Pomysl opiera sie na tym ze mam 2 diody zenera - jedna , ktora zmienia mi napiecie na ~15V a druga na ~5 tutaj zakladajac , ze sterujac z uC bede utrzymywac stan wysoki aby na lini panowalo "0" czyli bylo napiecie ~5V


Z gory dzieki za pomoc
Raf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Uklad do sterowania bojlerem

Postautor: Antystatyczny » czwartek 23 lut 2017, 23:58

Wygląda sensownie. Podanie wysokiego stanu na "sterowanie" powoduje dołączenie diody Zenera na 4V3. Co prawda nie do końca rozumiem, w jaki sposób ma działać ta komunikacja, ale może właśnie chodzi o te prądy płynące przez diody, które potem mają swe odzwierciedlenie po drugiej stronie mostka Graetza? To jest jakiś bojler z fabrycznym sterownikiem, do którego dorabiasz zdalny kontroler?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: Uklad do sterowania bojlerem

Postautor: RafPe » piątek 24 lut 2017, 01:11

To jest bojler z wbudowanym sterowaniem o tzw protokol Opentherm. Co do wlasciwosci elektronicznych to wyszukujac informacje podobno tak jest. Zastanawiam sie teraz jak dolaczyc do tego ukladu wykrywanie zmian w pradzie. I to mnie troche tutaj przerasta

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Uklad do sterowania bojlerem

Postautor: SuperGość » piątek 24 lut 2017, 05:55

Za mało wiedzy i mało danych, ja tego nie rozumiem ale też nie mam kompletnie wiedzy na temat sterowania bojlerami. (rysuj symbole zenerek tak żeby było widać że to zenerki)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Uklad do sterowania bojlerem

Postautor: tasza » piątek 24 lut 2017, 08:06

a może spróbować w/g tego schematu? wygląda bardzo sensownie (ta część od zacisków boilera do transoptorów)
:arrow: http://otgw.tclcode.com/schematic.html
ja bym to na płytce stykowej skleciła po prostu i będzie wiadomo co warte

(bo tu http://blog.hekkers.net/2012/02/12/prep ... onitoring/ to jakoś nacudowane jak dla mnie)

aha, specyfikacja OT, może się przyda komuś
:arrow: http://blog.hekkers.net/wp-content/uplo ... n-v2-2.pdf
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: Uklad do sterowania bojlerem

Postautor: RafPe » piątek 24 lut 2017, 08:58

Hej Tasza, te moje wypociny wlasnie sa oparte na podstawie tego ukladu. Dzieki bardzo za podrzucone linki. Przez weekend zrobie kilka testow i podrzuce wyniki - jesli cos nie wyjdzie to wtedy moze ktos bedzie mogl pomoc ;)

Pozdrawiam
Raf

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: Uklad do sterowania bojlerem

Postautor: RafPe » sobota 04 mar 2017, 21:12

Wiec mialem chwile ( a nawet i kilka godzin chwil :O ) zeby sprobowac sil z bojlerem. Na podstawie schematu z http://otgw.tclcode.com/schematic.html niestety nie udalo mi sie wykryc zeby bojler sie komunikowal. Wydaje mi sie ze , poprawnie wyslalem jednak do niego temperature wiec ta czesc chybaaaa dziala.

Wiec nie poddajac sie udalo mi sie znalezc artykul na podstawie ktorego moglbym zbudowac czesc odpowiedzialna za wykrywanie zmian pradu. Oparta jest na op ampie ( IC1.A - pozostala sluzy do wykrywania zmian niapiecia - wiec nie interesuje mnie teraz )

Jednak jako , ze jestem troche noga z elektroniki analogowej czy ktos moglby mi podpowiedziec jak ten uklad ma reagowac na zmiany pradu z 5-9 mA na 17-23mA ? Bo wolalbym zrozumiec uklad zamiast bezmyslnie go kopiowac :/

e017026.pdf


Z gory dzieki za wszelkie podpowiedzie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości