Transformatory toroidalne - jtz (jak to zrobić) - łopatologiczne wytłumaczenie ( filmy w wersji angielskiej )

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Transformatory toroidalne - jtz (jak to zrobić) - łopatologiczne wytłumaczenie ( filmy w wersji angielskiej )

Postautor: j23 » sobota 03 gru 2016, 04:29

Cześć!

Znalazłem w sieci takie dość ciekawe, ale co najważniejsze bardzo proste wytłumaczenie jak krok po kroku zaprojektować i wykonać transformator toroidalny o zadanych parametrach. W pierwszym filmie jest nawiązanie do wykonywania tych transformatorów jako elementów elektronicznych do wzmacniaczy audio, niemniej tłumaczenie to dotyczy projektowania wszystkich typów transformatorów toroidalnych.
WAŻNE nr 1!!! W ok.10:14 [min:sec] filmu podana zostaje tajemnicza liczba 42. Jest to prawdopodobnie stała określająca materiał z jakiego wykonany jest materiał rdzenia transformatora (walcowana blacha jakiegoś tam metalu o współczynniku 42). Proszę mnie poprawić jeśli w tym momencie się mylę, lub coś knocę - to ważne.
W tym momencie warto też wspomnieć, że aby samemu nie męczyć się z walcowaniem, zawijaniem blachy można, a właściwie należy skorzystać z gotowych rdzeni, gdzie parametry rdzenia takie jak współczynnik przenikalności magnetycznej, wymiary średnic i wysokość są precyzyjne zaprojektowane i wykonane (kolory rdzeni są zdekodowane w karcie katalogowej producenta rdzeni).
WAŻNE nr 2!!! Projektując, a zwłaszcza testując już wykonany transformator toroidalny należy przykładać daleko idące bezpieczeństwo do projektowania i wykonywania uzwojenia wtórnego. Nie można tego w prosty sposób przetestować jak to ma miejsce przy uzwojeniu pierwotnym. To wszystko wytłumaczone jest na poniższym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=lyZ7nM6Fo94

Film drugi przedstawia ogólne wytłumaczenie jak stosować wzory do obliczeń przy wykonywaniu transformatorów toroidalnych (tutaj dźwięk można wyłączyć):
https://www.youtube.com/watch?v=9uzkO0aQ8P4

Miłego oglądania i późniejszej owocnej pracy! Tylko zwracajcie uwagę naprawdę na moc i częstotliwość projektowanego trafo, zachowując daleko idące bezpieczeństwo (BHP). Im te wartości wyższe tym niebezpieczeństwo zagrożenia życia i zdrowia także większe. Mówią, że tylko saper myli się raz, ale myślę, że w pewnych wypadkach można by pod tą regułę podciągnąć także elektryków i elektroników.

Powyższy film udostępniam wyłącznie w celach edukacyjnych wraz z ostrzeżeniem, że wszelkie prace w oparciu o te filmy wykonujecie na własną odpowiedzialność.

Pozdrawiam! j23

 ! Wiadomość z: wojtek
Przeniosłem do właściwego działu
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości