Zegar na bramkach logicznych realizacja nastawy czasu

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
StaryAnoda

Zegar na bramkach logicznych realizacja nastawy czasu

Postautor: StaryAnoda » niedziela 20 lis 2016, 12:31

Hej

Wykonałem w programie Multisim. Zegar na bramkach logicznych, zegar działa prawidłowo, niestety nie jestem w stanie zrealizować poprawnie nastawy czasu. Tutaj wycinek mojego układu:
Zegar.png


I tak zegar jest napędzany częstotliwością 1 Hz (Dla testów został zwiększony do 5Hz) SC3 to zestaw 4 przerzutników typu D zamkniętych w jednej obudowie. SC1 to typowy dekoder BCD na wskaźnik dla wyświetlaczy siedmio-segmentowych. Ten układ liczy od 0 do 10 w przypadku otrzymania liczby 10 resetuje licznik i podaje ten sygnał na kolejny blok licznika który liczy już dziesiątki. Próbowałem zrealizować nastawę czasu w taki sposób. Odłączyć taktowanie całego zegara i podawać je na kolejne bloki aby poustawiać godziny minuty i sekundy. Po nastawie załączyć zegar w takiej konfiguracji jak jest na schemacie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegar na bramkach logicznych realizacja nastawy czasu

Postautor: PROTON » czwartek 12 sty 2017, 19:45

Zmień liczniki na 2 kierunkowe, do każdego licznika dodaj po 2 przyciski, jeden zwiększa drugi zmniejsza i gotowe.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

StaryAnoda

Re: Zegar na bramkach logicznych realizacja nastawy czasu

Postautor: StaryAnoda » czwartek 12 sty 2017, 20:02

Problem rozwiązany. Zadanie zaliczone


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości