Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: Antystatyczny » piątek 02 paź 2015, 18:47

Cześć

Projektuję płytkę pod mikrokontroler PIC32MX270F256B. Rzeczony posiada port USB potrafiący działać w trybie host, device oraz OTG. W trybie OTG konieczne jest sterowanie zasilaniem portu USB. W tym celu mikrokontroler wyposażony jest w dedykowany pin, który ma kontrolować obecność 5V na gnieździe USB OTG. Mikrokontroler zasilany jest napięciem 3,3V. Stan wysoki na pinie Vbuson ma włączać zasilanie, natomiast stan niski wyłączać.

Narysowałem taki oto kawałek sterowania zasilaniem i proszę, zerknijcie na to czy w ogóle idę w dobrym kierunku. Na pinie Vbuson nie ma przebiegów szybkozmiennych. To jedynie elektroniczny włącz/wyłącz.

usb_power_control.png


Pozdrawiam :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: SuperGość » piątek 02 paź 2015, 19:23

Trochę poskąpiłeś tego rysunku ;) - rozszerz go aby było widać więcej - ale odczytując twoją intencję powinno zadziałać.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: Antystatyczny » piątek 02 paź 2015, 19:30

Reszta schematu jest w dość wczesnym stadium, ale wrzucam

PIC32MX_evb.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: Antystatyczny » niedziela 04 paź 2015, 00:30

Ostateczna wersja sterowania zasilaniem:

usb.PNG



Przy okazji dziękuję Wojtkowi za wskazanie wbudowanej diody w tranzystor Q3. Miałem błędne informacje i zastosowałem zewnętrzną diodę, a wystarczy ta wbudowana. Wytrzymuje ona 2.5A i znakomicie nadaje się do zasilenia układu "wstecznie".

Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: SuperGość » niedziela 04 paź 2015, 05:46

Antystatyczny pisze:...Przy okazji dziękuję Wojtkowi za wskazanie wbudowanej diody w tranzystor Q3. Miałem błędne informacje i zastosowałem zewnętrzną diodę, a wystarczy ta wbudowana. Wytrzymuje ona 2.5A i znakomicie nadaje się do zasilenia układu "wstecznie"...
Może nie do końca zrozumiałem twoją idee (czasami człek patrzy na schemat i ma zaćmienie) można tą diodę wykorzystać (mimo że jest określana jako dioda pasożytnicza, no właściwie taka jest - "body diode") bo prąd przewodzenia jest zwykle taki jak tranzystora, tylko musisz brać pod uwagę, że do końca nie jest określony spadek napięcia w momencie przewodzenia tej diody i jeżeli chcesz ją wykorzystać do zasilania w "drugą" stronę (w sumie nie rozumiem dlaczego to robisz) to musisz, według danych z DS liczyć się z dużym spadkiem napięcia (nawet 1,2V) i w takim przypadku jednak dioda schottky byłaby na miejscu. Chociaż generalnie przy prądzie 1A spadek napięcia powinien być ok. 0,5V.
W MOSFETach zawsze taka dioda występuje ale zwykle nie ma ona znaczenia dla pracy tranzystora jako przełącznika, bo normalnie jest ona traktowana zaporowo - no chyba, że przełącza się sygnały zmienne - wtedy ja preferuję jednak przekaźniki półprzewodnikowe. W sumie jakoś nigdy nie miałem potrzeby zagłębiać się w istotę i znaczenie tej diody - jest bo musi być jako efekt takiej a nie innej konstrukcji MOSFET ;)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: Antystatyczny » niedziela 04 paź 2015, 11:46

W przypadku otg mamy możliwość podłączenia np. pamięci flash drive czy klawiaturki usb, jak i podłączenia się do PC...i w tym drugim przypadku zasilanie dla modułu "ciągniemy" z PC. Po to właśnie jest ta dioda wsteczna. Ona nie robi nic innego, tylko podaje napięcie zasilania wprost na LD1117 3.3. Co do spadku napięcia...Hmm, nie przewiduję poboru większego niż około 100mA, więc powinno być ok. Jeśli będą problemy, dolutuję zewnętrzną diodę ;)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: SuperGość » niedziela 04 paź 2015, 12:00

Ano jak przy takim poborze to ok, bo jakoś mi się kojarzyło, że coś wcześniej o większych prądach mówiłeś.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Sterowanie zasilaniem portu USB OTG

Postautor: Antystatyczny » niedziela 04 paź 2015, 12:55

Z portu USB w PC nie mam zamiaru brać więcej prądu. Głównie chodzi o zamiganie diodą przez usb albo np. odczyt przycisku, a dioda wsteczna będzie po to, by wystarczył jeden kabel usb do poprawnej pracy
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości