Sterowanie triakiem - po co ta dioda?

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Sterowanie triakiem - po co ta dioda?

Postautor: Antystatyczny » środa 17 sty 2024, 22:09

Witam serdecznie, natknąłem się ostatnio na usterkę w sterowaniu triakiem. Oprócz zniszczonego triaka znalazłem uszkodzony rezystor 100Ω oraz diodę. Jaką diodę? Właśnie o to przyszedłem pytać. Dioda jest w obudowie SMD - tak mała, że nie ma na niej żadnych napisów. W innym kanale (bo są dwa kanały sterujące dwoma triakami) pomierzyłem diodę i wygląda na to, że jest to jakaś dioda Schottky, bo spadek napięcia na jej złączu w kierunku przewodzenia wynosi około 200mV. Pozwoliłem sobie rozrysować sterowanie triaka i tutaj moje pytanie: Czy to może być dioda Schottky i po co ona tam w ogóle jest? Poniżej zdjęcie mojej twórczości

IMG_20240117_215925072.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Sterowanie triakiem - po co ta dioda?

Postautor: Zegar » środa 17 sty 2024, 23:07

Myślę, że zabezpiecza kontroler przed skutkami uszkodzenia triaka. Dzięki niej pali się rezystor.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Sterowanie triakiem - po co ta dioda?

Postautor: piotrek » wtorek 06 lut 2024, 23:50

Istotne jest jak triak jest połączony z masą lub plusem zasilania

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Sterowanie triakiem - po co ta dioda?

Postautor: Antystatyczny » niedziela 11 lut 2024, 01:53

piotrek pisze:Istotne jest jak triak jest połączony z masą lub plusem zasilania


Niestety już nie narysuję reszty połączeń. Okazało się, że umarł pin procka, który steruje tym triakiem (niestety bezpośrednio). Siostra już sobie sprawiła nową zmywarkę, bo nowych modułów do starej nie ma. Temat naprawy umarł, ale w sumie temat obsługi, sterowania i diagnostyki aplikacji triaków zdaje się pozostawać problematyczny. Będę wdzięczny za wskazanie jakiejś literatury, która w przystępny sposób przybliża tajniki działania tego elementu.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Sterowanie triakiem - po co ta dioda?

Postautor: Zegar » poniedziałek 12 lut 2024, 10:34

Nie wiem o jaki rodzaj informacji Ci chodzi.

Najbardziej podstawowe:

Triak to dwa tyrystory połączone przeciwrównolegle. Tyrystor to w uproszczeniu para tranzystorów pnp i npn. Tyrystor (i triak) można załączyć impulsem podanym na bramkę, ale wyłączyć można tylko przez zmniejszenie napięcia zasilania (do zera).
"Elektronika dla nie wtajemniczonych" Lother Sabrowsky jest do pobrania na docer.pl
Od 102 strony są łopatologicznie wyjaśnione tyrystory i triaki.

Sterowanie za pomocą mikrokontrolera.

Możemy sterować mocą przez przesunięcie impulsu wyzwalającego triaka względem zera ("zmianę kąta").

Znalazłem fajne opracowanie sterownika temperatury, w którym jest ładny schemat i opis zasady działania.
Jest tam optoizolacja, której zabrakło w zmywarce, o której piszesz. Niestety producenci AGD tną koszty i przy okazji nakręcają popyt...

Nie miałem jeszcze problemu ze zmywarką, ale z pralkami tak (nie związane z triakami).
Miałem (żona miała :lol: ) już taką, która odmawiała wirowania. Po jakimś czasie wirowanie się załączało bez żadnego powodu. To znaczy powód był - pranie nasiąknięte wodą było zbyt ciężkie i po odcieknięciu grawitacyjnym problem znikał. Pralka "poszła w ludzi", a na jej miejsce trafiła jeszcze lepsza. Jest tak skonstruowana, że kiedy pranie źle ułoży się w bębnie, zacznie on wibrować. To normalne - każdy mimośród tak robi, ale do góry jest krótki wąż doprowadzający wodę i wychylenia bębna są większe niż pozwala na to jego długość. Skutkiem jest odłączenie go od króćca zaworu (przypadkiem nie ma tam opaski ;) ) i woda leje się bokiem. Ale nie wylewa się na podłogę, bo na dole pralki jest wanienka w której jest sterownik. Przed zalaniem sterownika chroni czujnik poziomu wody w wanience no i pojawia się komunikat typu "F21" (nie pamiętam) i pralka zatrzymuje się z zablokowanymi drzwiami. Poradniki i instrukcja sugerują wezwanie serwisu, ale padło hasło: "ty nie naprawisz???!!!", więc wziąłem się do pracy. Wiedziałem, że sterownik jest na dole, bo teraz wszystkie tak maja, ale nie będę przecież przewracał pralki z mokrym praniem w środku. Zacząłem od otwarcia drzwi. Po otwarciu pokrywy filtra pompy wody, jest dostęp do czerwonego cięgna, którym awaryjnie powinno się dać je otworzyć. Niestety urwałem... Próba innego sposobu spowodowała zepsucie zamka. Zrezygnowałem z otwierania i przewróciłem pralkę - wylała się woda, więc znalazłem trop. Dopiero wtedy odkręciłem górną pokrywę (dwa wkręty) i znalazłem usterkę. Drzwi otwieramy od tej pory śrubokrętem, a wąż pod moją nieobecność żona sama umie włożyć na właściwe miejsce. Żadnej wymiany na nowszy model nie planujemy. 8-)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Sterowanie triakiem - po co ta dioda?

Postautor: Antystatyczny » piątek 23 lut 2024, 21:03

Zegar pisze:Triak to dwa tyrystory połączone przeciwrównolegle. Tyrystor to w uproszczeniu para tranzystorów pnp i npn. Tyrystor (i triak) można załączyć impulsem podanym na bramkę, ale wyłączyć można tylko przez zmniejszenie napięcia zasilania (do zera).


Tak, tę wiedzę posiadam.

Zegar pisze:"Elektronika dla nie wtajemniczonych" Lother Sabrowsky jest do pobrania na docer.pl
Od 102 strony są łopatologicznie wyjaśnione tyrystory i triaki.


A za to bardzo dziękuję, muszę uzupełnić szczegóły.
Zegar pisze:Nie miałem jeszcze problemu ze zmywarką, ale z pralkami tak (nie związane z triakami).


Całe moje zycie to jakieś "problemy" ze sprzetem AGD :) Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję za wskazanie literatury uzupełniającej.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość