Zasilanie kamery samochodowej

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: inż.wielki » środa 27 lut 2019, 22:16

Cześć,
ostatnio przeglądałem kamery samochodowe, wybór padł na mio viue j85. Ma ona tryb postojowy, który niestety wymaga stałego podłączenia do zasilania 5V. Problem jest taki że jest do tego specjalny adapter (200zł), do tego auto jest nowe, zamontowanie tego dynksa spowodowało by utratę gwarancji (ingerencja w auto), więc musiałby się tym zająć autoryzowany serwis, niestety oni odmówili takiej usługi.

I tutaj przechodzę do meritum, pomyślałem o tym żeby zastosować zwykły powerbank USB. Kamera jest zasilana z 5V z kabla USB. Tryb parkingowy używany byłby tylko w ciągu dnia (w nocy auto garażowane), zastanawiam się teraz jakie są minusy tego rozwiązania, czy to wgl ma sens. Myślałem też nad 2 rozwiązaniami.
1. Powerbank podłączany do kamery tylko na czas jak auto stoi na parkingu
2. Powerbank podłączony na stałe do kamery, ładowany podczas jazdy autem, odłączany na czas postoju w garażu

Zapraszam do dyskusji

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: Antystatyczny » środa 27 lut 2019, 22:28

Cześć,

Mam rozumieć, że dołączona do zestawu ładowarka wpinana w gniazdo zapalniczki nie jest wystarczającym źródłem zasilania w podczas pracy kamery w trybie parkingowym? Czy może chodzi o to, że gniazdo zapalniczki nie jest zasilane, gdy samochód jest unieruchomiony i zamknięty?

Pomysł z powerbankiem niby jest ok, ale osobiście wkurzałoby mnie to ciągłe podpinanie, odpinanie...

A ten specjalny adapter to właściwie do czego służy? Wiem, że ostatecznie do zasilania, ale ale co on adaptuje do czego?

Edit: Ok, już wyszukałem, co to ten hardwire kit. Ot, zasilacz 5V na stałe podłączony do instalacji elektrycznej pojazdu. Wielki, sprawdź, czy gniazdo zapalniczki w tym pojeździe jest na stałe zasilane (w moim jest). Jeśli tak, to masz problem z głowy.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: inż.wielki » środa 27 lut 2019, 22:43

Najszybciej w pt będę mógł to sprawdzić, ale wydaje mi się że właśnie zapalniczka nie jest zasilana. To jest akurat dla taty, mówił że mu to nie przeszkadzało by, ewentualnie powerbank byłby podłączony
zapalniczka -> zasilacz -> powerbank -> kamera
cały czas, nawet podczas jazdy

I tak, problemem jest to że kamerka wymaga stałego 5V, dostarczonego z zasilacza, a ten "adapter" jest dużą ingerencją w instalacje auta, serwis nie chce się tego podjąć

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: GrumpyRez » czwartek 28 lut 2019, 08:19

Ja w swoim zasilanie do CB rozdzielałem właśnie z gniazda zapalniczki, tylko przez dodatkowy bezpiecznik. Jedyną upierdliwością, że trzeba było rozkręcić kokpit w dolnej części by kable przełożyć.

PS. w aucie nie zostawiał bym żadnego urządzenia podpiętego na stałe po wyjściu. A na pewno nie ładowarki i baterii litowych ;).

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: inż.wielki » czwartek 28 lut 2019, 09:13

Jak wyżej, nie możemy ingerować w instalację a już tym bardziej rozkręcać kokpitu. Sama kamerka ma być podpięta tylko przez max 30 minut, na czas postoju na parkingu, w innych wypadkach auto będzie garażowane i ten ewentualny powerbank będzie odłączony

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: Grzegorz... » czwartek 28 lut 2019, 17:02

GrumpyRez pisze:PS. w aucie nie zostawiał bym żadnego urządzenia podpiętego na stałe po wyjściu. A na pewno nie ładowarki i baterii litowych ;).


Do tego na słońcu ;)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: Antystatyczny » czwartek 28 lut 2019, 17:39

inż.wielki pisze:Sama kamerka ma być podpięta tylko przez max 30 minut, na czas postoju na parkingu


W takim razie kamerka przymocowana do szyby oraz zasilana kabelkiem USB wprost z powerbanku umieszczonego pod (a właściwie nad) osłoną słoneczną w zupełności wystarczy. Nie ma co wymyślać koła. Ważne jest tylko, by go nie przechowywać w miejscu narażonym na bezpośrednią ekspozycję światła słonecznego.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: inż.wielki » czwartek 28 lut 2019, 23:24

powerbank ma być przechowywany pod siedzeniem lub też w schowku

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: GrumpyRez » piątek 01 mar 2019, 08:31

Raczej bym w schowku zostawił, chyba że będziesz robić jakieś mocowanie pod siedzeniem. Przy ostrym hamowaniu można odczuć nieprzyjemne efekty zachowania pędu.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: inż.wielki » piątek 01 mar 2019, 10:54

jak to zamocować to jeszcze nie wiem, ale na pewno będzie to stabilne

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: j23 » piątek 01 mar 2019, 18:47

Odnośnie pracy układu, który sprawdza, czy auto jest w ruchu czy nie, to może zrobić samemu taki układ gdzie czujnikiem ruchu mógłby być jakiś byle tani moduł kompasu cyfrowego (wykrywają moment bezwładności) + mcu z tej nowej serii Tiny (posiadają możliwość sterowania dma, a więc bez obciążenia mcu)+jakieś standardowe układy przekaźników i/o. Tylko zastanawia mnie fakt, dlaczego to nie ma nagrywać w czasie jazdy (no chyba że jest dodatkowa kamera to okey).
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: inż.wielki » piątek 01 mar 2019, 23:24

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Kamera sama wykrywa czy jest w ruchu czy nie. Chodzi o to że w czasie ruchu nagrywa normalnie a w czasie postoju jest uruchamiany tzw tryb parkingowy. Chodzi o to że kamera wewnątrz posiada kondensator a więc za długo bez zasilania nie wytrzyma, potrzebne jest stałe 5V i tutaj na scenę wchodzi powerbank, cały na biało

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: j23 » sobota 02 mar 2019, 00:52

Ok, faktycznie źle zrozumiałem. To znaczy, że sytuacja wygląda tak:
1. Zapalniczka - źródło zasilania kamery, kiedy "kluczyk w stacyjce" (zakładam, że wtedy zapalniczka ma zasilanie z akumulatora).
2. Powerbank - alternatywne źródło zasilania, gdy zapalniczka = 0V.
3. Zasilacz - transformacja mocy na potrzeby układów zasilania kamerki.
4. Kamerka z wbudowanym kondensatorem podtrzymującym chwilowo zasilanie.

W tym wypadku zastosowałbym układ z przekaźnikiem typu NC (Normal Closed), który podczas "kluczyka w stacyjce" dostawałby napięcie na cewkę i tym samym rozłączałby układ zasilania z powerbank'u (bo całe zasilanie szło by z gniazda zapalniczki). W sytuacji gdy w jakikolwiek sposób nastąpiłaby przerwa w zasilaniu z zapalniczki przekaźnik zamykałby układ sterowania czyli załączałby powerbank jako źródło zasilania kamerki. Kwestia zastosowania dodatkowych kondensatorów podtrzymujących wyższe napięcie (niezależnie od tego kondensatora w kamerce) to już do rozpatrzenia, bo to nieco komplikuje układ.
Pozdrawiam! Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Zasilanie kamery samochodowej

Postautor: inż.wielki » niedziela 03 mar 2019, 17:33

powerbank, który chcę zastosować, potrafi zasilać urządzenie podczas gdy sam jest zasilany, więc wydaje mi się że to rozwiązuje problem, ale możliwe że po prostu zastosuje jakiś układ, jak zauważę że to rozwiązanie jest niedoskonałe


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości