Problem z modułem wykonawczym 230VAC - samoczynne załączanie obwodu.

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Problem z modułem wykonawczym 230VAC - samoczynne załączanie obwodu.

Postautor: danielos » poniedziałek 04 sty 2016, 13:12

Witam.

Najpierw krótki wstęp opisujący całość :

Jakiś czas temu wykonałem sterownik akwarystyczny. W skład tego sterownika wchodzi moduł wykonawczy na 230V. W układzie tym są 3 optotriaki oraz 3 triaki sterujące 3 wyjściami. Jedno wyjście steruje grzałką poprzez przekaźnik, drugie natomiast oświetleniem (świetlówka 15W) - trzecie jest niewykorzystane. Sterowanie optotriaków odbywa się napięciem 12VDC. Tak wygląda mniej więcej schemat (w rzeczywistości na płytce nie znajduje się przekaźnik - wyjścia triaków są podłączone do złącz śrubowych):

moduł_wykonawczy.png


Problem polega na tym, że czasami (nie za każdym razem) jak załącza bądź wyłącza się grzałka (przekaźnik) to zostaje na chwilę wysterowane oświetlenie.
Prawdopodobnie (jeżeli dobrze rozumiem i zidentyfikowałem problem) jest to spowodowane zakłóceniami, które występują podczas załączenia przekaźnika - ma on swoje opóźnienie, więc załączenie obciążenia nie zawsze występuje przy napięciu 0V, jak to ma miejsce przy optotriakach z detekcją zera. Zakłócenia ("szpilki" prądu) powodują wzbudzenie triaków, które są na tej samej linii zasilającej. Załączają się dosłownie na chwilę.

Zastanawiałem się czy zastosowanie filtru RC (tzw. snubber, gasik) rozwiąże problem który opisałem. Ewentualnie jakaś zmiana w układzie sterowania po stronie napięcie nN (230VAC).

Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że faza zasilania jest podłączona jak na schemacie, tzn. sterowanie odbywa się fazą, a neutralny jest podłączony na stałe do odbiornika.

Jak uważacie co by rozwiązało opisany problem, oraz czy dobrze zinterpretowałem powód takiego działania?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Problem z modułem wykonawczym 230VAC - samoczynne załączanie obwodu.

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 04 sty 2016, 19:01

Moim zdaniem brak elementów przeciwzakłóceniowych, które na ogół są stosowane tuż przy triaku, powoduje losowe włączanie się sąsiednich gałęzi. Na ogół gasikiem jest kondensator połączony w szereg z rezystorem, a całość podłączona do A1 i A2 triaka. Jakie wartości elementów? A to już trzeba odczytać z nomogramu... Kiedyś miałem cosik takiego, ale umknęło. Nie sadzę jednak, by był jakiś problem ze znalezieniem tego w sieci.

Pozdrawiam!

PS. Zerknij na to:
dwojnik_rc_jako_zabezpieczenie.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Re: Problem z modułem wykonawczym 230VAC - samoczynne załączanie obwodu.

Postautor: danielos » poniedziałek 04 sty 2016, 19:28

Dzięki wielkie za nomogram i pomoc.

Jednak dobrze myślałem co do tego gasika. Będę musiał w końcu zacząć go dawać przy układach z 230VAC - a myślałem, że przy niewielkich obciążeniach nie jest on potrzebny. No cóż, teraz już wiem więcej;).

Pozdrawiam.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Problem z modułem wykonawczym 230VAC - samoczynne załączanie obwodu.

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 04 sty 2016, 19:32

Tutaj bardziej chodzi o rodzaj obciążenia... Gdyby to była żarówka czy grzałka, no problem, bo to są rezystancyjne obciążenia. Niestety w Twoim przypadku masz świetlówkę ( w urządzeniu startowym jest dławik) oraz przekaźnik (posiadający cewkę). Oba te odbiorniki są o charakterze indukcyjnym. Moment WYŁĄCZENIA powoduje oddanie energii zmagazynowanej w obu tych indukcyjnościach. Stąd te zakłócenia i niestabilność triaków
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Re: Problem z modułem wykonawczym 230VAC - samoczynne załączanie obwodu.

Postautor: danielos » poniedziałek 04 sty 2016, 19:45

No tak, przecież dławik/cewka jest swoistym magazynem energii - podstawy a zapomniałem o tym (chociaż coś tam dzwoniło ale nie wiedziałem gdzie).

Dzięki za wyjaśnienie.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości