Zamienniki dla BTA212X oraz KTLP161J

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Zamienniki dla BTA212X oraz KTLP161J

Postautor: Antystatyczny » sobota 16 cze 2018, 14:25

Witam.

W moim domowym ekspresie (Saeco SUP021YBDR) zaczęły się dziać cuda, a ich przyczyną jest ciągłe grzanie grzałki, która sterowana jest triakiem BTA212X. Rozebrałem sprzęt i od razu dobrałem się do tzw. płyty wykonawczej, na której znajduje się zasilacz transformatorowy oraz układy wykonawcze wraz z obwodami optoizolacji na optotriakach KTLP161J (dwa są inne, ale to nie ma tutaj znaczenia).

Wlutowany do druku triak wykazywał rezystancję pomiędzy odnóżami A1 i A2 w granicach kilku kΩ, co uznałem za stan nienormalny, więc postanowiłem wylutować fabrycznie wmontowany BTA212X, a w jego miejsce wsadziłem BTA16, uprzednio upewniwszy się, że jego radiator jest izolowany (triak przykręcony jest do radiatora współdzielonego z BD245C). Niestety, po wymiania triaka grzałka nadal jest zasilana mimo braku sygnału sterującego od strony optotriaka. Ponownie zmierzyłem wylutowany z płyty fabryczny triak i stwierdziłem, że po wylutowaniu już nie jest "przebity". W układzie zaś nie ma żadnego snubbera, warystora itp., a odłączenie grzałki od wyjścia triaka powoduje, że grzałka przestaje grzać. Tak więc wszystko wskazuje na to, że wsadziłem nieodpowiedni triak lub optotriak jest w jakiś sposób częściowo uszkodzony, choć zwarcia na nim nie odnotowałem (około 25MΩ mierzone w układzie).

No i na koniec pytania:

1. Czy mogę swobodnie zamienić BTA212X/800B na BTA16/600B?
2. Czym zastąpić KTLP161J, bo w TME ich nie ma?

Na koniec jeszcze fotka obudowy optotriaków (konkretnie chodzi o drugi od lewej):

DSC_0004.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Zamienniki dla BTA212X oraz KTLP161J

Postautor: ZbeeGin » niedziela 17 cze 2018, 10:24

Zacznę nieco od tyłu.

Te optotriaczki to nieprodukowane już TOSHIBy TLP161J. Nie ma ich w najnowszym katalogu. Posiłkując się starszym katalogiem mamy tabelkę ścisłych odpowiedników gdzie występuje odpowiednik SHARPa:
odpowiedniki_sharp.PNG

I ten jest dostępny w TME: https://www.tme.eu/pl/details/s2s4by0f/ ... aki/sharp/
Sama TOSHIBA rekomenduje użycie układu TLP266J lub TLP268J. https://toshiba.semicon-storage.com/ap- ... P161J.html
Ten również jest dostępny w TME: https://www.tme.eu/pl/details/tlp266j-e ... tlp266jet/

Co do samego triaka to BTA212X to "szybszy" triak (ΔV/Δt na poziomie 1000 V/µs) niż BTA16 (ΔV/Δt na poziomie 400 V/µs). Choć przy sterowaniu grzałką - obciążenie raczej rezystancyjne - to nie powinno mieć znaczenia. Chyba, że razem z grzałką pracuje jeszcze coś indukcyjnego...
Dziwne, że zastosowali taki. Wydaje mi się, że raczej chodziło o spadek na triaku przy pełnym włączeniu, który w BTA212X jest niski 1.3V, no i fakt, że tak szybki triak nie potrzebował by snubbera. Swoją drogą BTA16 też jest triakiem "snubberless" więc go nie potrzebuje. BTA16 ma większy spadek (1.55V typowo) i może się nieco bardziej grzać.
Moim zdaniem zamiana na BTA16 nie powinna być problemem w tej aplikacji. Co prawda ma niższe napięcie przebicia i jest "wolniejszy".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Zamienniki dla BTA212X oraz KTLP161J

Postautor: Antystatyczny » wtorek 19 cze 2018, 19:20

Ekspres naprawiony i już piję kawę, którą przed chwilą zaparzył. Najpierw wymieniłem wsadzony przeze mnie BTA16 na BTA212X, by przywrócić stan fabryczny. Szybki montaż płyty, by się przekonać, że to nie załatwia sprawy - miernik wskazał jakieś szczątkowe napięcie wychodzące z triaka, a zatem i prąd płynął przez grzałkę, co ją oczywiście rozgrzewało. W związku z powyższym natychmiast przystąpiłem do wymiany optotriaka i obecnie sprzęt jest w pełni sprawny. Zamiast KTLP161J wmontowałem S2S4BY0F. Zbychu, dzięki za pomoc!

Pozdrawiam.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Zamienniki dla BTA212X oraz KTLP161J

Postautor: ZbeeGin » środa 20 cze 2018, 06:13

You're welcome. :)


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości