74LS670 - 4x4 register files, 3-state - no i co dalej?

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

74LS670 - 4x4 register files, 3-state - no i co dalej?

Postautor: tasza » środa 10 sty 2018, 13:34

Tak mi zamawiaczka próbek w TI podpowiedziała układ 74LS670 przy okazji UART-a, no to zerkam kto zacz

:arrow: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn74ls670.pdf

Ale cudak :) wychodzi mi na to, że to cztery 4-bitowe komórki pamięci, niezależnie (w sensie linii sterujących) adresowane do odczytu i/lub do zapisu, nawet równocześnie. Czy ktoś miał styczność z tą kostką? Interesują mnie przykłady zastosowań takiego układu, pewnie parka, aby 8-bit było będzie mniej egzotyczna. Albo pomysły jakieś... żałuje deczko, bo nie dołożyłam sobie do koszyczka tego, sierota...no nic, następnym razem
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: 74LS670 - 4x4 register files, 3-state - no i co dalej?

Postautor: j23 » środa 10 sty 2018, 14:15

Innymi słowy taki gadget na zapamiętanie 4x 16 różnych wartości... Zastosowanie? Strzelam, że być może do sterowania CNC (akurat pamięć 3 osi + szybkość obrotów wrzeciona), ale to tylko moje niesprawdzone spekulacje ;) Generalnie nie tyle co do samego sterowania, ale do kalibracji.. czemu nie..

Pozdrawiam! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: 74LS670 - 4x4 register files, 3-state - no i co dalej?

Postautor: tasza » środa 10 sty 2018, 14:45

j23 pisze:Innymi słowy taki gadget na zapamiętanie 4x 16 różnych wartości...

no dokładnie to czterech czterobitowych wartości

tak się na multimetr na biurku obok zagapiłam.....ma guzik HOLD...jakby parę takich 670 zapiąć na wyjście przetwornika A/C, tu dla uproszczenia 8-bitowego, a kilka pozostałych na wyjścia liczników binarnych synchronizowanych wraz kolejnymi z próbkami, to można by mieć taki 4-wartościwy HOLD na próbki przebiegu, pamięć na cztery różne wartości z przetwarzania a/c skojarzone wespół ze znacznikiem czasu (czyli stanem liczników w chwili robienia próbki)...
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: 74LS670 - 4x4 register files, 3-state - no i co dalej?

Postautor: j23 » środa 10 sty 2018, 14:59

Dokładnie tak, a przenosząc to na grunt praktyczny to z doświadczenia wiem, że operatorzy cnc często mocują się z wartościami granicznymi np.przy ustawianiu odległości wrzeciona/frezu od obrabianego tworzywa (metalu, pcv, drewna, etc.), a tutaj wystarczyłyby w sumie dwie kostki w/w układu rejestrów (na maksymalną i minimalną wartość) do tego sensor np. ultradźwiękowy x3 plus sensor prędkości kątowej lub ew.sensor temperatury (przegrzewanie frezu/wrzeciona) no i bajka.. :)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: 74LS670 - 4x4 register files, 3-state - no i co dalej?

Postautor: gaweł » środa 10 sty 2018, 15:20

tasza pisze:Czy ktoś miał styczność z tą kostką? Interesują mnie przykłady zastosowań takiego układu,

Możesz sobie z tego zrobić sprzętową kolejkę FIFO. Ja kiedyś popełniłem coś z kolejką FIFO, ale tam miałem specjalizowany układ od CYPRES.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości