[PID] - Dobór nastawy

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

[PID] - Dobór nastawy

Postautor: inż.wielki » wtorek 17 paź 2017, 15:04

Jestem na etapie dokładania enkoderów optycznych żeby otrzymać stabilną ilość obrotów/s na każdym z kół. Po analizie informacji z internetu, wiem że powinienem użyć algorytmu PID. Tylko nie mogę zrozumieć, w jaki sposób wyliczyć współczynniki do tego algorytmu. Myślałem nad Metoda Zieglera-Nicholsa, ale myślę że istnieje lepsza metoda niż strzelanie na oślep parametrami.
Korzystałem z informacji:
https://forbot.pl/blog/jak-zaimplemento ... rem-id6310
ale nie wyjaśniło mi to pewnych rzeczy.

Każda wskazówka na wagę złota :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [PID] - Dobór nastawy

Postautor: dambo » wtorek 17 paź 2017, 17:52

Ale metoda Zieglera-Nicholsa to nie do końca jest strzelanie na ślepo parametrami. Jakbyś miał model matematyczny to możesz uzyskać pewne punkty charakterystyk i z nich wyliczyć pewne punkty charakterystyczne, natomiast metoda Zieglera-Nicholsa pozwala wyznaczyć te punkty bez znajomości modelu, a co ważniejsze - bez znajomości matematyki jaka za tym stoi.
Parametry silnika - jego transmitancję itp możesz wyznaczyć jak już będziesz miał wszystkie komponenty - przejrzę materiały na dysku i poszukam - gdzieś miałem opis czegoś takiego jak się robi w matlabie
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [PID] - Dobór nastawy

Postautor: inż.wielki » środa 18 paź 2017, 09:41

Dzięki, na dniach powinienem dostać części

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [PID] - Dobór nastawy

Postautor: Antystatyczny » czwartek 19 paź 2017, 18:37

Masz tutaj jeszcze link do 33 częściowego omówienia regulatora PID. viewtopic.php?f=22&t=581&p=9514#p9514
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [PID] - Dobór nastawy

Postautor: inż.wielki » piątek 20 paź 2017, 08:21

dziękuje Ci dobry człowieku ;)


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości