Ładowanie akumulatorów NiMH

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Ładowanie akumulatorów NiMH

Postautor: gaweł » piątek 06 paź 2017, 12:49

Czy akumulatory Ni-MH R6 (AA) można ładować ładowarką Ni-Cd? Niby Ni-MH są wersją unowocześnioną aku. Ni-Cd. Posiadam ładowarkę do aku. Ni-Cd i zastanawiam się, czy muszę zainwestować w nową do aku. Ni-MH.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Ładowanie akumulatorów NiMH

Postautor: SuperGość » piątek 06 paź 2017, 13:08

w sumie w obu typach akumulatorów można wykorzystać algorytm -ΔV tyle że w przypadku NiCd to mamy w końcowej fazie najpierw powolny wzrost a następnie szybki spadek napięcia i to uznaje sie za koniec ładowania, a dla NiMH mamy w koncowej fazie szybszy wzrost i potem wolniejszy spadek - myśle że można spróbowac i sprawdzic jak bedą się ładowały te ogniwa w ładowarce NiCd
w przypadku NiCd ładowarki pewnie najpierw jest faza rozładowania co nie jest konieczne dla NiMH ale też im nie zaszkodzi

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Ładowanie akumulatorów NiMH

Postautor: gaweł » piątek 06 paź 2017, 13:27

Dzięki Wojtku za info. Generalnie chodzi mi o to, czy taka ładowarka nie zamorduje akumulatorów. Muszę mieć coś na szybko, więc wygrzebałem w swoich szufladach ładowarkę do Ni-Cd. W dalszej perspektywie może skonstruuję jakąś dedykowaną do Ni-MH.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Ładowanie akumulatorów NiMH

Postautor: SuperGość » piątek 06 paź 2017, 13:30

nie powinno im zaszkodzic co najwyżej troche sie dłuzej poładuja ;)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Ładowanie akumulatorów NiMH

Postautor: gaweł » piątek 06 paź 2017, 13:39

wojtek pisze:nie powinno im zaszkodzic co najwyżej troche sie dłuzej poładuja ;)

Czas ma tutaj ma najmniejsze znaczenie, nawet nie muszą się naładować na 100% (tak myślę). Najistotniejsze jest to, by ich nie uszkodzić. Wydawało mi się, że nie powinno to im zaszkodzić, ale ... kto pyta, ten nie błądzi.
Jeszcze raz, dzięki.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości