Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: tasza » niedziela 01 paź 2017, 19:08

#slowanawiatr

O, taka właśnie mnie zachwostka zastała o poranku podczas włóczenia się po wolumenowym placu - modułki z układami cyfrowymi do łączenia ze sobą w szereg. Kosztowało to wszystko raptem trzydzieści złotych i jest autentycznie ślicznie wykonane i bardzo starannie, z dbałością o detale. Pani, od której to kupiłam powiadała, że tego było wielgachne pudło całe, ale im zeszło ostatnio na giełdzie w Łodzi (tak zapamiętałam). Ja zapytała o jakieś opisy do tego czy choćby kto takie ładne rzeczy przygotował. No i usłyszałam historię, że pan jakowyś miał firmę i takie płytki właśnie robił, że mu się zmarło z nagła i rodzina to wyprzedaje gdzie się da. Takie słowa padły, nie mam podstaw kwestionować ich prawdziwości. Nie było tez nachalnego namawiania, abym to wzięła, ja sama zaczęłam sie dopytywać czy to aby wszystko i wtenczas jeszcze jeden malec w torbie w samochodzie się odnalazł.

Całośc wygląda następująco:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tu modułki kolejno, widok z góry i od dołu:

z układem 4017 (licznik dziesiętny z dekoderem 1/10)
Obrazek
Obrazek

z układem 4027 (podwójny przerzutnik J-K)
Obrazek
Obrazek

z układem 4093 + 2xLED (cztery bramki NAND z wejściami Schmitta)
Obrazek
Obrazek

z układem 4093 + LED (cztery bramki NAND z wejściami Schmitta)
Obrazek
Obrazek

z układem 4093 + potencjometr (cztery bramki NAND z wejściami Schmitta)
Obrazek
Obrazek

z układem 4013 (podwójny przerzutnik D)
Obrazek
Obrazek

z tranzystorami IFR4905 + włączniki + buttony
Obrazek
Obrazek

2xLED
Obrazek
Obrazek

4xLED
Obrazek
Obrazek

z układem NE556 (podwójny układ czasowy, 2x555) w dwóch bliźniaczych wykonaniach
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

No to takie zabawki sobie mam. Zaczełam rozrysowywać schemat pierwszej z brzegu płytki, padło na tę z kostką 4027 i wyszło mi takie coś:
Obrazek
przy założeniu, że element widoczny centralnie na zdjęciu poniżej jest zworką lub rezystorem 0R.
Obrazek

No i tu też dziwadło - dwa przerzutniki, wspólny sygnał zegarowy, czyli chodzą na osi czasu równolegle, wspólny reset, ale nieodstępny z zewnątrz, komplet wyjść na złączce.

Do czego to wszystko mogło służyć?
Ja bym obstawiała jakiś zestaw edukacyjny do techniki cyfrowej, bo jak na moduły do prototypowania to one wydają się być zbytnio wyspecjalizowane.

No i powiedzcie mi teraz - jak się za to zabrać?
Gdzie szukać informacji?
A może komuś takie coś w sieci mignęło przed oczami?
Ja chciałabym bardzo jakoś to ożywić, choćby po to, aby porobić zdjęcia i filmiki.
Bo rozebranie na odzysk części takich cudeniek to odpada stanowczo.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: SuperGość » niedziela 01 paź 2017, 19:11

kurcze coś mi to przypomina ale za nic nie umiem skojarzyć

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: dambo » niedziela 01 paź 2017, 20:07

mega fajne znalezisko :) również mi się wydaje, że to część jakiegoś systemu do nauki - jeśli tak to musi być gdzieś do niego jakaś instrukcja/opis "lekcji" itp.
Masz teraz trochę detektywistyczną zabawę :) szkoda, że na płytkach nie ma żadnej nazwy/loga, czy innego punktu zaczepienia
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: Grzegorz... » niedziela 01 paź 2017, 20:42

Kurcze jak dojdziesz do prawdy pochodzenia tegoż pięknego zestawu to daj znać.
Jest piękny w swojej prostocie jak i złożoności :)

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 02 paź 2017, 13:53

Mnie to wygląda na jakąś nieoddaną/nieudaną pracę dyplomową. Takie "Cyfrowe Elektroniczne Klocki" (Jeśli ktoś pamięta te z Kalejdoskopu Techniki to kojarzy nazwę).
My też na "warsztatach" robiliśmy dziwne rzeczy na potrzeby tychże warsztatów...

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: j23 » poniedziałek 02 paź 2017, 20:12

tasza pisze:(...)jest autentycznie ślicznie wykonane i bardzo starannie, z dbałością o detale. (...)z układem 4093 + 2xLED (cztery bramki NAND z wejściami Schmitta)(...)
((...)z wejściami Schmitta)(...)z układem 4093 + potencjometr (cztery bramki NAND z wejściami Schmitta)(...)z układem NE556 (podwójny układ czasowy, 2x555)(...)No i tu też dziwadło - dwa przerzutniki, wspólny sygnał zegarowy, czyli chodzą na osi czasu równolegle, wspólny reset, ale nieodstępny z zewnątrz, komplet wyjść na złączce.

Do czego to wszystko mogło służyć?(...)

Może facet eksperymentował z multipleksowaniem i kodowaniem systemów liczbowych próbując na modułach zrobić jakiś pseudo-procesor (oczywiście domowymi sposobami). Co za (częściowo) smutna historia... :/ Chociaż tyle z non omnis moriar...
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: tasza » środa 04 paź 2017, 14:59

Dziękuje za wypowiedzi, w sumie to zastosowanie edukacyjne tych klocków jest chyba najbardziej prawdopodobne, możliwe też, że to skomercjalizowana praca dyplomowa, biorąc pod uwagę prostotę modułków - zapewne z technikum, można gdybać teraz bez końca. Jak będę następną razą na WOL i spotkam tę panią to dam namiary na siebie, choćby wizytówkę fabryczną, może uda się nawiązać kontakt bez naruszania czyjejś prywatności.

A póki co rozrysowałam sobie wstępny schemat modułu z czterema LED, wydał się najprostszy, nie ma póki co dokładnych oznaczeń ani wartości elementów, to potem, aktualnie chcę zrozumieć cel takiego a nie innego rozkładu złącz i prowadzenia sygnałów.
Pierwszy wniosek zasilanie jak dla układów CMOS - obecność lokalnego stabilizatorka 78L05 określa minimalne napięcie wejściowe na poziomie 7V, maksymalne to charakterystyka serii CDxxxx. Celując po środku i najpopularniejsze wyda się +12V. Przy pozostałych modułkach okaże się, czy mam rację (w szczególności tam gdzie napięcie Ucc ma szanse wpływać na parametry czasowe)

Tak ogólnie to niektóre płytki są przelotowe (jak ta z LED), niektóre zbudowane na zasadzie wejście (po lewej) wyjście (po prawej), tak też na schemacie. A zdublowane złącza igłowe (pionowe na pcb) to mam koncept, że służyły do zapinania kabelków do np. płytki stykowej, analizatora stanów etc, takie 'podkradanie sygnału'
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: tasza » środa 04 paź 2017, 22:17

no to dłubię sobie dalej, płytka z dwoma ledzikami to pikuś, ot, mniejszy brat tej poprzedniej
2xLED_skan-karta-585.png


a druga płytka, ta z tranzystorami MOSFET jest w sumie fajnie pomyślana
IFR4905_skan-karta-586.png

tranzystory IRF4905 (mosfet typu p) w układzie, który zabezpiecza przed odwrotnym zapodaniem zasilania na złączki (te u góry płytki), podpierałam się googlem, bo z tym mosfetem to się zawiesiłam na chwilę: https://hackaday.com/2011/12/06/reverse ... h-a-p-fet/
dalej są sobie dwie kostki LM317 skonfigurowane jako źródła stałoprądowe, a obciążeniem każdej jest zielony LED (przez zworkę, pewnie aby ewentualne wygasić), to też sprytne, bo mamy sygnalizację zasilania w szerokim zakresie podawanego napięcia, wzorki tu jak coś: http://diyaudioprojects.com/Technical/C ... ulator.png
no i już wiadomo, że ta z FET to jest modułek początkowy w sensie - daje zasilanie, ma guziki do zadawania sygnałów no i nie ma złączy po lewej (że niby wejściowych), zasilanie wchodzi od góry, gniazdkami, w postaci dwóch niezależnych od siebie obwodów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Zagadkowy zestaw modułków cyfrowych z bazaru

Postautor: tasza » czwartek 05 paź 2017, 12:56

No to wstępny szkic modułku z przerzutnikami D czyli kostka 4013, przerzutniki pracują ze wspólnym zegarem i zerowaniem (niedostępnym z zewnątrz), obie połówki układu w konfiguracji dwójki liczącej (D=!Q)

4013.png


Dla uzupełnienia - odręczny szkic z pierwszego posta przerysowany i mamy też modułek z J-K czyli 4027.

4027.png


Rozrysowywanie modułku z licznikiem 4017 wykazało ogromną schematową upierdliwość tych zdublowanych złączek, na poziomo i kopia na pionowo. Przy złączu 10 pin do wyjść licznika było więcej kresek na schemacie niż układu. Domalowałam sobie garść nowych elementów do eeschema, takie `przelotowe` piny 2,4 i 10 sztuk oraz nowy własny jumperek, bo ten oryginalny był za wielki i tak ogólnie to mi się nie podobał. Tak więc schematy do odrysowania mam po nowemu, ale chyba na tym tylko zyskają. A schemat modułku 4017 poniżej:

4017.png


Odnośnie samej płytki - ciekawostką jest kondensator blokujący zasilanie, taki mały tantalek, inne płytki nie mają blokowania Vcc w ogóle. Druga ciekawostka - zerowanie licznika jest przez odpowiednie zapięcie jumperka na grzebyku zworką, znana sztuczka. Ale aby tej niebieskiej zworki nie zgubić - na płytce na boku jest 2-pin złącze, tylko i wyłącznie aby był 'stojak na zworkę', po prostu urocze :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości