DHT11, malutki test.

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
xor
User
User
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:44

DHT11, malutki test.

Postautor: xor » piątek 29 wrz 2017, 23:42

Niedawno trafiły do moich rąk dwie sztuki DHT11. Wiadomo, że te czujniki dokładnością nie grzeszą ale postanowiłem sprawdzić to na przykładzie.
Umieściłem oba czujniki obok siebie, podłączyłem do dwóch Arduino z programem DHTtester. W pobliżu dla porównania znajdował się też DHT22 (jako część całkiem innego układu w trakcie rozwoju, na stykówce). Zgodnie z oczekiwaniem odczyty wszytkich trzech czujników się różniły, ale trochę zaskoczeniem była skala różnic. Między jednym a drugim DHT11 różnica odczytu wilgotności sięgała ok. 8-10 jednostek (%rH). Odczyt DHT22 mieścił się mniej więcej po środku. Postanowiłem zobaczyć jak to wygląda w dłuższym okresie czasu.
Poniżej wykres z pomiarów z dwóch DHT11 (DHT22 nie mógł być podłączony do kompa). Na osi Y wartość wilgotności względnej w %, na osi X numer kolejnego pomiaru. Pomiary były wykonywane co 2 sekundy a więc wykres obejmuje ok. 8300s tj. 2 godziny 18 minut (niestety po tym czasie laptok wszedł w uśpienie i pomiary się urwały).
Jak widać różnica odczytów miedzy czujnikami nie jest proporcjonalna, a jeden z czujników wykazuje sporą niestabilność. Warunki pomiaru nie były laboratoryjne, a więc pewnie są obarczone sporym błędem.
2017-09-02-221531_1024x768_scrot.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: DHT11, malutki test.

Postautor: Antystatyczny » piątek 29 wrz 2017, 23:46

DHT11 spisują się całkiem nieźle, gdy zasilane są bateryjnie. Przy zasilaniu z USB odczyty bardzo się wahały. Niebawem przyjdzie do mnie uzupełnienie do już posiadanych czujników, więc przeprowadzę dodatkowe testy.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
xor
User
User
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:44

Re: DHT11, malutki test.

Postautor: xor » piątek 29 wrz 2017, 23:52

Jeśli chodzi o zasilanie to jeden czujnik był zasilany z USB, drugi z zasilacza transformatorowego plus 7805, ale nie jestem w stanie powiedzieć który był który.


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości